Jak dostat Alíka za hranice a co mu přibalit na cestu k moři

Pokud se od svého psa nechcete nebo nemůžete odloučit ani o dovolené, měli byste sebe i jeho na cestu dobře připravit. Zvlášť když nepojedete hodinku na Mácháč, ale půl dne až k moři.

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Až si budete chystat dovolenkové hromádky „na pláž“, „na cestu“, „jídlo“, nezapomeňte na jednu s pracovním názvem „pro psa“. Kromě granulí, pelíšku a oblíbené hračky na něj dejte i nezbytnosti pro cestování. K těm základním patří pet pas, vodítko s obojkem a náhubek, pytlíky na bobky, lahev s vodou a miska. To všechno byste měli mít doslova na dosah při každé přestávce v jízdě. Než se však na cestu vydáte, čekají vás přípravy.

Dejte si do pořádku papíry

Když jedete do ciziny, je třeba, aby zvíře bylo vybaveno pet pasem - je to ten modrý s unijními hvězdičkami. Dříve vydávané očkovací průkazy (obvykle žluté či bílé) pro cestu za hranice nestačí. Zkontrolujte si, zda pes má potřebná očkování. A nemusí to být jen vzteklina, která je nutná v tuzemsku, musíte vyhovovat předpisům státu, do kterého jedete, ale i všech, kterými budete projíždět.

V Unii je základem vzteklina, případně odčervení, pokud se snad chystáte do nějakých exotičtějších krajin, informujte se předem na stránkách státní veterinární správy, v sekci zvířata.

Podmínky pro cestování se psy

Pes musí mít pet pas a platné očkování proti vzteklině. Vycestovat smí nejdříve 21 dní po jeho aplikaci.

Chorvatsko: pozor, je zakázán pobyt (byť dočasný) teriérů typu bull, kteří nejsou zapsáni v registru FCI, a také jejich kříženců. Všichni teriéři typu bull, tj. stafordšírský bulteriér, americký stafordšírský teriér, bulteriér a miniaturní bulteriér, kteří nemají rodokmen vydaný kynologickým svazem s členstvím v FCI, jsou považováni za nebezpečné psy.

Rakousko: doporučená je zvýšená obezřetnost na místech, kde se pase dobytek.

Velká Británie, Irsko, Malta, Finsko, Norsko: kromě očkování proti vzteklině je třeba i odčervení, to musí být provedeno veterinářem 120 - 24 hodin před odjezdem, musí být potvrzeno do pet pasu a účinnou látkou musí být praziquantel.

„Dejte pozor na to, že když vám propadne očkování proti vzteklině, po nové vakcinaci můžete vycestovat až za 21 dní,“ upozorňuje veterinář Václav Trnka. Vždy platí, že pes by měl být jasně určitelný, aby bylo zřejmé, že doklady patří k tomu konkrétnímu zvířeti, buď je tetované, nebo má čip.

Označení zvířat tetováním je přitom uznáváno, pokud je jasně čitelné a bylo prokazatelně provedeno před 3. červencem 2011. Není přitom pravda, že označit lze jen psy s rodokmenem, čipovat je bez problémů možné i psy bez průkazu původu. Čipování stojí kolem 700 až 900 korun a nezáleží při něm na velikosti psa.

Neberte si psa na klín

Pes by nikdy neměl cestovat v autě navolno. Je jedno, že je na to zvyklý a celou dobu prospí stočený na zadní sedačce. Z bezpečnostních důvodů je třeba, aby byl připoutaný nebo umístěný v přepravní bedně. Nejde jen o to, že v případě nárazu pes proletí čelním sklem jako nic. Problém mohou mít i záchranáři, když před nimi pes brání svého raněného majitele.

Přepravních bedniček a klecí je mnoho druhů v různých cenových kategoriích, tentokrát velikost zvířete hraje roli. Plastovou přepravku na 15kilového psa seženete novou za 2 500 korun, ale občas se objeví i v bazarových nabídkách, kde přijde přibližně na tisícikorunu.

Vyrazte bez snídaně a nenechávejte psa v autě samotného

Přesněji, vy se před cestou klidně najezte (ale také raději něco lehkého), psa však alespoň dvě hodiny před odjezdem nekrmte. Je ale potřeba, aby se zvíře dostatečně napilo, a také ho nezapomeňte bezprostředně před jízdou vyvenčit.

Čip je třeba registrovat

  • Nezapomeňte svého očipovaného psa nechat zaregistrovat. Jedině tak zajistíte, že pokud se vám zatoulá, bude možné ho podle čipu identifikovat a najít jeho majitele.
  • V opačném případě čip slouží jen k identifikaci psa podle pet pasu, který v cizině musíte mít pořád sebou.
  • Registrace stojí v základní verzi kolem 200 korun navěky. Je možné platit si ročně rozšířené služby, ale není to nezbytné.
  • Registraci provede majitel například na těchto webech: www.narodniregistr.cz, www.backhome.cz www.identifikace.cz, www.czpetnet.cz, www.iftaregistr.cz

Většině lidí tento požadavek přijde logický, každé léto se však v médiích objeví zprávy o psech (a bohužel v horších případech i o dětech), kteří zemřou v přehřátém osobním autě. Takže, i když jste zaparkovali ve stínu, neodcházejte od vozu se psem. Co když se zdržíte déle, než jste čekali? V parném dni se i ve stínu stane z interiéru auta žhavá pec. A to i když jste nechali pootevřená okénka.

Zastavujte, když to jde

Jasně že už „tam“ chcete být. Ale i tak zastavte a nechte svého psa proběhnout a vyvenčit. Raději víckrát, než byste zvíře zbytečně stresovali. Na každé zastávce si se psem pohrajte a určitě mu nabídněte vodu k pití.

Zapomněli jste lahev s vodou, nebo se vám vylila? Než na příští benzince doplníte zásoby, můžete zvířeti nabídnout i svou nesladkou vodu s bublinkami – nejprve ji ale promíchejte a nechte chvilku odstát. Podle veterinářky Ley Pletichové Wildnerové bublinky zvířeti neškodí, spíš nechutnají.

Zvířata v letadle

Pokud hodláte cestovat se psem letadlem, nabízí server Letuška.cz následující rady:

  • ověřte si, jestli letecká společnost vaše zvíře přepraví a za jakých podmínek, informace jsou většinou dostupné na internetových stránkách aerolinek
  • informujte se, zda vůbec smíte do cílové země zvíře přepravit, kontaktujte příslušnou ambasádu
  • přečtěte si, jaká zdravotní omezení platí v konkrétních zemích, informace podá veterinární správa.
  • místo v letadle pro zvíře musíte dopředu rezervovat,doporučujeme nechat si vystavit potvrzení, abyste se nemuseli stresovat při odbavení
  • připravte si pro zvíře doklady - pas a potvrzení od veterináře
  • zkontrolujte platnost čipu nebo čitelnost tetování
  • zjistěte si dopředu, kdy je potřeba přijít se psem na check-in, doporučujeme být na letišti s dostatečným předstihem

Každá společnost má svoje podmínky pro odbavování zvířat. Výjimku tvoří záchranářští a policejní psi ve službě a doprovodní psi pro cestující se zdravotním postižením.

Raději jděte na psí pláž

Nechcete-li se na dovolené kvůli psovi nervovat, poptejte se, jaké jsou tam chovatelské zvyklosti. Nic nezkazíte, když budete psa vodit na vodítku všude, kde budete potkávat lidi, a dáte mu náhubek, kde je lidí opravdu hodně. Rozhodně po svém pejskovi uklízejte, kromě toho, že je to vaše dobrá vizitka, riskujete pokutu, když tak neučiníte.

Pobyt a pohyb psů obvykle upravují místní vyhlášky – jejich plné znění nejspíš zjišťovat nebudete, ale celkem postačí, když se budete řídit piktogramy. A až vyrazíte na pláž, vyberte si raději tu, která je určena pro pejskaře, než tu pro rodiče s dětmi. Dokonce i když máte psa i děti, je lepší vybrat si tu psí pláž, vaše děti už jsou totiž na psy zvyklé.

„V oblíbeném cíli českých turistů v Chorvatsku je vstup se psy zakázán obvykle na hlavních městských plážích, kde je největší koncentrace lidí,“ vysvětluje Natali Munitič z Chorvatského turistického sdružení. Na plážích mimo město (takzvané divoké pláže) je podle jejích slov koupání se psem povoleno. A pláže, kde jsou majitelé zvířat vyloženě vítáni, bývají označeny „Plaže za pse“, nejvíc jich nabízí oblast Kvarneru.

  • Nejčtenější

Opustili původní profese a včelaří. Už mají 200 úlů a milionové obraty

16. března 2024

Ze svého koníčka udělali manželé Kölblovi rodinný byznys. Na Vysočině vybudovali medovou farmu a...

Splatili hypotéku, za výmaz z katastru zaplatili dvojnásobný poplatek

19. března 2024

Majitelé rozdílně zastavených nemovitostí kvůli hypotéce si za vklad do katastru nemovitostí při...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jak financovat pobyt v lázních? Nenechte se odbýt, možná na něj máte nárok

15. března 2024

Premium Léčebný pobyt v lázních může pomoct s nejrůznějšími zdravotními neduhy. Na své si tam však přijdou...

Půjčených 50 tisíc bratr nevrátil. Můžu ho žalovat, i když nemáme smlouvu?

13. března 2024

Premium Jsou tací, kteří říkají, že máme půjčovat jen tolik peněz, o kolik jsme ochotni přijít. Na druhou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zmapovali jsme, na co letos přispívají všechny zdravotní pojišťovny

15. března 2024

Všechny zdravotní pojišťovny se snaží motivovat klienty, aby pečovali o své zdraví a využívali i...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Čím je dlouhodobý investiční produkt výhodný i pro padesátníky?

19. března 2024

Jak už sám název napovídá, dlouhodobý investiční produkt (DIP) je primárně koncipován jako...

Splatili hypotéku, za výmaz z katastru zaplatili dvojnásobný poplatek

19. března 2024

Majitelé rozdílně zastavených nemovitostí kvůli hypotéce si za vklad do katastru nemovitostí při...

Nemovitosti jsou jistota. Investovat se dá i s malým kapitálem

18. března 2024

Advertorial Pokud si chcete zafixovat vysoký výnos v době klesajících úrokových sazeb, není na co čekat. Do...

Jak umět říkat druhým „ne“ a necítit se přitom provinile

18. března 2024

Dvě jednoduchá písmena, jedno jednoduché slovo: „Ne!“ Vyslovit ho však bývá často obtížné. Pro...

Nutný výchovný pohlavek, souhlasí Bouček i Havlová s přerušením projevu na Lvu

Moderátor Libor Bouček ostře zareagoval na kauzu ohledně délky proslovu režisérky Darji Kaščejevové na předávání cen...

Švábi, vši a nevychované děti. Výměna manželek skončila už po pěti dnech

Nová Výměna manželek trvala jen pět dní, přesto přinesla spoustu vyhrocených situací. Martina ze Znojma se pokoušela...

Vyzkoušeli jsme podvod z Aliexpressu. Může vás přijít draho, i po letech

Nakoupili jsme na Aliexpressu a pěkně se spálili. Jednu USB paměť, dvě externí SSD a jeden externí HDD. Ve třech...

Chtěli, abych se vyspala s Baldwinem kvůli jeho výkonu, říká Sharon Stone

Herečka Sharon Stone (66) jmenovala producenta, který jí řekl, aby se vyspala s hercem Williamem Baldwinem (61). Měla...

Byla to láska na první pohled, říká hvězda Gilmorek o manželství s modelkou

Milo Ventimiglia (46), představitel Jesse ze seriálu Gilmorova děvčata nebo Jacka Pearsona ze seriálu Tohle jsme my, je...