Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pád makléřů pocítí klienti fondů

  0:01aktualizováno  0:01
Lidé, kteří investují do podílových listů, a miliony klientů penzijních fondů budou muset zčásti uhradit více než dvě miliardy ztrát, jež zůstaly po pěti zkrachovalých obchodnících s cennými papíry.

Stát ve snaze naplnit garanční fond, který má vyplácet klienty zkrachovalých makléřů, chce poplatky vybírat i z majetku spravovaného dalšími finančními institucemi.

Fond by podle návrhu ministerstva financí směl ukusovat i z peněz, které spravují podílové a penzijní fondy či pojišťovny. Těm se to nelíbí, protože jejich klienti by si tak kupovali pojistku, která by je vůbec nekryla. 

"Je to nespravedlivý princip. Půjde to na vrub klientů, kteří vůbec nemají nárok na náhradu z garančního fondu," namítá Martin Fuchs z Asociace pro kapitálový trh.  Finančníci už teď varují, že investiční služby v Česku podraží.

"Bude nezbytné, aby poplatky za správu majetku již zohledňovaly i tento náklad," říká mluvčí České pojišťovny Václav Bálek. Úředníci ministerstva jejich obavy mírní. Tvrdí, že odvody do fondu nakonec nedopadnou na všechny.

"Jakmile ale investiční společnost nechá portfolio fondu spravovat dalším obchodníkem, podílníků se to dotkne," přiznává šéf odboru finančního trhu Jiří Špička. Garanční fond dosáhne i na peníze lidí, kteří si spoří na stáří, a penzijní fond jejich peníze nezhodnocuje sám, ale najímá investiční společnost.

Krach penzijní fondů přitom garanční fond vůbec nepojišťuje. "Ať se to líbí, nebo ne, je tam i jistý princip solidarity," dodává Špička. Garanční fond, který odškodňuje ty, kteří přišli o peníze v Private Investors či KTP Quantum, se od svého vzniku potýká s nedostatkem peněz.

Potřebuje miliardy, ale vybírá ročně kolem šesti milionů korun. Po změně zákona by do něj mělo téci zhruba 60 milionů ročně. Nový zákon o podnikání na kapitálovém trhu ve středu posoudí poslanci.

Odškodnění klientů padlých makléřů vázne
Zhruba třicet tisíc lidí, kterým uvázly před dvěma lety peníze ve zkrachovalé makléřské firmě KTP Quantum, se stále nedočkalo odškodnění.

Nejprve čekali, až se naplní prázdná pokladna Garančního fondu (GF). Teď, když stát půjčil fondu na případ KTP půl miliardy korun, zase doplácejí na to, že od loňska nový správce konkurzu KTP stále fondu neřekl, kolik jednotlivým klientům zkrachovalá firma dluží.

Garanční fond tvrdí, že bez podkladů nemůže vyplácet. Symbolicky dal loni po tisícikoruně deseti nejstarším klientům Quanta. Pak několik měsíců vyzýval Jana Sciranku, který řídí konkurz Quanta, aby odevzdal evidenci klientů.

Teď se jej k tomu snaží přimět žalobou. "Žalujeme jej jednak o vydání podkladů, bez nichž se nehneme z místa, jednak o to, aby řekl, jaký majetek může vrátit klientům," říká Petr Koblic ze správní rady fondu.

Správce naopak tvrdí, že je to fond, kdo zbytečně zdržuje. "Odškodnění klientů žaloba neuspíší. Zbytečně vyhrocuje situaci. Fond má podklady v takové podobě, že by mohl začít vyplácet nezpochybnitelnou část pohledávek. Otázka je, zda nahradit lidem i garantované výnosy, které KTP připisovalo. To ale můžeme řešit později," tvrdí Scirankův spolupracovník Radan Vencl.

Fond dosud odškodnil klienty firmy Bradley, Rosenblat a končí výplatu lidem, kteří přišli o peníze v Private Investors. V obou případech dostali polovinu vkladů. Na řadu mají přijít případy Finnexu a Profinu, kde čeká opět potíže s evidencí klientů.

Pokud vás trápí podobné záležitosti, či jste se s něčím podobným setkali, dejte nám vědět. Rádi vaše podněty využijeme při vzniku dalších textů. Nezapomeňte uvést kontakt, nejlépe i telefonický.
Děkujeme.
Ekonomická redakce MF DNES (ekomfdnes@mfdnes.cz)

Autoři:Nejčtenější

V Česku byl odhalen rozsáhlý a neobvyklý pojistný podvod za 50 milionů

Ilustrační snímek

Pryč jsou nejspíš časy, kdy se podvodníci snaží přijít k penězům hlavně v podvádění s auty a lidským zdravím. Gang,...

Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Další z rubriky

Etrichové vybudovali textilní impérium. Jeden propadl duchům, další letadlům

Igo Etrich

Podnikatelská dynastie Etrichů v Trutnově vybudovala uznávané textilní impérium. Promluvila i do dějin letectví, ale...

Víte, jak pomocí mobility změnit banku? Otestujte svoje znalosti

Podle průzkumu agentury STEM/MARK pro Air Bank v loňském roce změnilo svou...

Od 1. března 2017 je součástí zákona o platebním styku takzvaná mobilita. Díky tomuto ustanovení je změna banky velmi...

Refinancování a konsolidace. Ušetří peníze, nebo jde jen o trik?

K refinancování hypotéky přistupujeme zpravidla tehdy, když nám naše banka...

Převeďte své půjčky k nám, ušetříte. Tak zní časté reklamní slogany bank. Je to však pravda? Můžeme skutečně převedením...

ČEZ s nadějí na slušnou dividendu

ČEZ s nadějí na slušnou dividendu

Kurzy.cz Energetická skupina ČEZ dnes představila svá hospodářská čísla za čtvrtý kvartál loňského roku. Upravený čistý zisk vyš...

Najdete na iDNES.cz