Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Osobní data a agentury

  11:00aktualizováno  11:00
V současné době hledám zaměstnání. Byla jsem pozvána na pohovor k několika personálním agenturám. Všude jsem vyplňovala dotazník, kde byla kolonka, kde jsem měla vyplnit, zda jsem vdaná, svobodná, a také kolonka, kde se ptali na počet dětí a jejich věk. Je to v souladu se zákonem?

P. Trnková, Praha

Osoba ucházející se o práci nemá povinnost sdělovat personální agentuře ani zaměstnavateli žádné skutečnosti týkající se své osoby. Personální agentura by měla požadovat po zájemcích o práci pouze takové informace, které jsou relevantní pro posouzení, zda jde o vhodného kandidáta na pracovní místo.
Rozhodne-li se osoba ucházející se o práci sdělit informace, které mají povahu osobních údajů, je personální agentura povinna plnit řadu povinností daných zákonem č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů.
Dle tohoto zákona se za osobní považuje jakýkoli údaj týkající se určeného nebo určitelného subjektu, pokud lze na jeho základě zjistit identitu subjektu. Za osobní údaje lze považovat i údaje o věku a rodinném stavu osoby ucházející se o práci a údaje týkající se jejích dětí.
Dle ustanovení § 1 zákona č. 1/1991 Sb., o zaměstnanosti, nelze občanovi odepřít práci mimo jiné z důvodu věku, manželského a rodinného stavu nebo z důvodu povinností k rodině.

Pokud by personální agentura, respektive zaměstnavatel, nepřijala zaměstnance do pracovního poměru z důvodu věku, rodinného stavu nebo počtu dětí, o které pečuje, šlo by o porušování pracovněprávních předpisů.
Stejně tak lze posuzovat i situaci, že by zaměstnavatel znevýhodnil zaměstnance v pracovním poměru z týchž důvodů. Jednalo by se přitom o porušení rovného zacházení zaměstnavatele se zaměstnanci a o diskriminaci dle ustanovení § 1 odst. 3 a odst. 4 zákoníku práce. V takovémto případě lze poškozenému doporučit obrátit se stížností na úřad práce, popřípadě na soud.
Stávající úprava v zákoníku práce však bohužel zajišťuje vyšší míru právní ochrany pouze v případě nerovného zacházení mezi muži a ženami. Tento stav by měl být odstraněn již schválenou novelizací zákoníku práce, na jejímž základě bude poskytována zaměstnancům ochrana v případě nerovného zacházení ze všech diskriminačních důvodů.

Autor:


Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...První obchodní počin byl fiaskem, dnes jeho firma funguje už 26 let

Mít vlastní obchod byl vždycky jeho sen.

Jeho otec byl vášnivý zahradník. Zdeněk Adam mu musel od malička pomáhat a nenáviděl to. Přesto se dnes zahradničením...

Na splátku hypotéky padne průměrně 42 procent příjmů. A bude hůř

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku bude od 1. října výrazně složitější. Pro 13 procent Čechů jsou změny motivací...

Porovnali jsme osm možností, kdy a jak spořit pro své potomky

Ilustrační snímek

Pokud to dovolí finanční situace, spořit pro děti se snaží nejen rodiče, ale často i prarodiče. Způsobů a produktů,...

Další z rubriky

Propustit zaměstnance je v Česku dost obtížné a drahé, říká studie

Ilustrační snímek

V České republice jsou pravidla pro propuštění zaměstnance jedna z nejpřísnějších v Evropě. Je nemožné se rozloučit se...

Pět tipů, jak během veder nenaštvat kolegy v práci

Ilustrační snímek

Parné léto nekončí, s vysokými teplotami stoupá i nervozita na pracovištích. Předmětem sporů může být klimatizace i...

Překvapte kolegy promyšlenou prezentací. Chce to vtip a správné obrázky

Ilustrační snímek

Prezentace v práci před nadřízenými a kolegy má rád málokdo. Potvrzují to průzkumy, jejichž respondenti tvrdí, že při...

Pohled na ceny potravin nebude v příštích měsících „nudit“

Pohled na ceny potravin nebude v příštích měsících „nudit“

Kurzy.cz Na konci letošních žní, zemědělci napříč Evropou sčítají škody způsobené suchem. Farmáři z Německa v některých případec...

Najdete na iDNES.cz