Ilustrační snímek

(ilustrační snímek) - úspory, peníze | foto: Profimedia.cz

Peníze často utíkají nenápadně. Vyplatí se vše si zapisovat a kontrolovat

  • 124
Myslíte si, že už víc šetřit nemůžete? Možná byste se divili, kolik peněz vám utíká cestami, které považujete za bezvýznamné. Naučte se vést domácí účetnictví. Týden si pečlivě zapisujte úplně všechny příjmy.

Za rok ušetříte i 10 000 korun

Musíte sledovat jak příjmy pravidelné, tedy mzdu, zisky z podnikání, sociální dávky, tak i příležitostné, například z brigád nebo dary či výnosy z vkladů, investic a podobně. Stejně pečlivě si zapisujte také výdaje.

A to běžné denní, jako jsou nákupy, výdaje za domácnost, zájmy, školu, cestování a podobně. Neopomeňte také pravidelná vydání na nájem, energie, splátky úvěrů, leasingu a podobně, nepravidelné – velké nákupy, školy v přírodě, dovolené, pokuty a podobně.

Co zjistíte? Tak třeba že zdánlivě nevinné desetikoruny se za měsíc a rok rozrostou do obludně vysokých částek. Ráno si koupíte při cestě do práce časopis za dvacet korun a k němu kávu z automatu.

Místo do jídelny, kde by vám stačilo šedesát korun, jdete za stovku na oběd do rychlého občerstvení. Po cestě z práce si v trafice všimnete DVD za 49 korun. Koupíte ho, přestože tenhle film dávají každý půlrok televizi.

Jak se chovat v krizi

- Minimalizujte půjčky a omezte výdaje na nezbytné věci.
- Vytvořte si rezervu, pokud možno tří až pětinásobek měsíčního 
  příjmu, pro případ, že přijdete o zaměstnání.
- Pojistěte se pro případ dlouhodobé nemoci či úrazu.
- Zadlužujte se jen kvůli základním potřebám, např. bydlení. Neberte si 
  půjčky na spotřební zboží nebo dovolenou.
 
Zdroj: Asociace finančních zprostředkovatelů a finančních poradců ČR

Nakoupíte ve večerce, ve které jsou ceny zhruba o třicet procent vyšší než v diskontu, kam se vám už nechce. Místo 300 zaplatíte 390 korun. Za den jste tak vyhodili oknem 210 korun.

Kdybyste se podobně chovali jeden den v týdnu, bude to za měsíc osm set čtyřicet korun, za rok deset tisíc korun. A za ty už pořídíte třeba novou televizi.

Peníze utíkají i jinde. Ještě nenápadněji. Kdy jste naposledy kontrolovali, kolik platíte za vedení účtu v bance, telefonnímu operátorovi za paušál, zda nemáte drahou pojistku, kterou nepotřebujete, nevýhodný tarif energetické společnosti, zastaralé připojení k internetu, když už dávno telekomunikační společnost nabízejí rychlejší a levnější a tak dále?

Nejlepší je "černé na bílém"

Setrvačnost dokáže ročně obrat rodinný rozpočet o tisíce korun. Pokud budete mít údaje o svých příjmech a výdajích před sebou "černé na bílém", bude se vám šetřit lépe a snáze najdete černé díry vašeho rodinného rozpočtu. Zvolte si, v jakých časových intervalech budete položky zapisovat a vyhodnocovat.

Odborníci doporučují týdenní mezisoučty, měsíční součty a roční vyhodnocení. Peníze můžete sledovat i pomocí speciálního počítačového programu – některé jsou ke stažení na internetu. Například ZDE.

V příštích dílech se v mf dnes dočtete:

16. 2. Zaměstnavatel mi dluží výplatu

17. 2. Pronájem, nebo vlastní bydlení?

18. 2. Co vám dá stát – podpora a další dávky