Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Osobní data a agentury

  11:00aktualizováno  11:00
V současné době hledám zaměstnání. Byla jsem pozvána na pohovor k několika personálním agenturám. Všude jsem vyplňovala dotazník, kde byla kolonka, kde jsem měla vyplnit, zda jsem vdaná, svobodná, a také kolonka, kde se ptali na počet dětí a jejich věk. Je to v souladu se zákonem?

P. Trnková, Praha

Osoba ucházející se o práci nemá povinnost sdělovat personální agentuře ani zaměstnavateli žádné skutečnosti týkající se své osoby. Personální agentura by měla požadovat po zájemcích o práci pouze takové informace, které jsou relevantní pro posouzení, zda jde o vhodného kandidáta na pracovní místo.
Rozhodne-li se osoba ucházející se o práci sdělit informace, které mají povahu osobních údajů, je personální agentura povinna plnit řadu povinností daných zákonem č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů.
Dle tohoto zákona se za osobní považuje jakýkoli údaj týkající se určeného nebo určitelného subjektu, pokud lze na jeho základě zjistit identitu subjektu. Za osobní údaje lze považovat i údaje o věku a rodinném stavu osoby ucházející se o práci a údaje týkající se jejích dětí.
Dle ustanovení § 1 zákona č. 1/1991 Sb., o zaměstnanosti, nelze občanovi odepřít práci mimo jiné z důvodu věku, manželského a rodinného stavu nebo z důvodu povinností k rodině.

Pokud by personální agentura, respektive zaměstnavatel, nepřijala zaměstnance do pracovního poměru z důvodu věku, rodinného stavu nebo počtu dětí, o které pečuje, šlo by o porušování pracovněprávních předpisů.
Stejně tak lze posuzovat i situaci, že by zaměstnavatel znevýhodnil zaměstnance v pracovním poměru z týchž důvodů. Jednalo by se přitom o porušení rovného zacházení zaměstnavatele se zaměstnanci a o diskriminaci dle ustanovení § 1 odst. 3 a odst. 4 zákoníku práce. V takovémto případě lze poškozenému doporučit obrátit se stížností na úřad práce, popřípadě na soud.
Stávající úprava v zákoníku práce však bohužel zajišťuje vyšší míru právní ochrany pouze v případě nerovného zacházení mezi muži a ženami. Tento stav by měl být odstraněn již schválenou novelizací zákoníku práce, na jejímž základě bude poskytována zaměstnancům ochrana v případě nerovného zacházení ze všech diskriminačních důvodů.

Autor:Nejčtenější

V Česku byl odhalen rozsáhlý a neobvyklý pojistný podvod za 50 milionů

Ilustrační snímek

Pryč jsou nejspíš časy, kdy se podvodníci snaží přijít k penězům hlavně v podvádění s auty a lidským zdravím. Gang,...

Ovládali Karvinsko stovky let. Po válce jim doly znárodnili, bojovali marně

Jan Larisch-Mönnich (1872-1962) vystudoval práva na univerzitě ve Vídni.

Larisch-Mönnichové patřili k těm, kteří stáli za rozmachem těžby černého uhlí v ostravsko-karvinském revíru. Po slavném...Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...

KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Další z rubriky

Nejlepší zaměstnavatelé: Snídáme společně a nechceme primadony

Ilustrační snímek

Známe výsledky soutěže Aon Best Employers. Titulem nejlepší zaměstnavatel roku se může pochlubit celkem sedm firem...

Jak vyzrát na pět generací zaměstnanců a udržet je v týmu

Ilustrační snímek

Tradicionálové, Baby boomers, X, Y, Z. Pět generací na trhu práce. Někteří se snaží být loajální, věrní a ledacos svému...

Becherové: jak se kapky na žaludeční problémy proměnily ve slavný likér

Zeď v areálu české likérky Jan Becher zdobí portréty členů slavné rodiny.

Nejznámější karlovarská rodačka nebo třináctý pramen. Proslulý bylinný likér Becherovka šíří jméno slavné rodiny v...

Víkendář: Američany prý okrádá každá země na světě, platit za to mají hlavně Něm...

Víkendář: Američany prý okrádá každá země na světě, platit za to mají hlavně Něm...

Kurzy.cz Zdá se, že americký prezident Donald Trump skutečně neváhá s vyhlášením obchodní války. Podle německého Der Spiegel tak...

Grafton Recruitment Praha
Manažer kvality s NJ

Grafton Recruitment Praha
Středočeský kraj
nabízený plat: 60 000 - 60 000 Kč

Najdete na iDNES.cz