Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Otazníky kolem pojištění v případě nemoci

aktualizováno 
Pojištění denních dávek v pracovní neschopnosti je složité, navíc každá pojišťovna má svá pravidla. Nejčastější otázky klientů jsme konzultovali s Miriam Hanákovou, analytičkou společnosti Benefita.
Pokud jste na nemocenské a máte komerční pojištění denních dávek, můžou vás z pojišťovny přijít zkontrolovat, zda skutečně marodíte

Pokud jste na nemocenské a máte komerční pojištění denních dávek, můžou vás z pojišťovny přijít zkontrolovat, zda skutečně marodíte

Při vyplňování zdravotního dotazníku mi pojišťovák poradil, ať napíšu, že jsem nekuřák, když kouřím jen několik cigaret denně. Nemohu s tím mít později nějaký problém?
Můžete. Dotazník je třeba vyplnit zcela pravdivě. Jinak by se mohlo stát, že v případě nemoci začne pojišťovna zkoumat, jestli jste se neléčil už dřív. V krajním případě může i odmítnout plnění.

Kdysi jsem se pojistila na denní dávky. Od té doby mi vzrostl plat a denní dávka nestačí. Mohu si ji navýšit?
V zásadě je to možné, ale pozor, jaké podmínky vám pojišťovna nabídne. Výhodnější může být uzavřít si další pojistnou smlouvu, ve které si pojistíte jen potřebné navýšení. Nepřijdete o starší (mnohdy výhodnější) pojistné podmínky a ceny. Je však třeba si důkladně přečíst podmínky ve staré smlouvě – může se totiž stát, že pojišťovna vyžaduje oznámení o změně příjmů a v případě, že se tak nestane, může omezit případné pojistné plnění.

Podnikám a neplatím si státní nemocenskou. Jak budu pojišťovně dokládat, že jsem nemocný?
Pokud nebudete mít klasickou neschopenku, vyplní vám lékař formulář od pojišťovny. Počítejte s tím, že za to zaplatíte (asi 50 korun – záleží na ceníku, který si doktor stanovil). Pojišťovna vám pak poplatek proplatí, nezapomeňte přiložit stvrzenku o tom, kolik jste zaplatili. V tomto případě opět platí, že v podmínkách může být zahrnut požadavek pojišťovny, že si musíte platit nemocenskou, a pokud by to v době pojistné události nebylo, může pojišťovna omezit plnění.

Mám pojištěny dávky v pracovní neschopnosti. Zanedlouho půjdu na mateřskou a pak zůstanu s děckem doma. Prý po tu dobu nebudu pojištěna, je to pravda?
Pokud budete na rodičovské dovolené a nebudete mít příjem, pojistka pro vás není – v případě nemoci byste žádnou denní dávku nedostávala. Je proto zbytečné za pojistné platit. Máte dvě možnosti: buď pojistku vypovíte a po návratu do práce si uzavřete novou, nebo můžete udržovat starou smlouvu (původní podmínky a cenu). Počítejte však s tím, že za to pojišťovna vybírá poplatek až ve výši jedné třetiny pojistného.

Když si koupím pojistku denních dávek a pak budu marodit, může mi z pojišťovny přijít kontrola?
Ano, může. A pokud zjistí, že nedodržujete léčebný režim, přestane vám pojišťovna vyplácet peníze a může i celou pojistku vypovědět.

Měla jsem těžký úraz a léčila se skoro tři čtvrtě roku. Po nějaké době ode mě pojišťovna chtěla, abych šla k jejímu lékaři. Je to tak v pořádku?
Pojišťovna vás po nějaké době, kdy vám vyplácí plnění, pošle k svému posudkovému lékaři. Většinou to bývá po půl roce pracovní neschopnosti. Pozvání dostanete dříve, když marodíte s diagnózou, u které není dlouhá léčba obvyklá.

Uzavíral jsem pojistku zcela zdráv. Nyní se dlouhodobě léčím, ale zatím nejsem v pracovní neschopnosti. Může mi pojišťovna změnit podmínky smlouvy nebo cenu?
Pokud byste byl klient, na kterém pojišťovna vyloženě „prodělává“, pravděpodobně se po pojistné události dočkáte dopisu s návrhem vyšší ceny nebo výpovědi. To však není váš případ, zatím nejste v pracovní neschopnosti.

Autoři:


Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...KOMENTÁŘ: Zveřejňovat v inzerátech povinně výši mzdy je absurdní

Tomáš Surka z personálně-poradenské společnosti Devire

Mají firmy v pracovním inzerátu uvádět výši mzdy, nebo je lépe příjem neuvádět? Na Slovensku nemají na výběr, u našich...

KVÍZ: Víte, jaká je životní úroveň v Česku a kdo je chudý?

Ilustrační snímek

Podle statistik snědli Češi loni v průměru přes 80 kilo masa a 84 kilo ovoce. Průměrnému Čechovi se také zvýšila mzda,...

Na splátku hypotéky padne průměrně 42 procent příjmů. A bude hůř

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku bude od 1. října výrazně složitější. Pro 13 procent Čechů jsou změny motivací...

Další z rubriky

Zdravotní pojištění: kdo ho musí platit sám a jakou částku

Ilustrační snímek

Všichni občané České republiky musí každý měsíc uhradit povinné zdravotní pojištění. Za zaměstnance platí...

O dovolenou v cizině je obrovský zájem. Experti hlásí nové trendy

Ilustrační snímek

Chuť Čechů prožít dovolenou v cizině je letos obrovská. Přibývá lidí, kteří vycestují i vícekrát v jednom roce. Zároveň...

Životní pojištění: které smlouvy mohou být neplatné a co to znamená

Ilustrační snímek

V oblasti životního pojištění je živo. Hodně se mluví o pojistkách, které úřad finančního arbitra prohlásil za...

Na Evropu opět dorážejí nájezdníci z Východu. Řešením je vydat se do světa

Na Evropu opět dorážejí nájezdníci z Východu. Řešením je vydat se do světa

Kurzy.cz Podle bývalého portugalského ministra pro Evropu Bruna Maçaese na brány Evropy opět útočí nájezdníci z Východu a přes c...

Najdete na iDNES.cz