Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ovládněte svůj stres, pomůžeme vám pak v práci i pro zdraví

aktualizováno 
Stres není dobré odstraňovat, ale je lepší snažit se ho zvládnout. Na druhou stranu organismus potřebuje určitou míru napětí a tím i menší dávku stresu. Někdy přispívá ke zlepšení zdravotního stavu a k vyšším sportovním výkonům.
Stres vám může přivodit těžké zdravotní potíže.

Stres vám může přivodit těžké zdravotní potíže. | foto: Profimedia.cz

Život v jakémsi "ráji", kde by se podařilo eliminovat veškeré stresové podněty, by nás zahubil nebo přinejmenším přivedl do blázince ještě dřív, než všechen ten stres a shon moderní doby. Slabší stresové podněty jsou dokonce organismu zdravotně prospěšné, protože způsobují zdravou tonizaci organismu, a umožňují tak zvyšovat jeho odolnost a výkonnost: například při sportovních výkonech.

V první fázi působení stresu pociťuje řada lidí toto napětí jako radostně prožívanou situaci, jako výzvu k akci. Problém je, když toto příjemné "nabuzující" napětí přeroste v tlak, který naopak člověka zcela paralyzuje. Proto nejde o to, vyloučit stres ze svého života, ale ovládnout ho a snížit na "zdravou" míru. Ta je ale velice individuální měrnou jednotkou.

Předcházet zdravotním problémům vyvolaným nevyužitým potenciálem zmobilizovaným v průběhu stresové reakce lze dostatkem pohybového vyžití. Pokud už nemůžeme dát se svaly napumpovanými krví plnou adrenalinu někomu pořádně do zubů (nebo od něj rychle utéct), je dobré si najít v závislosti na svých osobních preferencích společensky přijatelný ventil v podobě nějaké fyzické aktivity: někdo chodí běhat, někdo na squash a někomu udělá stejnou službu víkend strávený zvelebováním chalupy.

Výzkumy prokazují, že fyzická aktivita stimuluje vylučování noradrenalinu, enkefalinu a endorfinů, které napomáhají pozitivnímu přeladění organismu při cvičení a po něm. Při pohybu je též spotřebováván adrenalin, který jinak vyčerpává energii a snižuje efektivnost práce srdce. To všechno pomáhá organismu vyrovnat se s napětím.

Jak uřídit stres
Základní podmínkou pro ovládnutí stresu je identifikovat a uvědomit si jeho viditelné symptomy. Pokud si manažer uvědomí, že je ve stresu, a dokáže svůj problém pojmenovat, má napůl vyhráno. K úspěšnému boji se stresem je potřeba najít odpověď na tyto otázky:
Které faktory a náročné životní situace pro mne v mém světě představují škodlivou zátěž?

Čím si sám způsobuji dodatečnou zátěž?
Kdo z mého okolí vytváří stresové situace a negativně působí i na mne?
Pak se lze rozhodnout pro strategii obrany proti stresu. Chce to umět si stanovit priority, naučit se občas něco "vypustit", něco delegovat na jiné a také umět spolupracovat. Každý, kdo chce zvládnout všechno sám, se logicky brzy stává sám sobě štvancem. Důležitým uměním při snaze uřídit stresové situace, aby člověku nepřerostly přes hlavu, je také umění říct občas kouzelné slůvko "ne".

Důležitou zásadou pro zvládání stresu na pracovišti pro kohokoli ve vedoucí funkci je nesnažit se v akutním stresu o něčem rozhodovat nebo něco řešit, s výjimkou situací, kdy jde někomu (ale doslova) o život. Vždy je lepší chvíli počkat, "vychladnout" a až pak začít s hledáním řešení, udílením pokynů nebo diskusí o problému.

Techniky "první pomoci" pro zvládnutí akutního stresu nejsou ničím novým, doporučuje se napočítat v klidu do deseti, soustředit se na svůj dech a pomalu zhluboka dýchat nosem s prodlouženým výdechem či opláchnutí obličeje studenou vodou. Dobré také je přesunout se někam, kde může být člověk chvíli sám, třeba na záchod, pokud není k dispozici žádná prázdná kancelář nebo nějaký volný kout. Dobrým řešením může být na chvíli odejít ven a uklidnit se pohledem na okolí (pokud za to stojí) nebo třeba do nebe.

Ventilovat agresivní choutky vyvolané působením stresu je dobré až ve chvíli, kdy se nikdo nedívá - třeba důkladným trháním přečtených novin po návratu z práce. V Japonsku už dokonce našla poptávka po podobných ventilech i svou nabídku -  službu v podobě místnosti plné počítačů, které může platící zákazník všechny rozmlátit baseballovou pálkou.

Občas prásknout bičem, ale ne moc
Umění ovládnout svůj vlastní stres ale není to jediné, co by měl správný manažer se stresem umět. Stres totiž může být mocným nástrojem v řízení druhých lidí. Manažer s ním ale musí zacházet opatrně, jako se vzácným kořením. Slavný americký manažer Jack Welch, jeden z nejrespektovanějších byznysmenů druhé poloviny 20. století, říkal: "Člověk musí mít rád lidi, ale čas od času je musí pořádně kopnout do zadku." A přesně o to jde při systémovém řízení stresové zátěže zaměstnanců.

Stres dokáže živý organismus vybudit k maximálnímu výkonu, je ale potřeba ho střídat s uvolněním, jinak ho může spíš paralyzovat. Proto je nutné řídit stresové zatížení na pracovišti systematicky nepřetěžovat zaměstnance permanentním stresem a zároveň je nenechat upadnout do letargie v důsledku přílišného poklidu.

Se snahou "nakopnout lidi do zadku" se to ale nesmí přehánět. Aby se místo "pygmalion efektu" nedostavil "golem efekt". Pygmalion efekt znamená, že stanovený cíl pro řízený tým by měl být přiměřeně náročný tak, aby vyzýval a motivoval. Jeho dosažení posiluje jednotlivce i tým. Golem efekt znamená, že cíl či úkol pro tým je nereálný a nesplnitelný. Místo aktivizace se tak dostavuje demotivace, což může v konečném důsledku zcela rozložit akceschopnost týmu.

Autor:Nejčtenější

V Česku byl odhalen rozsáhlý a neobvyklý pojistný podvod za 50 milionů

Ilustrační snímek

Pryč jsou nejspíš časy, kdy se podvodníci snaží přijít k penězům hlavně v podvádění s auty a lidským zdravím. Gang,...

Ovládali Karvinsko stovky let. Po válce jim doly znárodnili, bojovali marně

Jan Larisch-Mönnich (1872-1962) vystudoval práva na univerzitě ve Vídni.

Larisch-Mönnichové patřili k těm, kteří stáli za rozmachem těžby černého uhlí v ostravsko-karvinském revíru. Po slavném...Poradna: musím ukazovat ostraze obsah tašky?

Ilustrační snímek

V nákupních centrech přibývá konfliktů mezi ochrankou a zákazníky. A tudíž stále hlasitěji zní otázka: může prodavač...

Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...

KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Další z rubriky

Becherové: jak se kapky na žaludeční problémy proměnily ve slavný likér

Zeď v areálu české likérky Jan Becher zdobí portréty členů slavné rodiny.

Nejznámější karlovarská rodačka nebo třináctý pramen. Proslulý bylinný likér Becherovka šíří jméno slavné rodiny v...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Ostře sledované vlaky strojvedoucí Marii nelákají

strojvedoucí Marie Sehnalová

Díváte se do kabiny strojvedoucího, když se k peronu blíží vlak? Já nikdy. Za ovládacím pultem tak nějak automaticky...

Čína je na střet s USA připravena, s Bílým domem je to horší

Čína je na střet s USA připravena, s Bílým domem je to horší

Kurzy.cz Ve stejné chvíli, kdy čínský prezident Si Ťin-pching odhaloval dalekosáhlou reformu diplomacie pro lepší distribuci čín...

Najdete na iDNES.cz