Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Otázky personalistů bývají záludné

aktualizováno 
Vystudovali jste s vyznamenáním? Můžete se pochlubit červeným diplomem? Známky na vysvědčení dnes většinu personalistů už nezajímají. O získání práce rozhodují první okamžiky pohovoru a schopnost udělat dobrý dojem.

Co nám o sobě řeknete? Proč chcete pracovat právě tady? Jaké jsou vaše silné a slabé stránky? To jsou otázky, kterým se zcela jistě nevyhnete. Správné odpovědi zaměstnavateli rychle odhalí, zda jste vhodným kandidátem pro nabízenou pozici. Je proto velkou chybou vydat se na pohovor bez přípravy.

Jak se připravit
Při přípravě na pracovní pohovor bychom si měli zjistit co nejvíce informací o firmě, ve které se ucházíme o místo. Vhodným zdrojem mohou být například webové stránky společnosti, ale i denní tisk či výroční zpráva. „Získané znalosti vám pomohou lépe reagovat na dotazy personalisty a navíc ukážete, že máte o společnost a o zaměstnání v ní skutečný zájem,“ vysvětluje Marek Vondrák, personální poradce společnosti Drill B.S.

Pokud jste pozváni na pohovor, pročtěte si ještě jednou životopis a porovnejte své zkušenosti, schopnosti a znalosti s požadavky na pozici, o kterou se ucházíte. „Připravte si vysvětlení případných slabších míst v životopise i argumenty, proč jste i přes tyto nedostatky vhodným kandidátem na uvedené pracovní místo,“ dodává Vondrák.

Které otázky můžete předvídat
Je dobré si uvědomit, že pracovní pohovor nezačíná teprve setkáním s personalistou, ale už příchodem do firmy. Přijdete-li s dostatečným časovým předstihem, alespoň pět až deset minut před začátkem pohovoru, budete mít čas srovnat si myšlenky a v rychlosti prolétnout životopis.

Při rozhovoru prezentujete sami sebe nejen tím, co říkáte, ale také tím, jak působíte a jak se chováte. Úspěch při pohovoru nezávisí jen na tom, zda máte odpovídající vzdělání a praxi, záleží i na celkové osobní prezentaci. „Názor na druhého člověka si totiž vytváříme v prvních několika minutách, pak už se ve svém dojmu jen utvrzujeme,“ říká psycholožka Eva Drábková. Na základě prvního dojmu vás bude možná posuzovat i potencionální zaměstnavatel. Snažte se proto zapůsobit co nejlépe. Samozřejmostí je čistý a upravený zevnějšek. Vhodné je konzervativní oblečení - u mužů oblek, košile, kravata, u žen nejlépe kostým s vhodnou délkou sukně, střídmé doplňky a čistá obuv.

Důležitý je už vstup do místnosti
Pozdrav, výraz tváře i stisk ruky o nás hodně napoví. I když jsme trémou celí ztuhlí, neměli bychom to na sobě dát znát. “Pomoci si můžeme třeba dýcháním: než zaklepeme, několikrát se zhluboka nadechneme a vydechneme. Tím se nejen uklidníme, ale také dodáme kyslík mozku. Obojí se před náročným jednáním hodí,“ radí Drábková. Během rozhovoru bychom se měli chovat přirozeně, nebýt příliš upjatí, ani bodře žoviální. “Někteří lidé se snaží překonat stres tím, že se drbou na hlavě, pohrávají si s tužkou, potahují a podobně,“ popisuje psycholožka nešvary, kterých je třeba se vyvarovat.

Proč si mají vybrat právě vás
“Na začátku mi zástupce firmy stručně představil společnost a pracovní pozici, o kterou jsem se ucházel,“ popisuje Petr Mach své zkušenosti z prvního přijímacího pohovoru. “Pak následovaly otázky, kterými budoucí nadřízený zjišťoval, zda jsem pro nabízenou pozici tím pravým,“ doplňuje Mach.

Dotazy zaměstnavatele se obvykle týkají vzdělání, studijních aktivit, praxe či motivace. I když nikdy dopředu nevíte, co přesně vás čeká, řada otázek patří k zlatému fondu personalistů a můžete se na ně připravit.

Častým dotazem bývá: Proč si myslíte, že jste nejvhodnější kandidát?
Vyplatí se mít v zásobě pádné argumenty, proč by si firma měla vybrat právě vás. Součástí pohovoru může být i přezkoumání konkrétních znalostí uchazeče. Personalista může například pokračovat v rozhovoru v cizím jazyce, nebo vás požádat o vyplnění testu. Ucházíte-li se o místo účetním oddělení, můžete se setkat s testy z účetnictví, v případě zájmu o pozici obchodního zástupce vás třeba požádají o krátkou prezentaci na určené téma.

K oblíbeným dotazům personalistů patří: Jaké jsou vaše silné a slabé stránky? Odpověď má odhalit vaše vlastnosti, to, jak se umíte ohodnotit i zda jste schopni kritického pohledu na sebe sama. “Aby vás podobná otázka nezaskočila, popřemýšlejte o svých kvalitách a nedostatcích předem,“ doporučuje Marek Vondrák. Ve výčtu pozitivních vlastností není na místě vychloubání. Máte-li uvést negativní vlastnost, jmenujte takovou, kterou můžete něčím vyvážit, případně uveďte nějakou neutrální. Budoucího zaměstnavatele zajímají i vaše představy o profesním růstu. Rozvíjet na tomto místě příliš ambiciozní plány však může potencionálního zaměstnavatele odradit.

Ptejte se, ať vidí, že máte zájem
Na zaměstnavatele dobře zapůsobí, umíte-li se správně zeptat. Dobře formulované otázky totiž svědčí o vašem zájmu o místo. Získané informace vám poskytnou možnost rozhodnout se, zda nabízená pozice odpovídá vašim představám a zda ji přijmete. “Nebojte se proto zeptat na konkrétní náplň práce, na to, jaké budou vaše povinnosti a odpovědnosti, komu budete podřízen, jaké bude vaše pracovní zařazení ve struktuře firmy. Zjistěte si informace o pracovních podmínkách ve firmě, stylu práce či firemní kultuře,“ vypočítává personalní poradce seznam údajů. Ptát se můžete i na případné benefity a možnosti profesního růstu. Těmito dotazy byste však rozhodně neměli začínat.

Na závěr pohovoru požádejte o sdělení termínu, kdy můžete očekávat vyjádření společnosti, případně pozvání na další kolo výběrového řízení. Před odchodem nezapomeňte poděkovat zástupci společnosti za čas, který vám věnoval a za poskytnuté informace. I takové maličkosti vytvářejí celkový dobrý dojem a dávají vám šanci uspět.

Pět "pé", jimiž zabodujete:

  • pečlivě se připravte
  • přijďte včas
  • udělejte dobrý první dojem
  • buďte přirození
  • prezentujte své znalosti a schopnosti

Co personalista při pohovoru zjišťuje:

  • Jaké jsou vaše znalosti a zkušenosti
  • Zda vaše schopnosti odpovídají požadavkům zaměstnavatele
  • Jaká je vaše motivace pro danou pozici
  • Jaké jsou vaše postoje, názory a hodnoty ve vztahu k pozici a potencionálnímu zaměstnavateli
  • Jaké jsou vaše schopnosti dalšího růstu

Co všechno personalista sleduje:

Autor:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Deset kroků, díky nimž projdete úspěšně pohovorem

Právě teď je velmi vhodná doba ke změně zaměstnání, pokud o ní uvažujete. Sháňka po odbornících je totiž obrovská. Psycholožka Stanislava Klocová radí, na co...  celý článek

Ilustrační snímek
Poradna: Mám být na mobilu, v pohotovosti. Kdy můžu říct šéfovi dost?

Zaměstnavatel mi nařídil držet pracovní pohotovost. Můžu to odmítnout, když se mi to nehodí? A dostanu peníze i za to, že nakonec do práce nepůjdu? Pokud jste...  celý článek

Ilustrační snímek
Srovnání generací: V čem jsou dnes mladí lidé jiní?

Zatímco generace X byla ráda, že má nějaké slušné zaměstnání, ta následující toužila hlavně po vysoké mzdě a kariérním postupu, pro což byla ochotná sedět v...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

Miliardová investice do továrny na výrobu lithiových baterií HE3DA zahájena
Miliardová investice do továrny na výrobu lithiových baterií HE3DA zahájena

Unikátní stavba dnes byla zahájena v Horní Suché u Havířova. Díky investici v hodnotě 1 miliardy korun od českých inves... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.