Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Optimismus na akciových trzích ne a ne ustoupit. Praha je výjimkou

aktualizováno 
Růsty nejčastěji mezi pěti až deseti procenty podporují dobré výsledky firem. Nicméně investiční profesionálové začínají být z uvedeného vývoje nervózní. Růsty akciových trhů předbíhají ekonomiku a investoři zvyklí na tržní výkyvy jsou zmatení a bez chuti do dalších nákupů za vysoké ceny.
Na světových akciových trzích panuje optimismus. Ilustrační foto.

Na světových akciových trzích panuje optimismus. Ilustrační foto. | foto: SXC.hu

Světové akciové trhy zvolnily na začátku února růsty, ovšem očekávaná korekce stále nepřichází. Většina ekonomických indikátorů ze Spojených států, Číny i valné části Evropy ukazuje zlepšení, ovšem takto dobrý vývoj akcií od začátku roku očekával málokdo. A to přesto, že na trhy je centrálními bankami stále dodávána likvidita a levné peníze zaplavují finanční systém.

Nejen růsty živ je investor

Má se za to, že růsty na akciových trzích jsou pro investory žádoucí a vždy příznivé. Pokud investor nakoupil akcii a její cena roste, tak zisk nabírá stejný směr a kouzlí úsměvy nejen ve světových finančních centrech.

Jen málo investorů však vstupuje na trh za jakoukoliv cenu. Většina se snaží hledat zajímavé nákupní příležitosti, které jsou přitažlivé stejně jako například slevy v obchodech. Těch se ovšem od začátku roku příliš nedostává a obchodníci tak vyčkávají. Cenám na trzích se dolů moc nechce, případné korekce se pohybují nejčastěji jen v řádech desetin procenta a omezují se na krátkou dobu.

Objemy obchodů klesají

Důkazem poklesu zájmu jsou klesající objemy obchodů na akciových trzích, které se v únoru zatím pohybují o 10 - 15 procent níže než v lednu. V tomto intervalu se pohybuje jak největší světová burza v New Yorku, tak i Burza cenných papírů v Praze.

Vývoj pražského indexu PX ovšem za tím americkým nadále ztrácí. Zatímco hlavní newyorský index S&P 500 roste od počátku roku o více než 5 procent, tak pražská burza se nachází v mírné ztrátě.

Kromě specifického složení pražského indexu se na tomto stavu podílí také posilující česká koruna, která od nákupů odrazuje část zahraničních investorů.

Vývoj hlavního newyorského akciového indexu S&P500 od září 2010 do současnosti

Budeme dále čekat na skutečnou korekci?

Investoři vyčkávají na nový impuls, který dá trhům nový směr. Sezóna výsledků firem ve Spojených státech podporuje rostoucí trend, když téměř ¾ firem dosud pozitivně překvapilo. Tlak na pokles naopak vyvolala změna úrokových sazeb v Číně, která je byla nucena zvýšit kvůli stále rychlejší inflaci.

Růst úrokových sazeb však může poškodit hospodářský růst, čehož se investoři bojí. Pokud Čína ještě více šlápne na brzdu a její ekonomika začne prudce zpomalovat, ovlivní to negativně globální ekonomický růstový potenciál a také ceny akcií.

Korekci na trzích by také mohl iniciovat Egypt, kde se po krátké pauze stává situace opět nestabilní a nebezpečí rozšíření nepokojů do dalších arabských zemí stále trvá.

Většina investorů zatím v plusu

Průměrný akciový investor může být v letošním roce doposud spokojen. Růsty podobné těm z minulých měsíců se však příliš často neopakují a s dalšími investicemi je třeba být opatrný.

Dokud však na trzích budou k dispozici levné peníze, které za účelem podpory ekonomiky poskytují velké světové centrální banky, žádné prudké propady se nedají očekávat. Nicméně tato forma podpory by měla v prvním pololetí postupně končit, a pokud nebude adekvátně nahrazena, mohly by tyto miliardy na trzích chybět a růsty budou ty tam.

Autor:Nejčtenější

V Česku byl odhalen rozsáhlý a neobvyklý pojistný podvod za 50 milionů

Ilustrační snímek

Pryč jsou nejspíš časy, kdy se podvodníci snaží přijít k penězům hlavně v podvádění s auty a lidským zdravím. Gang,...

Ovládali Karvinsko stovky let. Po válce jim doly znárodnili, bojovali marně

Jan Larisch-Mönnich (1872-1962) vystudoval práva na univerzitě ve Vídni.

Larisch-Mönnichové patřili k těm, kteří stáli za rozmachem těžby černého uhlí v ostravsko-karvinském revíru. Po slavném...Poradna: musím ukazovat ostraze obsah tašky?

Ilustrační snímek

V nákupních centrech přibývá konfliktů mezi ochrankou a zákazníky. A tudíž stále hlasitěji zní otázka: může prodavač...

Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...

KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Další z rubriky

Na přímém půjčování lidí lidem se dá vydělat za rok 7 % i více

Ilustrační snímek

Spořicí účty a termínované vklady až na výjimky nenesou ani jedno procento ročně. Lidé využívají finanční produkty se...

Chcete investovat bezpečně a neprodělat? Dodržujte pět základních rad

Ilustrační snímek

Česká ekonomika zažívá zlaté časy a mzdy rostou. Spolu s tím roste i zájem Čechů o investování. Logicky, spořicí...

Škola investora: Nehrajte při zdi, ale pozor na averzi k riziku

Ilustrační snímek

V investování platí více než kdekoli jinde úsloví, že nikdo jiný se lépe nepostará o vaše peníze než vy sami. Jak tedy...

Víkendář: Američany prý okrádá každá země na světě, platit za to mají hlavně Něm...

Víkendář: Američany prý okrádá každá země na světě, platit za to mají hlavně Něm...

Kurzy.cz Zdá se, že americký prezident Donald Trump skutečně neváhá s vyhlášením obchodní války. Podle německého Der Spiegel tak...

Najdete na iDNES.cz