V internetovém bankovnictví pan Tomáš zjistil, že na účet seznamky znovu proběhla platba. Ilustrační snímek

V internetovém bankovnictví pan Tomáš zjistil, že na účet seznamky znovu proběhla platba. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Členství v internetové seznamce mělo háček, který se mu prodražil

  • 64
Každých pět minut se u nás zrodí nová láska, lákají webové stránky internetových seznamek. A doplňují příběhy šťastných párů, které se právě díky seznamce poznaly, zamilovaly, některé dokonce už i vzaly. Navíc lákají na registraci zdarma.

Nabídce neodolal ani pan Tomáš z Prahy. Seznamka slibovala, že pokud zájemce vyplní osobnostní dotazník, vybere mu toho nejvhodnějšího partnera. Ale jak Tomáš později zjistil, seznámení mělo drobný háček. Za případný kontakt s tou pravou bylo potřeba seznamce zaplatit. Jako nejvýhodnější varianta se jevilo takzvané VIP členství. A tak Tomáš zaplatil.

S nabídkou potenciálních partnerek však spokojený nebyl, některé dokonce měly bydliště mimo Českou republiku. A tak tento způsob seznamování vzdal. Jenže nevzdal to internetový portál. Až v internetovém bankovnictví pan Tomáš zjistil, že na účet seznamky znovu proběhla platba. Teprve poté si pečlivě přečetl obchodní podmínky a zjistil, že služba se automaticky prodlužuje do doby, než dojde k jejímu vypovězení.

Podobný problém, i když s jinou seznamkou, má i pan Kamil. Přestože registraci na seznamce zrušil, dostal upomínku za prodloužené VIP členství ve výši 1 308 korun. Prý placenou registraci nezrušil včas, a tak je povinen zaplatit.

I on-line seznamka je služba

Zvýšený počet stížností v souvislosti s internetovými seznamkami v poslední době eviduje i poradenská linka dTestu. „Nejčastěji se problémy týkají odstoupení od smlouvy do čtrnácti dnů a strhávání překvapivě vysokých částek po uzavření smlouvy. Potíže způsobuje i automatické prodlužování placeného členství o stanovenou dobu, dokud spotřebitel službu nevypoví,“ informuje vedoucí právní poradny dTestu Lukáš Zelený. „Další úskalí spočívá i v tom, že se zpravidla jedná o zahraniční subjekty, a tak je komunikace a vymáhání práva složitější,“ podotýká Zelený.

On-line seznamka je v podstatě služba jako každá jiná a je poskytována za určitých podmínek. Sjednání smlouvy je velmi rychlé a jednoduché, stačí jen pár kliknutí na počítači. Ale určitě se vyplatí věnovat čas důkladnému přečtení obchodních podmínek. Může vám to ušetřit peníze.

„Zatímco bezplatný smluvní vztah ukončíte jednoduchým vymazáním profilu, výpověď placeného členství je nutné podat v písemné formě, nebo vyplnit on-line formulář,“ upozorňuje vedoucí právní poradny. Vždy mějte na paměti, že smluvní strany jsou uzavřenou smlouvou vázány. Fakt, že jste si smlouvu dobře nepřečetli a nevěděli, že se například automaticky prodlužuje nebo že jste měli právo na odstoupení, které jste nevyužili, vám v případě sporu nebude nic platný.

Kdy je na místě ostražitost a na jaká ustanovení obchodních podmínek seznamovacích portálů je dobré si dát při registraci pozor? Vedoucí právní poradny dTestu Lukáš Zelený radí:

  • Smlouvu obvykle uzavíráte po internetu, máte tudíž právo od ní do čtrnácti dnů odstoupit.
  • Toto právo pozbudete, pokud souhlasíte s ustanovením, že služba bude poskytnuta před uplynutím lhůty k odstoupení od smlouvy, například pouhým zveřejněním inzerce.
  • Pokud nebyla poskytnuta celá služba, i tak můžete od smlouvy odstoupit, musíte ovšem uhradit poměrnou část sjednané ceny.
  • Všímejte si ujednání, na jejichž základě by se smlouva měla po uplynutí určitého období automaticky prodlužovat a provozovatel za ni požaduje další platbu.
  • Pečlivě zvažte, jakou formu platby za službu zvolíte.
  • Nedoporučujeme předávat údaje potřebné k tomu, aby si poskytovatel služeb mohl platby strhávat sám.
  • Zvažte, komu poskytujete své osobní údaje.
  • Před registrací si ověřte ceny za jednotlivé nabízené služby. Cena nebo způsob jejího určení je předsmluvní informací, která musí být spotřebiteli k dispozici před uzavřením smlouvy.
  • Některé seznamovací portály v obchodních podmínkách sdělují, že se smlouva řídí cizím právním řádem. I v těchto případech se však na vás vztahuje ochrana spotřebitele minimálně v rozsahu právního řádu České republiky.
, pro iDNES.cz