Osm rad, jak spořit a neprodělat

1. Zjistěte, jaký jste typ investora
Jste spíš spořílek, nebo bohém? Zapisujete-li si pravidelně výdaje do notýsku a každý večer pořádáte rodinnou sešlost nad stavem bankovního účtu, považujte se za opatrného investora. Akciové fondy nechte pro ty odvážnější, spokojte se s nižším ziskem z peněžního trhu či dluhopisů.

2. Spočítejte své peníze
Zamyslete se nad tím, zda investujete peníze, které jsou vaším jediným majetkem, nebo zda máte ještě jiné úspory. Ve druhém případě máte víc volné ruce – případná ztráta vás nezruinuje. Naopak, čím míň máte peněz, tím buďte opatrnější.

3. Zvažte, na jak dlouho můžete peníze oželet
 Domníváte-li se, že peníze nebudete potřebovat delší dobu, můžete zvolit odvážnější způsob investování, třeba do akciových fondů. Ten, kdo ví, že peníze budou potřeba za půl roku, vybere opatrnější způsob, například termínovaný vklad.

4. Rozložte investici z hlediska času
Skladbu své investice zvolte tak, aby alespoň část peněz byla dostupná rychle a bez rizika prodělku. Počítejte s tím, že nebude příliš výnosná, bude to záloha, ke které máte přístup kdykoli, aniž riskujete ztrátu.

5. Poraďte se na více stranách
Oslovte se svými představami několik bank či finančních poradců. Nechte si zpracovat plán investování. Ptejte se na možnosti zisků, ale i na to, jaké mohou být ztráty. Vyberte si poradce, jehož řešení vám nejvíce „sedne“.

6. Nelekněte se poplatků
Investování něco stojí a čím je naděje na vyšší zisk větší, tím jsou poplatky vyšší. Počítejte s tím, že u akcií, akciových a smíšených fondů vyjdou poplatky na pět procent investované částky, levnější jsou dluhopisy, zajištěné fondy, hypoteční zástavní listy a stavební spoření. Zdarma pořídíte některé fondy peněžního trhu, termínované vklady a penzijní připojištění.

7. Investujte postupně – snížíte tím riziko
Spoříte-li pravidelně nižší částky, rozkládáte riziko investice – nenakoupíte ani za nejnižší, ani za nejvyšší cenu, nákupní cenu pěkně zprůměrujete. Je to horší než nakoupit nejlevněji, ale lepší než investovat do drahých papírů.

8. Při prvním poklesu hodnoty investice nepanikařte
Začne-li hodnota některé vaší investice klesat, nepanikařte. Jestliže okamžitě prodáte, je možné, že jen přijdete o peníze, takzvaně „realizujete ztrátu“, ale nedočkáte se následného vzestupu a zisku. Většina odborníků radí právě v takovou chvíli přikoupit – vyjde to přece levně, a to jste chtěli. Informujte se však, zda vámi vyhlédnuté cenné papíry mají šanci na vzestup.