Zálohy společného zdanění - nepříjemné překvapení pro tisíce lidí. Ilustrační foto

Zálohy společného zdanění - nepříjemné překvapení pro tisíce lidí. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Past společné daně: nové zálohy

  • 113
Čtyřicetiletý Tibor z Prahy letos v dubnu vyinkasoval na společném zdanění 33 tisíc korun k dobru. Čtyřčlenná rodina si jich ale mohla užívat jen necelé tři měsíce, než musela nečekaně poslat finančnímu úřadu 24 tisíc korun jako zálohu. Paradoxně peníze znovu získá zpět, ale až příští rok v dubnu.

Podobných rodin, které budou stát následující tři čtvrtě roku dotovat, mohou být podle odhadů tisíce.

"Před měsícem jsme dostali dopis z finančního úřadu, ať zaplatíme daňový nedoplatek, jinak, že nás čeká exekuce," vypráví Tibor. Finanční úředníci mu napsali, že má na zaplacení osm dní. Netušil, proč najednou musí tak ohromné zálohy platit, když je za ně platí ještě zaměstnavatel. Nejdříve ale raději zaplatil a pak zjišťoval.

"Šlo o to, že jsme měli ještě příjmy z podnájmu bytu. Ty jsme stejně jako rok předtím napsali na manželku, která měla pouze malý příjem,! popisuje. Příjmy z podnájmu v kombinaci s polovinou manželova platu převedenou na ženu kvůli společnému zdanění spustily nečekanou chemickou reakci, která vyústila v povinnost platit zálohy.

Příjmy z podnájmu spolu s půlkou manželova příjmu a malým vlastním platem totiž "vyhnaly" manželku nad hranici, kdy musí  začít platit extra zálohy na daň z příjmů. V tomto případě ve výši 40 procent z daně zaplacené za loňský rok, první v půlce června, druhou v půlce prosince. Rodina tak vlastně platí z jednoho příjmu dvojí zálohy.

Další moucha v zákoně

Podle Petra Hrušky ze společnosti České daně za to může nedomyšlený zákon. Podle něj musí platit zálohy na daň všichni, kteří využili společného zdanění, měli ještě navíc příjmy z podnikání či pronájmu a každý z manželů měl loni na dani zaplatil více jak 30 tisíc korun. Placením záloh, které mohou být dost vysoké, se rodina vyhne pouze v případě, když je žena například na mateřské a nemá žádné příjmy.

Ministerstvo financí má na otázku, proč je zákon takto nedokonalý, úřednickou odpověď. "Při použití společného zdanění manželů platí zálohy každý z manželů, a to v souladu s § 38a zákona," říká Jaroslav Růžek z tiskového oddělení.

Vyhnout se zálohám mohou rodiny tím, že požádají o jejich odpuštění či snížení. V tomto případě může ale Tibor požádat až o prominutí prosincové zálohy. Teď o ní on ani jeho daňová poradkyně nevěděli.

"Povinností správce daně není individuálně upozorňovat poplatníky na jejich povinnosti stanovené zákonem," říká Růžek za ministerstvo, proč o "novince" neinformovali.

Tibor chybu, že nevěděl, uznává, ale vadí mu jedno. "Teď budu stát financovat a pokud mi neuznají v prosinci výjimku, vrátí mi v dubnu příští rok skoro 80 tisíc," říká.

Není sám, kdo stát dotuje. "V praxi jsem se s tímto problémem setkal poměrně často. Domnívám se, že se týká velkého množství lidí," říká daňový poradce Hruška. Jde o další mouchu společného zdanění, kterého využilo 350 tisíc párů. Původně měla manželka, na kterou muž převede půlku platu, ještě sama nejdříve daň zaplatit, aby příští měsíce peníze dostala zpět. Tuhle chybu ale úředníci odstranili.

Vracené peníze ze společného zdanění, zhruba čtyři miliardy, snižují i vybírané sumy do státní pokladen. Méně než loni stejnou dobu, zatím posílají vládě na daních i firmy. Za sedm měsíců zaplatily podniky o dvě miliardy méně než loni. Jednak díky nižší dani, ale druhým důvodem může být, že zisky už tolik nerostou. A bude hůř.

Například pět z dvaceti firem platících největší daně mělo letos nižší pololetní zisk před zdaněním než loni. To se plně projeví na daních v příštím roce. Když se ale vezmou všechny daně, stát ani letos škodný nebude a vybere více než plánoval. Rozpočet je zatím po sedmi měsících vyrovnaný.

popisekCO NEJMÉNĚ ZA BANKOVNÍ SLUŽBY:
ušetřete stovky korun