Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Padesátníci, hlavu vzhůru!

aktualizováno 
Vyplatí se firmě dravější, nebo zkušenější zaměstnanec? Ten, kdo svou výhodu lépe prodá. A to je výzva pro lidi starší padesáti let.

Padesátka znamená podle Čechů konec kariéry. Když měli ve výzkumu společnosti STEM říci, která skupina má nejhorší podmínky pro pracovní uplatnění, lidé starší 50 let přesvědčivě zvítězili. Na prvním místě je jmenovala třetina dotázaných, druhé místo jim přiřadila další čtvrtina. Starší zaměstnanci tak mají z jejich pohledu horší postavení než zdravotně postižení, ženy s malými dětmi či Romové.

„Sami zaměstnavatelé se k ochotě přijímat starší lidi nevyjadřují. Většinou uvedou, že s tím nemají problém. Ale nejsou přesná čísla, která by to dokazovala,“ říká Kateřina Dobiášová z poradenské společnosti Expertis, jež si výzkum objednala v rámci svého projektu Třetí kariéra. V něm mapuje situaci starších zaměstnanců na pracovním trhu a pomáhá jim i firmám rozbíjet překážky.

Firma čeká, co o sobě řeknete
Odmítání padesátníků a starších uchazečů není prozíravé. Studie STEM uvádí, že na 100 Čechů v produktivním věku připadá 55 „závislých“. Populace rychle stárne a brzy se má poměr obrátit. Na stovku produktivních by mělo připadat až 105 neproduktivních.

Zaměstnavatelé uznávají, že lidé po padesátce bývají loajální, zodpovědní a mohou přispět hojnými zkušenostmi. Na druhou stranu je odrazuje jejich zkostnatělost, menší schopnost učení a koneckonců i častější nemocnost. Výčet negativ nemusí být nutně nespravedlivý. Každý manažer by si však měl rozmyslet, čemu dá přednost – zkušenostem a pomalejšímu tempu, nebo dravosti a menšímu profesnímu rozhledu. Kompetentní manažer si pochopitelně vybere to, co firmě přinese větší prospěch. Kdo ho může přesvědčit o první variantě? Právě lidé starší padesáti let. Nezdá se, že by to za ně udělal někdo jiný. „Byli vychováni za minulého režimu, kdy se jakékoliv sebeprosazování považovalo za nemístné. Projevit své přednosti a vyčnívat bylo dokonce nebezpečné,“ připomíná psycholožka a lékařka Erika Matějková.

Pokud člověk ve středním věku stojí ve výběrovém řízení proti ambicióznímu mladíkovi, zpravidla nedokáže své přednosti tak dobře prezentovat, přestože jejich váha není o nic menší. „Zaměstnavatel sám od sebe neví, co mu můžete nabídnout, jestliže mu to neřeknete,“ doplňuje Matějková.

Kult mládí a „dynamická firemní kultura“ podniků s věkovým průměrem 30 let situaci starším zaměstnancům samozřejmě neusnadňuje. O to důrazněji však musí své přednosti prosazovat a utíkat před sebelítostí a poraženeckými náladami. Podpořit je mohou přátelé či rodina. „Poproste manžela či děti, aby sepsali vaše nejlepší vlastnosti. Nechte se ovlivnit jejich pohledem. Mají na vás lepší náhled než vy sami,“ radí Erika Matějková.

Projekt Třetí kariéra poradenské společnosti Expertis se zaměřuje na obě bariéry – na tu, kterou tvoří nezájem firem o skupinu 50+ (zaměstnanci starší padesáti let), i na vnitřní zábrany příslušníků této skupiny. „Snažíme se ji nepředstavovat jako diskriminovanou. Nechceme ani zaměstnavatele hodnotit, zda mají předsudky. Chceme jen poukázat na to, že tito lidé mají firmám co dát. Třeba zkušenosti, které jiní pracovníci nemají,“ zdůrazňuje Kateřina Dobiášová z Expertisu.

Projekt podporovaný
Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem se zaměřil i na praxi. Zaměstnanci středočeských firem se mohli zúčastnit motivačních kurzů, ve kterých se zamýšleli nad svou dosavadní kariérou a dalšími plány.

Na jiném semináři se manažeři a personalisté z týchž společností seznamovali s metodami, jak zmapovat situaci starších zaměstnanců ve svých firmách a účinněji s nimi pracovat. „V rámci projektu jsme provedli průzkum spokojenosti našich zaměstnanců. Celkově byli spokojeni, ale zjistili jsme, že existují i oblasti, kterým se budeme muset víc věnovat. Lidem starším 55 let třeba chybí zpětná vazba, zda s nimi do budoucna vůbec počítáme,“ přibližuje personalistka Markéta Nováková z obchodní společnosti Raab Karcher Staviva. Takové zaměstnance proto čekají rozhovory, při kterých s manažery rozeberou svou budoucnost ve firmě.

Starší rádce působí věrohodně Kateřina Dobiášová připomíná, že lidé ve středním a vyšším věku nemusí svou kariéru plánovat jen směrem nahoru. Mohou přejít na stejně významné pozice, ve kterých lépe uplatní své zkušenosti.

Na manažerské úrovni se z nich stanou koučové či mentoři, podobná místa lze vytvořit i v běžném provozu. „Jedna zahraniční obchodní síť zavedla vedle prodavaček pozice konzultantek, které se pohybují po prodejně a radí zákazníkům s výběrem zboží. Jsou starší a pro zákazníky důvěryhodné,“ dává příklad Kateřina Dobiášová. Důvěryhodnost je předností také u starších bankovních úředníků či poradců.

Poradce MF DNES
Starší lidé mají nadhled a zkušenosti, mladí drive a chuť. Důležité je, aby jako celek tvořili harmonii. Stejnorodá skupina mladých lidí je dlouhodobě nestabilní. Společnost třicátníků bude mít za 15 let problém.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Biljana Weber, generální ředitelka Microsoftu ČR a SR
Lidé nechtějí zaměstnání, ale smysluplnou práci, říká šéfka Microsoftu

Všeobecně se ví, že nejlepší benefity nabízejí zaměstnancům IT společnosti. Nad seznamem odměn v hodnotě i desítek tisíc měsíčně lidé z jiných oborů jen...  celý článek

Natálie Mičková přišla do České republiky v 17 letech. Začala studovat na...
Češtinu zvládla bez akcentu za půl roku, teď rozjela v Česku podnikání

Natallia Mičková patři k mladým lidem, kteří na sobě umí tvrdě pracovat. Pochází z Běloruska, ale její čeština je naprosto dokonalá a bez akcentu. Češtinu se...  celý článek

Stephan Pramstrahler
Hotel může vlastnit jen blázen, říká úspěšný podnikatel

S oblibou o sobě říká, že je blázen. Jinak by prý tuto práci dělat nemohl. Pětapadesátiletý Stephan Pramstrahler vede se svou o generaci mladší ženou Kathi...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

21.10.2017 Výsledky voleb bychom mohli znát už dnes večer
21.10.2017 Výsledky voleb bychom mohli znát už dnes večer

21. října 2017 Výsledky voleb bychom mohli znát už dnes večer Ve 14 hodin se uzavřou volební místnosti a okrskové voleb... celý článek

Jobs Contact
Strojní konstruktér - i absolvent (20.000 - 30.000 Kč)

Jobs Contact
Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj
nabízený plat: 20 000 - 30 000 Kč

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.