Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Opět další mizerný týden

aktualizováno 
Pokud bychom hledali týden, o kterým bychom chtěli říci, že byl nevydařený, ten uplynulý by byl jasným favoritem. Z fondů odteklo množství peněz, ztrácely akciové a smíšené fondy, slabé výsledky dluhopisových stále pokračují a navíc investoři přišli o další domácí fondy. Co všechno se v uplynulém týdnu fondům nezdařilo?

Z fondů určených pro retailovou klientelu odteklo minulý týden takřka 208 mil. Kč. Největší odliv postihl fond 1.IN Fond bohatství, ze kterého investoři vybrali 152 mil. Kč. To může být spojeno s zrušením výstupního poplatku, který platil do šesti měsíců po otevření fondu. Dalších 77 mil. Kč ztratil IKS Dluhopisový a 63 mil. Kč ISČS Sporobond. Dluhopisové fondy opravdu ztrácejí pro investory na přitažlivosti, neboť za poslední týden z nich odčerpali celých 174 mil. Kč (např. akciové fondy za minulý týden přilákaly 38,5 mil. Kč nových peněz). Za zmínku ještě stojí 205 milionů Kč kladných čistých prodejů u fondu ČSOB Výnosový, který po otřesu v podobě novely DPH získává opět „půdu pod nohama“. Majetek ve fondu se postupně zvyšuje a v současnosti je na 1,7 mld. Kč.

Ve výkonnosti bychom v uplynulém týdnu hledali šampióna marně. Akciové fondy bez výjimky skončily v červených číslech, když nejlepšího výsledku dosáhl fond AKRO Eurotech s -1,02 %. Nejvíce naopak ztratil IKS fond světových indexů, jehož ztráta dosahuje –3,7 %. (Nevede si však dobře ani na ročním horizontu, kdy je s výnosem +1,6 % na druhé nejspodnější příčce, před fondem ČPI fond farmacie a biotechnologie se záporným výnosem –1,0 %.) Ještě o něco horšího výsledek lze vidět u IKS Fondu fondů, který tento týden ztratil –3,85 %.

Koruna investovaná v dluhopisových fondech za minulý týden v průměru ztratila –0,1 %, za což může minimální zhodnocení většiny konzervativních fondů a záporný výnos rizikovějších fondů, jako např. IKS Plus bondový (-1,05 %), ISČS Trendbond (-0,87 %) a ČPI korporátních dluhopisů (-0,11 %).

Smíšeným fondům  se stejně jako akciovým nedaří nejlépe. Akciové trhy poslední týden ztrácely jak u nás, tak v zahraničí. V zahraničí to bylo v důsledku nepříliš přesvědčivých výsledků firem za třetí čtvrtletí, k nám se pak ztráty přesouvaly ze zahraničí a např. na největším poklesu ve SPADu – ČEZ ztratil –5,54 % - měly největší zásluhy změny na nejvyšším postu ve společnosti (více v TOMTO článku). Dluhopisové trhy skončily tento týden prakticky na stejných hodnotách, a tak ani zde nenašly smíšené fondy zisk.

Nejlepším smíšeným fondem je s týdenním výnosem +1,37 % fond J&T Opportunity CZK. V ročním horizontu pak dosahuje 12% výkonnosti. Tento fond je však od přejmenování a změny statutu ze srpna tohoto roku (předtím se jmenoval J&T Perspektiva – S) zaměřen spíše na klienty z řad firem a institucí. Minimální investice totiž byla zvýšena na 50 tis. Kč. Portfolio J&T Opportunity CZK je dosti zvláštní, neboť 53 % je alokováno do depozit, necelých 12 % do dluhopisů a 34 % do akcií (20 % do domácích, 14 % do zahraničních). Další zvláštností je výpočet poplatku za správu, který se na rozdíl od jiných fondů nepočítá z majetku ve fondu, ale jako 20 % z účetního zisku, kterého fond dosáhne. 

Fondy peněžního trhu se držely v posledním týdnu nad nulou a nejlepší ČPI OPF Peněžní si připsal 0,04 %. Zajímavé je to, že pokud jste před rokem vložili peníze do fondu peněžního trhu a dluhopisového fondu, váš výnos bude v obou případech stejný. Jak peněžní, tak dluhopisové fondy dosahují přibližně 2,5% průměrné výkonnosti (2,64 % dluhopisové a 2,35 % peněžní fondy).

Již avizované slučování fondů povede v nadcházejícím týdnu k omezení obchodování se dvěma fondy. Ve srovnání s konkurencí (co se týče spravovaného majetku) nepříliš úspěšný ISČS Merkur se sloučí 12. listopadu s ISČS Sporoinvestem, a proto dochází od 28. října k pozastavení prodejů a 7. listopadu k pozastavení odkupování podílových listů (ISČS Sporoinvestu se tyto změny nedotknou). Odkupy se od 27. října zastaví i u dalšího fondu peněžního trhu, J&T Perspektiva – P, který se sloučí s fondem J&T Perspektiva (u kterého rovněž dochází o pozastavení odkupů). Sloučení proběhne k datu 28. října a obnovení odkupů by mělo být znovu zavedeno až za další tři týdny.

Nový zajištěný produkt pro retailové investory

O úspěchu zajištěných produktů v ČR už pochybuje jen málokdo. Dokládají ho výsledky společností, které u nás nabízejí zajištěné fondy: např. ve třetím čtvrtletí činil podíl prodejů zajištěných fondů v ČSOB (nabízí nejvíce zajištěných fondů pro

Další komentáře a statistiky ze světa fondů naleznete v TÉTO specializované sekci

drobné investory) celých 32 %. S nabídkou zajištěného produktu přichází i HVB Bank, která však nenabízí zajištěný fond, ale dluhopis.

Strukturovaný dluhopis, jak zní název nového produktu, je postaven na stejné technice jako zajištěné fondy (nákup dluhopisů s cílem držet je do splatnosti a z jejich výnosu pokrýt 100 % garanci návratnosti; a nákup rizikových instrumentů – akcií, opcí na akciové indexy,… - které generují zisk), ale měl by nabízet některé výhody, např. to, že návratnost vložených prostředků je garantována přímo HVB Bank (emituje Strukturované dluhopisy). HVB Bank nabízí dvě tranše, jednu s garancí 100 % a maximálním dosažitelným výnosem 8,45 % p.a. a druhou s minimální návratností 106 % a maximálním výnosem 5,71 % p.a. Minimální investice činí 50 tis. Kč. (Strukturovaným dluhopisům HVB Bank se budeme věnovat ještě v samostatném komentáři).

Obchodování podle UNISu

Druh fondu Nejlepší Nejhorší
Název fondu Výsledek Název fondu Výsledek
Akciové AKRO Eurotech -1,02% IKS fond světových indexů -3,69%
ČPI Fond nové ekonomiky -1,52% ISČS EUROTREND -3,00%
ČPI Fond farmacie a biotech. -1,59% ISČS SPOROTREND -2,45%
Dluhopisové ČPI Fond státních dluhopis 0,22% IKS Plus bondový -1,05%
ISČS BONDINVEST 0,16% ISČS TRENDBOND -0,87%
ČSOB Bond Mix 0,11% IKS dluhopisový -0,12%
Fondy fondů ISČS GLOBALTREND -1,25%    
IKS fond fondů -3,85%      
Peněžního trhu ČPI - OPF Peněžní 0,04% AKRO OBLIGACE -0,46%
ČSOB výnosový 0,04% ISČS MERKUR 0,00%
ČSOB instit. Euro peněžní 0,03% ISČS SPOROINVEST 0,00%
Smíšené J&T OPPORTUNITY CZK 1,37% ČSOB středoevroproský -2,95%
1.IN Fond bohatství 0,07% AKRO mezinár. balancovaný -2,18%
ISČS FOND ŘÍZENÝCH VÝNOSŮ 0,02% AKRO OPF Výnosový -2,07%
Čisté prodeje mil. Kč ČSOB výnosový 205,0 1.IN Fond bohatství -152,0
IKS peněžní trh 112,6 IKS dluhopisový -77,1
ISČS SPOROINVEST 52,6 ISČS SPOROBOND -63,5
Zdroj: UNIS ČR

Autor:


Jak si vybudovat finanční rezervu

měsíců % měsíců
Vypočítat
Měsíčně spořte
Zjistit přesnější výpočet


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Zisk dvacet tisíc denně? Nevěřte všemu, může jít o trik v překladu

Kdo chce začít investovat, jde na internet. Tam je informací nejvíc. Jenomže ne vše, co se píše, je pravda. Stejně jako nemusí být úplně pravdomluvný člověk,...  celý článek

Ilustrační snímek
Tři investice, u kterých se nafukuje spekulativní bublina

Státní dluhopisy, akcie, nemovitosti, půjčky. U těchto všech nástrojů se vytváří gigantická bublina. K takovému závěru dojdete, když se začtete do finančních...  celý článek

Ilustrační snímek
Investice: Kde vám dobře vydělají dva tisíce a kam uložit velké částky

Kam s penězi, když na spořicích účtech se sazby pohybují pod jedním procentem? Je dnes vůbec možné zhodnotit finance alespoň tak, aby je „nesežrala“ inflace?...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

Volební preference STEM: ANO posiluje, podpora ČSSD spadla pod 10 %
Volební preference STEM: ANO posiluje, podpora ČSSD spadla pod 10 %

Necelý týden před volbami dál posilují preference hnutí ANO. Raketový nárůst zaznamenala SPD. Rostou také Piráti. Naopa... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.