Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Otazníky kolem pojištění v případě nemoci

aktualizováno 
Pojištění denních dávek v pracovní neschopnosti je složité, navíc každá pojišťovna má svá pravidla. Nejčastější otázky klientů jsme konzultovali s Miriam Hanákovou, analytičkou společnosti Benefita.
Pokud jste na nemocenské a máte komerční pojištění denních dávek, můžou vás z pojišťovny přijít zkontrolovat, zda skutečně marodíte

Pokud jste na nemocenské a máte komerční pojištění denních dávek, můžou vás z pojišťovny přijít zkontrolovat, zda skutečně marodíte

Při vyplňování zdravotního dotazníku mi pojišťovák poradil, ať napíšu, že jsem nekuřák, když kouřím jen několik cigaret denně. Nemohu s tím mít později nějaký problém?
Můžete. Dotazník je třeba vyplnit zcela pravdivě. Jinak by se mohlo stát, že v případě nemoci začne pojišťovna zkoumat, jestli jste se neléčil už dřív. V krajním případě může i odmítnout plnění.

Kdysi jsem se pojistila na denní dávky. Od té doby mi vzrostl plat a denní dávka nestačí. Mohu si ji navýšit?
V zásadě je to možné, ale pozor, jaké podmínky vám pojišťovna nabídne. Výhodnější může být uzavřít si další pojistnou smlouvu, ve které si pojistíte jen potřebné navýšení. Nepřijdete o starší (mnohdy výhodnější) pojistné podmínky a ceny. Je však třeba si důkladně přečíst podmínky ve staré smlouvě – může se totiž stát, že pojišťovna vyžaduje oznámení o změně příjmů a v případě, že se tak nestane, může omezit případné pojistné plnění.

Podnikám a neplatím si státní nemocenskou. Jak budu pojišťovně dokládat, že jsem nemocný?
Pokud nebudete mít klasickou neschopenku, vyplní vám lékař formulář od pojišťovny. Počítejte s tím, že za to zaplatíte (asi 50 korun – záleží na ceníku, který si doktor stanovil). Pojišťovna vám pak poplatek proplatí, nezapomeňte přiložit stvrzenku o tom, kolik jste zaplatili. V tomto případě opět platí, že v podmínkách může být zahrnut požadavek pojišťovny, že si musíte platit nemocenskou, a pokud by to v době pojistné události nebylo, může pojišťovna omezit plnění.

Mám pojištěny dávky v pracovní neschopnosti. Zanedlouho půjdu na mateřskou a pak zůstanu s děckem doma. Prý po tu dobu nebudu pojištěna, je to pravda?
Pokud budete na rodičovské dovolené a nebudete mít příjem, pojistka pro vás není – v případě nemoci byste žádnou denní dávku nedostávala. Je proto zbytečné za pojistné platit. Máte dvě možnosti: buď pojistku vypovíte a po návratu do práce si uzavřete novou, nebo můžete udržovat starou smlouvu (původní podmínky a cenu). Počítejte však s tím, že za to pojišťovna vybírá poplatek až ve výši jedné třetiny pojistného.

Když si koupím pojistku denních dávek a pak budu marodit, může mi z pojišťovny přijít kontrola?
Ano, může. A pokud zjistí, že nedodržujete léčebný režim, přestane vám pojišťovna vyplácet peníze a může i celou pojistku vypovědět.

Měla jsem těžký úraz a léčila se skoro tři čtvrtě roku. Po nějaké době ode mě pojišťovna chtěla, abych šla k jejímu lékaři. Je to tak v pořádku?
Pojišťovna vás po nějaké době, kdy vám vyplácí plnění, pošle k svému posudkovému lékaři. Většinou to bývá po půl roce pracovní neschopnosti. Pozvání dostanete dříve, když marodíte s diagnózou, u které není dlouhá léčba obvyklá.

Uzavíral jsem pojistku zcela zdráv. Nyní se dlouhodobě léčím, ale zatím nejsem v pracovní neschopnosti. Může mi pojišťovna změnit podmínky smlouvy nebo cenu?
Pokud byste byl klient, na kterém pojišťovna vyloženě „prodělává“, pravděpodobně se po pojistné události dočkáte dopisu s návrhem vyšší ceny nebo výpovědi. To však není váš případ, zatím nejste v pracovní neschopnosti.

Autoři:Nejčtenější

V Česku byl odhalen rozsáhlý a neobvyklý pojistný podvod za 50 milionů

Ilustrační snímek

Pryč jsou nejspíš časy, kdy se podvodníci snaží přijít k penězům hlavně v podvádění s auty a lidským zdravím. Gang,...

Ovládali Karvinsko stovky let. Po válce jim doly znárodnili, bojovali marně

Jan Larisch-Mönnich (1872-1962) vystudoval práva na univerzitě ve Vídni.

Larisch-Mönnichové patřili k těm, kteří stáli za rozmachem těžby černého uhlí v ostravsko-karvinském revíru. Po slavném...Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...

KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Další z rubriky

V Česku narůstají podvody s auty, vymýšlejí se i nové finty

Ilustrační snímek

Pojistné podvody s auty v Česku opět kralují. Po roční pauze se znovu dostaly na první příčku před podvody s lidským...

Hlídáte si zdraví? Můžete ušetřit až třetinu z pojistného

Ilustrační snímek

Nejste obézní, nekouříte, sportujete nebo chodíte na pravidelné preventivní prohlídky k lékaři? Za zdravý životní styl...

Vichřice páchají značné škody. Co pojišťovny uhradí a co odmítnou

Ilustrační snímek

Největší škody na majetku způsobil v Česku v roce 2017 orkán Herwart. Celkový účet, který vystavil pojišťovnám za...

Fed, ECB, ČNB. Kdy (ne)budou zvyšovat sazby?

Fed, ECB, ČNB. Kdy (ne)budou zvyšovat sazby?

Kurzy.cz Dolar za poslední měsíc vůči euru zpevnil o více než půl procenta. Byť má americká měna za sebou několik negativních fu...

Najdete na iDNES.cz