Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pronajímáte byt, který máte společně s manželem? Daň zaplatí jen jeden

aktualizováno 
Jak uplatnit slevu na poplatníka, kdy daňové přiznání vyřeší zaměstnavatel, a co když pronajímáte majetek s manželem dohromady? Nejzazší termín podání daňového přiznání se blíží. Pokud si nejste některými položkami jistí, přečtěte si rady daňového poradce Vítězslava Wajtra, který odpovídá na otázky čtenářů.

Při invaliditě prvního stupně můžete uplatnit slevu 2 520 korun za zdaňovací období. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

1Sleva na poplatníka

Otázka: V roce 2014 jsem dva měsíce pouze podnikal a pak jsem byl zaměstnán. Zaměstnání se pro mě stalo vedlejší činností. Může být sleva na poplatníka uplatněna pouze jednou, nebo ji mohu využít jak u zaměstnavatele, tak jako živnostník? 

Odpověď: Slevu na poplatníka si může uplatnit každý pouze jednou, i když má více druhů příjmů. Její výše je 24 840 korun a tuto částku lze odečíst celou, i když jste vydělávali třeba jen část roku. Protože jste souběžně podnikal a byl zaměstnán, daňové přiznání si budete podávat sám.

2Invalidní důchod v daních

Otázka: Mám invalidní důchod prvního stupně. V roce 2014 jsem byla zaměstnaná od března do června, pak jsem byla evidována na úřadu práce. Daně mi zpracovává bývalý zaměstnavatel, ale mzdová účetní mi chce uplatnit slevu na poplatníka jen za měsíce, kdy jsem byla v práci. Postupuje správně, nebo mi má odečíst slevu za celý rok? Jakou slevu v daních mi zajistí můj invalidní důchod?

Odpověď: Pokud ve vašem případě zaměstnavatele požádáte o roční zúčtování záloh na daň z příjmů fyzických osob za zdaňovací období 2014 (tedy žádáte v rámci klasického „růžového“ formuláře, který zaměstnanec podepisuje při nástupu do zaměstnání a poté po skončení každého kalendářního roku), musí vám zaměstnavatel zohlednit základní slevu na dani v plné výši 24 840 korun. 

Při invaliditě prvního stupně můžete uplatnit slevu 2 520 korun za zdaňovací období, respektive 1/12 této částky za každý měsíc, kdy trval nárok na invalidní důchod.

3Pronájem pozemků

Otázka: Jsem zaměstnán a pronajímám zemědělské pozemky, z kterých jsem za rok 2014 obdržel nájemné ve výši 6 800 korun. Druhou půli nájemného ve stejné výši obdržela manželka, ta je však v důchodu a nemá jiné příjmy. Je to tak, že já budu podávat daňové přiznání (příjmy vyšší než 6 000 korun) a žena ne (příjmy do 15 000 korun)?

Daň z pozemků je 6 000 korun. Mohu uvést jako výdaj celou daň (platím ji svým jménem)? Pokud ano, musím pak ke svému daňovému přiznání přičíst i ženiny příjmy?

Odpověď: Příjmy z pronájmu plynoucí manželům ze společného jmění manželů se podle § 9 ZDP zdaňují jen u jednoho z nich. To znamená, že jeden z manželů zdaní 13 600 korun jako příjem z pronájmu. Vzhledem k výši příjmů máte povinnost přiznání k dani z příjmů fyzických osob za rok 2014 podat. 

Daň z nemovitosti lze v plné výši uplatnit jako daňový výdaj, pokud byla zaplacena v roce 2014, jinak ji lze jako výdaj uplatnit až v roce 2015, v tom zdaňovacím období, kdy je skutečně uhrazena. Paušální výdaje podle § 9 jsou 30 procent, přičemž uvedená daň z nemovitostí (6 000 korun) činí přibližně 44 procent příjmů, proto je výhodnější uplatnit výdaje ve skutečné výši.

4Zaměstnání jen na půl roku

Otázka: Do července jsem byla zaměstnána, od poloviny září jsem přihlášena na úřadu práce a pobírám podporu v nezaměstnanosti. V mezidobí jsem byla na dovolené v zahraničí, tudíž bez příjmu. Musím řešit daňové přiznání?

Odpověď: Pokud jste do 15. února 2015 u svého posledního zaměstnavatele písemně požádala o provedení ročního zúčtování záloh a daňového zvýhodnění, pak má tento zaměstnavatel povinnost provést roční zúčtování daně a vypořádat tak vaše daňové povinnosti za rok 2014. Podmínkami je, že jde o posledního zaměstnavatele, a že jste v roce 2014 nebyla současně zaměstnána u více zaměstnavatelů (nevadilo by, kdyby to bylo postupně). 
Roční zúčtování zaměstnavatel neprovede, pokud máte povinnost podávat daňové přiznání sama, protože jste měla jiné příjmy než: 

  • příjmy ze zaměstnání
  • příjmy od daně osvobozené
  • příjmy, z nichž je vybírána daň srážkovou sazbou daně podle § 36
  • příjmy podle § 7 až 10 do 6 000 korun za zdaňovací období

Nezapomeňte, že za dobu, kdy jste nebyla zaměstnaná ani jste nebyla hlášena na úřadu práce jako nezaměstnaná, jste měla povinnost platit zdravotní pojištění jako osoba bez zdanitelného příjmu. Pokud jste tuto povinnost nesplnila, musíte co nejdříve zkontrolovat výši svých závazků u své zdravotní pojišťovny.

5Pronájem bytu

Otázka: Započítávají se náklady na revitalizaci domu (všichni vlastníci bytů splácejí měsíčně předepsanou finanční částku bance) do nákladů v případě pronájmu bytu?

Odpověď: Platby do fondu oprav nejsou daňovými výdaji, protože tak, jak situaci popisujete, jde fakticky o spoření na tyto výdaje. Jakmile bude fond oprav použit pro opravu nemovitosti ve společném vlastnictví, budete do výdajů moci uplatnit část nákladů na opravy, a to ve výši odpovídající vašemu spoluvlastnickému podílu.

6Pronájem bytu v důchodu

Otázka: Důchodci si mohou za rok 2014 snížit daňovou povinnost až o částku 24 840 korun ročně. Jak si určím přesnou výši této slevy na poplatníka v případě pronájmu bytu na 10 měsíců v roce?

Odpověď: Nemusíte nic přepočítávat, tuto slevu si každý může uplatnit v plné výši.

Autor:Nejčtenější

Automobilky přitvrzují. Ceny aut letí nahoru

Zdražování aut

Možná jste si toho všimli sami, pokud uvažujete o koupi auta a sledujete ceníky. V některých se najednou objevily vyšší...

Dostali žárovky jako dárek, pak je měli draze zaplatit

Za žárovky jako dárek měl zaplatit skoro sedm tisíc. Ilustrační snímek

Žárovky jako dárek při podpisu smlouvy s novým dodavatelem energií jsou letitý šlágr. Smutné je, že si na takový dárek...Proč jsou kanály kulaté? Obvyklé i nezvyklé otázky padající u pohovorů

Ilustrační snímek

Při pracovním pohovoru čelí uchazeči různým otázkám personalistů. Třeba dotaz „Jaké jsou vaše silné a slabé stránky?“...

Zrušíme hotovost, sílí hlasy. Co by to přineslo, rozebírá ekonomka

Ilustrační snímek

Objem bezhotovostních plateb výrazně narůstá. Co se stane, když peníze budou jen virtuální a skutečné peníze přestanou...

Zažil úspěch i pád. Dnes mluví o renesanci podnikání se zážitky

Jan Hájek

Před deseti lety založil firmu na zážitky. Lidem nabízí lety balonem, jízdu v rychlém autě, adrenalin ve větrném tunelu...Další z rubriky

Šest rad, jak zvládnout daně na poslední chvíli a bez chyb

Ilustrační snímek

Poslední den lhůty pro podání přiznání a úhradu daně z příjmů připadá letos na pondělí 3. dubna. Pokud patříte k těm,...

Zaplaťte daň z nemovitosti. Stát posílá výzvy nově i po e-mailu

Ilustrační snímek

Termín pro zaplacení daně z nemovitých věcí se blíží. Nejpozději do 19. května 2017 by vám měla do schránky dorazit...

Novela zákona o daních z příjmů: podnikatele čekají poloviční paušály

Ilustrační snímek

Konec roku se blíží a mnozí podnikatelé i firmy už teď začínají připravovat podklady k daňovému přiznání. Protože byl...

Další nabídka

Kurzy.cz

Mediální expertka: Prodej TV Nova otřese televizním trhem. Důležitá bude strateg...
Mediální expertka: Prodej TV Nova otřese televizním trhem. Důležitá bude strateg...

Prodej skupiny kolem TV Nova může zásadně ovlivnit celý český televizní trh. Především bude záležet na tom, zda bude No... celý článekNajdete na iDNES.cz