Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ověřit podpis? Vycestovat do Antarktidy? Zaplaťte!

aktualizováno 
Když se řekne správní poplatek, vybaví se většině lidí nejspíš třicet korun za ověření podpisu, stokoruna za duplikát občanského průkazu, dvě stě korun za cestovní pas nebo tisícikoruna placená při vydání živnostenského listu. Žádosti souvisící s těmito doklady totiž úřady vyřizují nejčastěji

Jenže v zákonu o správních poplatcích se najde třeba i položka „vydání povolení k pobytu v Antarktidě“. Mimochodem, zájemce za něj zaplatí pět tisíc korun. Sazebník zákona totiž obsahuje dvanáct částí rozdělených do 163 položek, které se dále rozpadají na jednotlivé „podpoložky“. Stát díky nim vybere ročně okolo šesti miliard korun.

„Nejdražší“ - řádově za sto a tisícikoruny - jsou přitom poplatky souvisící s podnikáním, například jeho registrací, dovozem zboží apod. Ale i člověk, který si chodí na úřad pouze měnit doklady, platit za psa, vlastní auto a nemovitost, utratí na úřadech za život v průměru okolo pěti tisíc korun.

Nejvíc peněz vytáhnou z kapsy obecní úřady

Nejvíc poplatků odevzdá občan na městských a obecních úřadech. Ty mají víc práce než před několika lety. Z policejních kanceláří se sem totiž přesunula agenda týkající se řidičských průkazů či cestovních pasů.

Obecní úřad by měl být výchozím místem pro vyřízení většiny administrativních záležitostí. I když nemusí všechny spadat do jeho kompetence, zdejší pracovníci by měli - pokud žádost nepřijmou - poradit, kam s ní. Zda například k úřadu vyššího stupně nebo jiný typ úřadu. Ne všude mají například dopravní odbor. V případě, že potřebujete třeba výpis z trestního rejstříku, mohou žádost přijmout a vyřídit do jednoho měsíce. Anebo vás poslat, pokud spěcháte, přímo na rejstříkový soud do Prahy, kde ho získáte na počkání. Zkrátit čekání na nový doklad můžete i tak, že například o občanský průkaz nebo pas zažádáte na úřadě vyššího stupně, který je vydává. A nikoli na svém nejbližším, jenž vaši žádost právě sem postupuje.

Nejčastěji vyřizují úředníci agendu dokladů, tedy vydávání občanských a řidičských průkazů či pasů nebo záležitosti týkající se nemovitostí, případně živností a ověřování podpisů. A pochopitelně dokumenty souvisící se svatbami, narozením, úmrtím.

Méně často si lidé chodí třeba pro nová příjmení anebo pro povolení pojmenovat originálně svého potomka. V prvním případě se platí jeden tisíc korun, ovšem pokud se žadatel jmenuje hanlivě či směšně, pak je změna za sto korun. Jestliže vyberou rodiče své dceři neobvyklé jméno, dejme tomu Gea, úřad si neúčtuje nic. Zaplatí však znalci za osvědčení, že se jedná skutečně o jméno, byť se nepoužívá. Ale takové případy se podle úředníků dají ročně spočítat na prstech jedné ruky. V módě jsou dnes spíše než jména netradiční zdvojená křestní jména.

Na poplatky si vždy připravte hotovost. Úředník ji po vás bude chtít buď proti stvrzence, nebo ve formě kolku. A vyplatí se zeptat, zda náhodou nejste od poplatku osvobozeni. Zákon totiž pamatuje v tomto ohledu zejména na těžce zdravotně postižené.

Na co byste si měli dát pozor při výběru banky? Co všechno vás čeká při rušení běžného účtu? Přečtěte si naše aktuální téma.

 


 

Autor:Nejčtenější

Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...

KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Finanční gramotnost Čechů se nelepší. Otestujte, jak jste na tom vy

Ilustrační snímek

V indexu finanční gramotnosti, který každoročně měří Česká bankovní asociace, dosáhli Češi i tentokrát průměrného...

Další z rubriky

Kvíz: Uměli byste bez potíží změnit dodavatele energií?

Ilustrační snímek

Podle posledního průzkumu spotřebitelské organizace dTest 21 % respondentů uvažuje o změně dodavatele energií. Pokud...

Etrichové vybudovali textilní impérium. Jeden propadl duchům, další letadlům

Igo Etrich

Podnikatelská dynastie Etrichů v Trutnově vybudovala uznávané textilní impérium. Promluvila i do dějin letectví, ale...

Rozumíte řeči investorů? Otestujte svoje znalosti

Ilustrační snímek

S aktuálními komentáři renomovaných ekonomů a s prognózami ekonomického vývoje se v médiích setkáváme poměrně často....

Jak je to s přesčasy? Odpovědi na sedm nejčastějších otázek.

Jak je to s přesčasy? Odpovědi na sedm nejčastějších otázek.

Kurzy.cz Názory na přesčasy se odjakživa různí. Část lidí je ochotná makat navíc, ale jen pokud jim firma přesčasy zaplatí. A ji...

Najdete na iDNES.cz