Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Opencard bude možné platit. Bratislavskou kartou už to jde

aktualizováno 
Na Slovensku již tři měsíce funguje Bratislavská karta. Slováci s ní mohou platit, využívat slevy a používat ji jako tramvajenku. Největší rozdíl mezi Opencard a Bratislavskou kartou je možnost bezkontaktní platby. Praha se však pokusí Bratislavu dohonit.
Bratislavskou kartou se dá platit. Opencard zatím nikoli

Bratislavskou kartou se dá platit. Opencard zatím nikoli | foto: Koláž - iDNES.cz

Bratislavská karta se využívá hlavně jako předplacená karta na městskou dopravu. Její majitel získá také desetiprocentní slevu z ceny kuponu.

"Bratislavská karta je v podstatě bankovní produkt, který slouží také jako předplacená karta na MHD. Její držitelé mohou využít rovněž různých slev například na vstupné, které díky kartě získají," popisuje kartu primátor města Bratislava Milan Ftáčnik.

Právě díky spolupráci s bankami město financovalo jen propagaci a slevy, na kterých se podílí. Ostatní náklady si rozdělily finanční domy, které se do projektu začlenily. Od ledna požádalo o kartu 13 tisíc lidí.

"Bratislavská karta je jedna z prvních městských karet ve střední a východní Evropě, která v sobě spojuje platební a dopravní aplikaci," uvedl Milan Laitl ze společnosti MasterCard.

Součástí Bratislavské karty je také bezkontaktní technologie PayPass. Pomocí karty tedy můžete zaplatit za zboží do 20 eur bez autorizace PINem. Nad 20 eur je po majiteli karty vyžadován PIN. Karta se dobíjí buď na pobočce banky, nebo si klient může peníze převést ze svého stávajícího účtu. Karta v podstatě funguje na bázi kreditu. Pro Slováky nejsou bezkontaktní platby žádnou novinkou, technologii využívají naši sousedé už téměř tři roky.

S Opencard také půjde platit

"Funkce elektronické peněženky je jedním ze stěžejních bodů dalšího rozvoje projektu. Pomocí ní by se dala platit celá řada drobných plateb, například v trafikách, rychlých občerstveních nebo za městské služby. Tím pádem by využitelnost karty mnohonásobně vzrostla," informoval iDNES.cz tiskový mluvčí Opencard Martin Opatrný.

Opatrný také říká, že by Opencard jako mikro peněženka mohla fungovat již letos. Zda se to podaří, zůstává však ve hvězdách. Momentálně je možné platit pomocí Opencard za parkování. Zatím je stanoven limit dva tisíce korun.

Nabít si Opencard na parkování můžete v zákaznickém centru v Jungmanově ulici v Praze.

Bratislavská karta je jen pro místní

Nevýhoda Bratislavské karty je však v tom, že ji mohou vlastnit jen lidé, mající trvalý pobyt v hlavním městě Slovenska. Ti, kteří do Bratislavy jezdí jen pracovat a mají trvalý pobyt v jiném městě, kartu nezískají. Milan Ftáčnik uvedl, že to je kvůli daním, které občané platí jinde. Pro dojíždějící je v plánu jiný projekt.

Problém s výdejem karty je právě v trvalém bydlišti. "O Bratislavskou kartu žádají i lidé, kteří jsou ze sociálně slabších poměrů a mají hlášený trvalý pobyt na obecním úřadě. Těmto lidem kartu nemůžeme vydat, protože potřebujeme ověřenou korespondenční adresu," říká Andrea Šípošová z UniCredit Bank Slovakia.

Momentálně vydávají Bratislavskou kartu čtyři banky. Je to VÚB Banka, UniCredit Bank, OTP Bank Slovensko a od března i Volksbank. Pro Bratislavskou kartu si tedy Slováci nemohou dojít na Dopravní podnik, ale musí navštívit banku.

Slevy jsou na obou kartách

Díky Bratislavské kartě mohou lidé ušetřit například na vstupu do muzea, do zoo nebo získat slevu na dopravu.

Pražská Opencard také nabízí různé slevy svým držitelům. Majitelé karty mohou využít přes sedmdesát různých slev a ušetřit tak i tisíc korun (víc čtěte v předchozím článku).

Autor:Nejčtenější

Odeslal 30 tisíc na chybný účet. Už dva roky čeká na vrácení

Ilustrační snímek

Možná už se vám někdy stalo, že jste se spletli v čísle účtu, kam jste poslali peníze. Možná jste měli štěstí, že šlo o...

PENÍZE 2038: Euro v Česku nebude a hotovost jen okrajově, míní experti

(Ilustrační snímek)

Když se řekne peníze, určitě si umíte spočítat, kolik jich máte, jak s nimi nakládáte a co pro vás znamenají. Ale...Nechceme programátory tady, my jim práci přivezeme, říká manažer ajťáků

Lukáš Zrzavý

Sehnat nové zaměstnance jim prý nečiní velký problém. V době, kdy je trh práce vyčerpán a většina firem marně pátrá po...

Nežeň se, do důchodu času dost. Jak se vyhnout zklamání z nové práce

Ilustrační snímek

Nastupujete do prvního zaměstnání, těšíte se na kolegy, pracovní náplň a vhod přijdou i peníze pravidelně na účtu....

Podnikáte? Zabezpečte osobní údaje. Poradíme, jak na GDPR

Ilustrační snímek

Nejen podnikatelé jsou v panice. Stejně tak třeba party místních hasičů, kluby aktivních důchodců či útulky pro psy se...

Další z rubriky

Věrnost jedné bance se už nenosí, nové banky dál zvyšují počty klientů

Ilustrační snímek

Novým nízkonákladovým bankám dál narůstají počty klientů. Sedmička nových bank jich má už téměř tři miliony. Mít...

Banky začínají proměňovat své pobočky. Boj o klienty má další rozměr

Nový koncept klientsky přívětivých poboček odstartovala Komerční banka v roce...

Do bankovního světa zasáhla digitalizace. Klienti už nemusí chodit na pobočky, mohou finance spravovat po internetu i...

Chybějící „s“ v protokolu na internetu vás může připravit o peníze

Ilustrační snímek

Internetové bankovnictví je užitečná vymoženost. Nemusíme chodit na pobočky bank a své peníze máme kdykoliv pod...

Tři absurdně levné akcie

Tři absurdně levné akcie

Kurzy.cz Nadpis jsem si vypůjčil z investičních stránek Fool.com, za ním se skrýval článek o akciích General Motors, Cirrus Logi...

Najdete na iDNES.cz