Pár tipů, jak utratit přebytečné peníze

  • 4
Nejdražší přespání na světě bude od ledna nabízet hotel Mandarin Oriental v New Yorku. Podle informací zástupců hotelu stojí přespání v jeho nejluxusnějším apartmá 12 595 dolarů, to znamená asi 340 000 korun, tedy skoro o 100 dolarů víc, než se platí v nejlepším pokoji v Ritz-Carltonu.

V prezidentském apartmá v Mandarin Oriental, který má ještě dalších 249 pokojů, budou mít hosté k dispozici úplnou kuchyň, jídelnu, obývací pokoj s televizí s velkoplošnou obrazovkou, klavír a panoramatický výhled na Central Park a řeku Hudson. Obyvatel hotelového apartmá se bude moci kochat pohledem na umělecké předměty  z Asie v hodnotě jednoho milionu dolarů.

V Česku nabízí jedno z nejdražších přespání hotel Four Seasons. Nocleh v takzvaném prezidentském apartmánu, který je v barokní budově ze 17. století a má rozlohu 370 metrů čtverečních, stojí 3750 eur, tedy zhruba 122 000 korun na noc. Návštěvníci se mohou potěšit nejen krásným výhledem na Prahu, ale i uměleckými originály a stylovým nábytkem, jimiž je čtyřpokojová rezidence vybavena. K relaxaci je připravena velká mramorová koupelna s plazmovou televizí.
 
Nejdražší mořská nemoc

Nejdražší a nejhonosnější zaoceánskou lodí je parník Queen Mary II. Je nástupkyní legendární obří lodi, která se proslavila jako jeden z vrcholů luxusu v 30. letech a byla jednou z nejbezpečnějších dopravních lodí britského královského vojenského námořnictva. Loď měřící 345 metrů je delší než tři fotbalová hřiště za sebou a se 60 metry výšky nad čárou ponoru zhruba odpovídá petřínské rozhledně. Trasu ze Southamptonu do New Yorku zvládne za necelých šest dní. Na svých 17 palubách poveze až 2620 cestujících a 1250 členů posádky.

Plovoucí město nabídne na ploše větší, než je rozloha čtyř fotbalových hřišť, několik druhů kabin. Ty standardní mají rozlohu 18 m2 a mnohé jsou vybaveny balkony s výhledem na mořské panoráma. Luxusnější kabiny jsou 27metrové. Na palubě bude možno navštívit tělocvičny, posilovny a také pětici komfortně vybavených bazénů. Prostory výukového střediska sestávají ze sedmi pružně přestavitelných učeben. Nechybí palubní planetárium.   

Luxus plavby je vykoupen také růstem cen lodního lístku. Kajuty o velikost 53 m2 stojí přes tisíc dolarů (kolem milionu korun) a u pěti superluxusních dvoupatrových apartmá s rozlohou 204 čtverečních metrů Cunard prozatím cenu ani neuvedl. Nic zvláštního vzhledem k celkové ceně lodi, která dosahuje astronomických 780 milionů dolarů. První dvoutýdenní cesta přes Atlantský oceán čeká loď na začátku příštího roku. Při olympiádě v Aténách by QM II. měla sloužit jako luxusní hotel pro prominentní návštěvníky.
 
Štamprle za několik tisíc korun

E O STAVEBNÍM SPOŘENÍ

Rady a tipy, odpovědi na nejčastější dotazy, to vše naleznete ve speciální příloze

Alkohol destilovaný před více než 150 lety za čínské dynastie Čching byl prodán na aukci za rekordních 700 000 dolarů. Devadesát kilogramů bílého likéru destilovaného v roce 1845 bylo objeveno při likvidaci staré dílny v severovýchodní provincii Lia-ning. Není známo, kdo alkohol koupil, ani co s ním hodlá dělat. Nápoj, původně obsažený ve čtyřech starých nádobách, byl zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší bílý alkohol uskladněný ve sklepě.

Světový rekord za nejdráže prodaný alkohol dosud držela londýnská aukční síň Christie's. Lahev vína Chateau Lafitte z roku 1787 byla v roce 1985 vydražena za 105 000 liber. Čínský likér, vyrobený z červeného čiroku a prosa, je podle odborníků naprosto nezávadný a léta, kdy ležel v zemi, mu prý vůbec neubrala na chuti.