Internet, peníze, investice, počítač, internetový obchod

Internet, peníze, investice, počítač, internetový obchod | foto: Profimedia.cz

Opravdové investování na dálku umí málokterá banka

  • 5
Některé banky to s investováním přes internetbanking myslí vážně, což dokazuje i postupné rozšiřování služeb a produktů, které banky investorům nabízejí. Bohužel, možnost investovat přímo přes internet nabízejí pouze čtyři banky.

Prostřednictvím internetového bankovnictví České spořitelny, Komerční banky, eBanky a Raiffeisenbank lze vykonávat běžné úkony, jako jsou prodej a nákup podílových listů, případně zadání trvalého příkazu k pravidelnému nákupu podílových listů. Kromě toho je dostupná také možnost sledovat vývoj svých investic v reálném čase a sledování transakční historie. Každá banka nabízí jak investice do domácích fondů spřízněné investiční společnosti, tak i do zahraničních fondů, což je příležitost pro investory s cizoměnovými účty.

Každá ze čtyř bank, které umožňují investování prostřednictvím přímého bankovnictví, nabízí nějakou specialitu, kterou se snaží přitáhnout klienty ochotné k investování do fondů na dálku. V rámci rozšiřování nabídky přišla s poslední novinkou Česká spořitelna, která svým klientům nově umožňuje v rámci své služby Servis 24 „vymodelovat vlastní portfolio s nejvhodnějším rozložením investic a následně nakoupit, prodat či vyměnit zvolené investiční produkty přímo prostřednictvím internetového bankovnictví.“ Investoři navíc mají možnost sledovat své portfolio ČS také ve formě přehledného grafu.

Další odlišností České spořitelny je možnost investovat do jejích podílových fondů přes internet bez toho, aby měl investor otevřený účet v bance. Nevýhodou naopak je, že jako jediná vyžaduje Česká spořitelna osobní návštěvu na pobočce. V nabídce ČS jsou korunové fondy dceřiné společnosti ISČS, akciové a měnové prémiové vklady, strukturované dluhopisy ČS a zajištěné korunové fondy a cizoměnové fondy mateřské společnosti Erste Sparinvest. Zajímavou možností pro drobné investory může být rovněž ČS nemovitostní fond.

 Klady a zápory investování přes internetbanking

klady zápory
pohodlná správa peněz z domova omezená nabídka produktů
aktuální informace chybí osobní přístup
služba není zvlášť zpoplatněna  

Jde to i bez návštěvy pobočky
Nejjednodušší přístup k investičním produktům nabízí eBanka, u níž je přístup k investicím přes internet součástí každého Osobního účtu. Přes internet se pak jednoduše uzavře smlouva prostřednictvím elektronického podpisu s jednou ze společností, jejíž fondy jsou v nabídce. Jinak banka nabízí standardní služby a je možné u ní přes internet investovat do korunových fondů společnosti ČP Invest, Raiffeisen Capital Management a ING Investment Management (u posledních dvou i v cizích měnách).

Nováčkem mezi bankami, které nabízejí možnost investování prostřednictvím internetové aplikace, je Raiffeisenbank. Ta nabízí standardní služby a podobně jako eBanka umožňuje uzavřít smlouvu po internetu. Klient ji však musí podepsat osobně a poštou ji odeslat zpět bance. Na pobočku tak osobně jít nemusí, ale korespondence přeci jen znamená určité zdržení. Na výběr jsou fondy Raiffeisen Capital Management (korunové i cizoměnové), Prémiové vklady a Prémiové dluhopisy Garantinvest.

Přes internet pouze domácí fondy
Komerční banka rovněž umožňuje uzavřít smlouvu přes internetovou aplikaci Mojebanka, platí to ale pouze pro investory nakupující domácí podílové fondy společnosti IKS KB (IKS fondy, KB fondy, fondy Fénix a zajištěné fondy). Pokud chce investor nakupovat zahraniční fondy Société Générale Asset Management, musí navštívit pobočku a uzavřít a podepsat smlouvu tam.

popisekKUPÓNOVÁ KNÍŽKA
Kde jsou vaše ztracené zisky

Ostatní větší banky, které investování přes internet nenabízejí a ani se k tomu nechystají, argumentují většinou tím, že upřednostňují osobní kontakt (například ČSOB), nebo zkrátka investici do fondů vůbec nenabízejí (GE Money). Počet bank umožňujících investování přes internet se tak v nejbližší době rozšiřovat nejspíš nebude.