Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Osm faktů, které musíte znát, než si pronajmete byt

aktualizováno 
Od roku 1995 musí pronajímatel s nájemcem uzavřít nájemní smlouvu pouze v písemné formě. Ústní dohoda není rozhodující. Každá smlouva musí obsahovat popis bytu včetně výše nájemného a doby nájmu. Pokud si do bytu vezmete další osobu, musíte to majiteli oznámit do 15 dnů. Jinak riskujete výpověď.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

1. Smlouva musí být písemná
Jestliže jste se stali nájemcem v době do 1. 1. 1995, nemusíte mít písemnou smlouvu. Od té doby však jiná forma nájemní smlouvy než písemná není přijatelná. V případě, že si některé věci podstatné pro váš vzájemný nájemní vztah s majitelem dohodnete ústně a nepodchytíte je ve smlouvě, nebude k nim soud při sporech přihlížet.

2. Dalšího nájemníka si nastěhovat můžete, ale zvýší se vám zálohy na energie
Chcete-li si do pronajatého bytu k sobě někoho nastěhovat, musíte to majiteli písemně oznámit do 15 dnů. Majiteli bytu sdělíte jména osob, jejich datum narození a státní příslušnost. S novými nájemníky se vám může zvednout i nájem. Na základě počtu lidí, kteří s vámi budou v bytě dále bydlet, majitel zaúčtuje zvýšené náklady za energie a služby. Pokud vlastníkovi bytu další osoby neoznámíte do jednoho měsíce od jejich nastěhování, může vám majitel dát výpověď i bez povolení soudu.

3. Nájemné jedině ve stanovený termín
Majitel bytu po vás nemůže chtít, abyste mu nájem zaplatili dřív, než máte ve smlouvě. Pro vás je také termín placení nájemného a služeb závazný.

vzor nájemní smlouvy

4. Vlastní škody - vlastní úsilí
Drobné opravy majitel bytu neřeší. Nájemce si například sám vymění žárovku nebo spraví kapající kohoutek. Pronajímatel také neodpovídá za škody, které v bytě způsobí sám nájemce.

5. Přestavět byt jedině se souhlasem
Pokud se vám nelíbí interiér pronajatého bytu, lze si ho přestavět podle vlastních představ. Potřebujete k tomu však souhlas majitele, někdy dokonce stavebního úřadu. Týká se to hlavně vybourání zdiva nebo naopak rozdělení pokojů zdí. Souhlasy je nutné získat dřív, než s přestavbou začnete. Když souhlas nezískáte, nesmíte úpravy provést, jinak riskujete výpověď bez povolení soudu.

6. Kauce je v podstatě jistota pronajímatele
Při uzavírání nájemní smlouvy někdy majitel požaduje složení kauce. V tom případě vy rozhodně trvejte na tom, aby ve smlouvě bylo uvedeno ujednání o kauci. Částka na kauci nesmí být vyšší než součet nájmů a služeb za tři měsíce. Vlastníkovi bytu slouží kauce jako finanční jistota, pokud byste nezaplatili nájem. Použije-li majitel bytu kauci na splacení nájmu za vás, musíte ji nejpozději do jednoho měsíce doplnit do původní výše. Po skončení nájemní smlouvy je majitel povinen vám kauci vrátit.

7. Pokud jedna věc ve výpovědi chybí, je neplatná
Výpovědní doba z nájmu je stanovena na tři měsíce. Výpověď má být vždy písemná a musí obsahovat důvod výpovědi, poučení o možnosti podání žaloby na neplatnost a závazek vlastníka bytu o poskytnutí bytové náhrady. Výpověď musí zahrnovat všechny tyto náležitosti, jinak je neplatná. 

8. Majitel vás v podstatě vyhodit nemůže
Vlastník bytu nemá právo vás bez udání pádných důvodů a bez soudu vyhodit z nájmu. Pronajímatel ani nesmí vyměnit zámky u bytu, který je předmětem nájmu. Soudní cesta samozřejmě možná je. - čtěte, kdy můžete dostat výpověď z nájemního bytu.

Nájemní smlouva musí obsahovat:

- prohlášení, že pronajímatel je majitelem bytu a přenechává jej nájemci k užívání
- popis bytu - adresa, rozloha, počet místností, příslušenství, vybavení
- částka nájemného, poplatky za služby
- termín úhrady nájemného
- doba trvání nájmu

Článek vznikl na základě údajů v příručce o bydlení Asociace občanských poraden.

Autoři: ,


Hypotéční kalkulačka

let %
Vypočítat
Měsíční splátka Zjistit přesnější výpočet


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Jak si sestavit penzijní plán, abyste měli v důchodu z čeho žít

Málokdo přemýšlí nad tím, co bude za dvacet nebo třicet let a jestli se mu změní životní úroveň, až přestane pracovat. A pokud ano, tak ví, jak těžké je to...  celý článek

Ilustrační snímek
Dopřával si dovolenou, dva tisíce na malé děti neplatil. Co s tím?

S neplacením výživného se setkává až padesát procent rodičů samoživitelů. Téměř čtyřicet procent dětí z rozvedených rodin žije na hranici chudoby. Čísla jsou...  celý článek

Ilustrační snímek
Porazíte ve finanční gramotnosti teenagery? Vyzkoušejte náš test

Jak jste na tom s finanční gramotností? Znáte například některé pojmy finančního světa? Vyzkoušejte si test, který zvládli středoškoláci.  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

21.10.2017 Výsledky voleb bychom mohli znát už dnes večer
21.10.2017 Výsledky voleb bychom mohli znát už dnes večer

21. října 2017 Výsledky voleb bychom mohli znát už dnes večer Ve 14 hodin se uzavřou volební místnosti a okrskové voleb... celý článek

Grafton Recruitment Praha
EXTERNÍ SPECIALISTA BOZP a PO, bez jazyků

Grafton Recruitment Praha
Jihočeský kraj
nabízený plat: 25 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.