Otazníky kolem tichého společníka

Zdědil jsem nějaké peníze a můj zaměstnavatel mi navrhl, abych se stal jeho tichým společníkem. Nevím, co to obnáší a zda je to pro mne výhodné.

 L. Postránecký, Karviná

Smlouvou o tichém společenství se tichý společník zavazuje poskytnout podnikateli určitý vklad a podílet se jím na jeho podnikání. Podnikatel se zavazuje k vyplacení části čistého zisku, vyplývající z podílu tichého společníka na výsledku podnikání. Ve smlouvě o tichém společenství musí být dohodnutý rozsah účasti tichého společníka na zisku a ztrátě stejný. Smlouva o tichém společenství vyžaduje písemnou formu. Předmětem vkladu může být určitá peněžní částka, věc, právo nebo jiná majetková hodnota využitelná při podnikání. Například i nehmotný statek průmyslového vlastnictví, tedy i takzvané know-how.

Může se jednat také o různé specifické výrobně-technické, organizační, obchodní a jiné poznatky, jichž bude využito pro dosažení hospodářské výhody při podnikání a které nejsou obecně známé a představují určitou hodnotu. Za takový vklad však nelze uznat obchodní kontakty ani všeobecné zkušenosti s podnikáním vdaném oboru. Tichý společník nemá právo rozhodovat o obchodních záležitostech podnikatele ani nemůže nějakým jiným způsobem jeho podnikání ovlivňovat. Protože má nárok na podíl na zisku, je oprávněn nahlížet do obchodních dokladů a účetních záznamů týkajících se podnikání, na němž se účastní, a je oprávněn požadovat stejnopis účetní závěrky.

Tichému společníku vzniká nárok na podíl ze zisku do 30 dnů po vyhotovení účetní závěrky. V případě, že podnikatelem je právnická osoba, běží tato lhůta od schválení této závěrky v souladu se stanovami, společenskou smlouvou nebo zákonem. Pokud je podnikatel ve ztrátě, o podíl na ztrátě se zkracuje vklad tichého společníka. Je-li podnikatel v následujících letech v zisku, o podíl na zisku se snížený vklad zvyšuje a nárok na podíl na zisku vzniká společníkovi až po dosažení původní výše vkladu.