Padesátníky prostě nebereme

  • 1
Od doby, kdy se padesátník stal v Česku nejmenší platnou mincí, zůstává často ležet na pultech pokladen. Padesátníky prostě nebereme. A stejné stanovisko zastávají mnohé firmy, mají-li přijmout staršího pracovníka.

Ve věkové kategorii nad padesát let je podle statistik vysoké procento nezaměstnaných. A navíc jde o nezaměstnanost dlouhodobou. Firmám se starší zaměstnanci jeví jako neperspektivní. Váhají investovat do jejich vzdělávání při přechodu na nové technologie nebo výrobní programy. Kalkulují i s tím, že s jejich odchodem ušetří na platech, protože mladšímu nástupci přiznají nižší odměnu.

Jak omlouváme výpověď starším

Při propouštění bývají právě "-sátníci" mnohdy na řadě jako první i proto, že nejsou chápáni jako sociální případy. Mají většinou už odrostlé děti, které jim mohou pomoci. Anebo mohou jít do předčasného důchodu. Dostat výpověď není nikdy příjemná situace. A u starších lidí je zvlášť deprimující i pro toho, kdo ji dává - pro zaměstnavatele.

Personalista Martin Kořínek z Brna konstatuje, že výpověď se dlouholetým pracovníkům dává velmi obtížně. "Nikdy nevím, jak budou reagovat, a je pro mě těžké zdůvodňovat ukončení práce člověku, kterého znám léta a který by mohl být mým tátou." Argumentace výpovědí vychází z toho, že s věkem dochází k opotřebování fyzických a psychických sil. To však nemusí znamenat i snížení pracovního výkonu. Například ve světě vědy jsou vynálezci, kteří to podstatné objevili do třiceti let a pak už své objevy jen rozvíjeli. Na jiné čekala Nobelova cena až v seniorském věku.

Nepospíchejte do důchodu

Zatímco čtyřicátníci suverénně prohlašují, že po nároku na důchod nebudou pracovat "ani den", padesátníci se vyjadřují opatrněji. A šedesátníci považují za dobrý každý den, který můžou ještě odpracovat. A třeba mnozí podnikatelé důchod vůbec neuznávají - pracují, dokud jim stačí síly.

Odejít do důchodu totiž znamená změnit životní styl, zapomenout na kontakty s lidmi a pracovní režim. Mnohdy se ukáže, že volný čas není jen přínosem. Někomu důchodcovské aktivity nenahradí ztrátu prestiže, vědomí vlastního významu. Dvaapadesátiletý Jaroslav Ulč z Prahy pracoval léta jako technik. Před dvěma lety jeho zaměstnavatel zkrachoval. "Myslel jsem si, že si měsíc odpočinu, budu se věnovat procházkám se psem a zvelebování zahrádky. A pak si něco najdu," říká pan Ulč. Ale procházek měl brzy dost. Na chatě už taky nebylo celkem co zlepšovat. A když měsíce nenarazil na pořádnou práci, byl rád, že dostal místo skladníka v novém supermarketu. Neuplatní svou kvalifikaci, ale je rád mezi lidmi a připadá si užitečný.


6 důvodů, proč dát práci starším

1. S věkem rostou zkušenosti a dovednosti.
2. Zvyšuje se vytrvalost a schopnost vyvarovat se chyb.
3. Bývají oddanější své firmě, váží si své pracovní pozice.
4. Představují rozvážnost a praktičnost při realizaci nápadů těch mladších.
5. Rodinné povinnosti už je tolik nesvazují. Nejlepší síly dávají do pracovního výkonu.
6. Jsou více než mladí ochotni disponovat svým časem podle potřeb firmy.

Nezaměstnanost starších 45 let v krajích 

Moravskoslezský

 21

Ústecký

15,2

Jihomoravský

10,6

Olomoucký

 9,3

Praha

 8

Středočeský

6,2

Zlínský

5,6

Plzeňský

4

Královéhradecký

3,7

Jihočeský

3,6

Karlovarský

3,6

Vysočina

3,2

Liberecký

3

Pardubický

 3


       
Zdroj: podle údajů ČSÚ