Padělků peněz přibývá a jsou kvalitnější

  • 9
Dostat k padesátinám bankovku s vlastním portrétem nepatří k moc častým dárkům. Ale ještě kurióznější je, když s ní někdo v obchodě uspěje při placení. "To se opravdu stalo," potvrzuje Jiří Rott z České národní banky, který se zabývá falešnými penězi. Loni se objevilo téměř 11 tisíc padělků, z toho 3,5 tisíce zadržela policie.

"Za jejich nárůstem je především velký rozmach inkoustových tiskáren a grafických programů v dobré kvalitě a za nízkou cenu," vysvětluje Leopold Surga z ČNB. Nejvíce falzifikátů proto loni bylo takzvaně "méně zdařilých", což jsou peníze z barevných kopírek a bez ochranných prvků. I takovými se však dá ze zkušenosti platit. Většinu podvrhů totiž nezadrží obchody, ale banky nebo až ČNB. "Ochrana je k ničemu, když si jí lidé nevšímají," varuje Surga.

I přes nedokonalé pokusy kvalita padělků loni vzrostla. Těch "nebezpečných" bylo zadrženo 2,5 tisíce, a to převážně pětitisícovek i s napodobenými ochrannými proužky. Bankovky vyšších hodnot patří obecně při padělání k těm oblíbenějším, aby byl "zisk" větší. Ale loni je předběhly stokoruny. Padělatelé je vyráběli speciálně pro herní automaty, z kterých pak inkasovali výhry v pravých penězích. Stejně tak si dali jiní podvodníci práci s roztloukáním korun na větší průměr, aby je automaty přijaly jako pětikoruny.

Hitparáda padělků v Česku

(počet falešných peněz zadržených v roce 2003)

Česká koruna

7 366

Americký dolar

1183

Euro

503

Německá marka

38

Italská lira

15

Ostatní

119

Mince

64

Pozměněné*

1 541

Celkem

10 829

Pozn.:*např. koruny roztlučené na velikost pětikoruny

Další informace o kurzech, měnách a platidlech se dozvíte ZDE

Naopak na popularitě mezi padělateli ztrácejí americké dolary. Částečně se tak děje kvůli vyšší ochraně bankovek, ale mluví se i o rozprášení padělatelských doupat na Blízkém východě.

Falzifikátů eura, ačkoli na rozdíl od dolarů jen neumělých, oproti tomu přibývá. Objevují se nadále i podvrhy už neplatných německých marek či italských lir. "Něco z toho jsou zbytky a něco pokus vyměnit je za předpokladu, že pokladníci tomu již nebudou věnovat pozornost," míní Surga.

V útrobách centrální banky neodpočívají pouze vzorky falešných peněz. Řešit musí i výměnu poškozených bankovek, kterých loni bylo asi za 1,7 milionu. Mnohé už mají k originálu daleko. Lidé přinášejí peníze spálené z kamen, kam si je schovávají, či rozžvýkané od myší. "Pozorujeme, že se mění způsob úschovy. Teď se dávají i do mikrovlnné trouby," říká Surga. Ale jak dodává Rott, objevují se i bankovky "prošlé zažívacím traktem psa".

Pětiletka padělání v ČR

(v kusech zahraniční i české)

1999

13 153

2000

9 526

2001

7 226

2002

6 227

2003

10 829

Pramen: ČNB