Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ověřit podpis? Vycestovat do Antarktidy? Zaplaťte!

aktualizováno 
Když se řekne správní poplatek, vybaví se většině lidí nejspíš třicet korun za ověření podpisu, stokoruna za duplikát občanského průkazu, dvě stě korun za cestovní pas nebo tisícikoruna placená při vydání živnostenského listu. Žádosti souvisící s těmito doklady totiž úřady vyřizují nejčastěji

Jenže v zákonu o správních poplatcích se najde třeba i položka „vydání povolení k pobytu v Antarktidě“. Mimochodem, zájemce za něj zaplatí pět tisíc korun. Sazebník zákona totiž obsahuje dvanáct částí rozdělených do 163 položek, které se dále rozpadají na jednotlivé „podpoložky“. Stát díky nim vybere ročně okolo šesti miliard korun.

„Nejdražší“ - řádově za sto a tisícikoruny - jsou přitom poplatky souvisící s podnikáním, například jeho registrací, dovozem zboží apod. Ale i člověk, který si chodí na úřad pouze měnit doklady, platit za psa, vlastní auto a nemovitost, utratí na úřadech za život v průměru okolo pěti tisíc korun.

Nejvíc peněz vytáhnou z kapsy obecní úřady

Nejvíc poplatků odevzdá občan na městských a obecních úřadech. Ty mají víc práce než před několika lety. Z policejních kanceláří se sem totiž přesunula agenda týkající se řidičských průkazů či cestovních pasů.

Obecní úřad by měl být výchozím místem pro vyřízení většiny administrativních záležitostí. I když nemusí všechny spadat do jeho kompetence, zdejší pracovníci by měli - pokud žádost nepřijmou - poradit, kam s ní. Zda například k úřadu vyššího stupně nebo jiný typ úřadu. Ne všude mají například dopravní odbor. V případě, že potřebujete třeba výpis z trestního rejstříku, mohou žádost přijmout a vyřídit do jednoho měsíce. Anebo vás poslat, pokud spěcháte, přímo na rejstříkový soud do Prahy, kde ho získáte na počkání. Zkrátit čekání na nový doklad můžete i tak, že například o občanský průkaz nebo pas zažádáte na úřadě vyššího stupně, který je vydává. A nikoli na svém nejbližším, jenž vaši žádost právě sem postupuje.

Nejčastěji vyřizují úředníci agendu dokladů, tedy vydávání občanských a řidičských průkazů či pasů nebo záležitosti týkající se nemovitostí, případně živností a ověřování podpisů. A pochopitelně dokumenty souvisící se svatbami, narozením, úmrtím.

Méně často si lidé chodí třeba pro nová příjmení anebo pro povolení pojmenovat originálně svého potomka. V prvním případě se platí jeden tisíc korun, ovšem pokud se žadatel jmenuje hanlivě či směšně, pak je změna za sto korun. Jestliže vyberou rodiče své dceři neobvyklé jméno, dejme tomu Gea, úřad si neúčtuje nic. Zaplatí však znalci za osvědčení, že se jedná skutečně o jméno, byť se nepoužívá. Ale takové případy se podle úředníků dají ročně spočítat na prstech jedné ruky. V módě jsou dnes spíše než jména netradiční zdvojená křestní jména.

Na poplatky si vždy připravte hotovost. Úředník ji po vás bude chtít buď proti stvrzence, nebo ve formě kolku. A vyplatí se zeptat, zda náhodou nejste od poplatku osvobozeni. Zákon totiž pamatuje v tomto ohledu zejména na těžce zdravotně postižené.

Na co byste si měli dát pozor při výběru banky? Co všechno vás čeká při rušení běžného účtu? Přečtěte si naše aktuální téma.

 


 

Autor:


Nejčtenější

KOMENTÁŘ: Zveřejňovat v inzerátech povinně výši mzdy je absurdní

Tomáš Surka z personálně-poradenské společnosti Devire

Mají firmy v pracovním inzerátu uvádět výši mzdy, nebo je lépe příjem neuvádět? Na Slovensku nemají na výběr, u našich...

Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...KVÍZ: Víte, jaká je životní úroveň v Česku a kdo je chudý?

Ilustrační snímek

Podle statistik snědli Češi loni v průměru přes 80 kilo masa a 84 kilo ovoce. Průměrnému Čechovi se také zvýšila mzda,...

Na splátku hypotéky padne průměrně 42 procent příjmů. A bude hůř

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku bude od 1. října výrazně složitější. Pro 13 procent Čechů jsou změny motivací...

Porovnali jsme osm možností, kdy a jak spořit pro své potomky

Ilustrační snímek

Pokud to dovolí finanční situace, spořit pro děti se snaží nejen rodiče, ale často i prarodiče. Způsobů a produktů,...

Další z rubriky

Ostražitost Čechů při nakupování je velká. Víme, které obchody účtují správně

Ilustrační snímek

Možná jste to už zažili. Nakoupíte velký nákup, projdete očima účtenku a zjistíte, že namarkovaná cena u některé...

Zpožděné letadlo nebo vlak. Na co máte nárok a jak získat stovky eur

Ilustrační snímek

Pokud vás dopravce vysadí z letadla, vlaku či autobusu později, než slíbil, máte nárok na odškodné. Záleží ovšem na...

Osm nástrah, které vás mohou potkat při koupi či prodeji nemovitosti

Ilustrační snímek

Víte, že v den podpisu smlouvy o koupi nebo prodeji domu či bytu vůbec nemusí být jisté, zda k převodu skutečně dojde?...

Německo si chválí uprchlíky. Práci jich dostalo už více než 300 tisíc

Německo si chválí uprchlíky. Práci jich dostalo už více než 300 tisíc

Kurzy.cz Začleňování uprchlíků do pracovního procesu v Německu se podle Spolkové agentury práce daří. Práci si našlo již více ne...

Najdete na iDNES.cz