Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Peníze nosíme po kapsách už tisíc let

aktualizováno 
Daly jméno americkému dolaru. Nesly na sobě partyzána s družstevnicí, secesní figuru Alfonse Muchy i obraz panovníka, který zabíjí ďábla. O kom je řeč? O penězích, jimiž se během uplynulého tisíce let platilo v českých zemích. Tolarech, korunách, denárech, groších...

Některé z nich máme ještě v živé paměti, přestože se jimi už nějaký rok neplatí. Například zelenou stokorunu s Hradčany na rubu. Ač původem z šedesátých let, vrátila se tato bankovka do oběhu ještě v roce 1990, aby nahradila stovku s Gottwaldem, která se do své doby už jaksi nehodila.

A kdo by zapomněl bankovky socialistického realismu s milicionáři a údernicemi? Když se mezi penězi, které v padesátých letech za nás vymysleli a vytiskli v Sovětském svazu, objevila v roce 1971 dvacetikoruna s Janem Žižkou, vyvolalo to doslova poprask.

Stáhnout z oběhu! veleli tehdejší vládci. Vojevůdce s páskou přes jiné oko, než do té doby udávali historikové, a jeho družina v čele s vlajkonošem, který má obě ruce levé. Skandál. Byla doba tuhé normalizace a lidé ve všem hledali jinotaje. Jiří Pekárek, který měl tehdy v centrální bance na starosti platidla, vzpomíná, jak běžel do knihkupectví prohlédnout si knihu o historii umění, v níž byl obraz, podle kterého autor bankovku navrhl. Aby zjistil, zda souhlasí s vyobrazením na dvacetikoruně. „Oba jsme si oddechli, souhlasila,“ vypráví Jiří Pekárek. Vládnoucí strana nemohla obvinit tvůrce z provokace.

„Nakonec zvítězil zdravý rozum, 'Žižka' zůstal,“ dodává Pekárek. Některá platidla leží téměř zapomenuta v numizmatických sbírkách. Po jiných zbyla jen rčení, která si ani do souvislosti s penězi nedáváme: nemám ani šajn, říká ten, kdo chce vyjádřit, že nemá o něčem ponětí. Přitom šajn bylo platidlo, které po státním bankrotu způsobeném napoleonskými válkami na počátku devatenáctého století vydalo Rakousko-Uhersko a zadlužilo se jím na úkor zemědělské daně.

Které jsou nej...  

Která česká mince a bankovka jsou nejhezčí? Oficiálně potvrzenou „krásu“ má například kovová dvoubarevná padesátikoruna z roku 1993, která získala mezinárodní ocenění mince roku. S porotou se shoduje například i numizmatik Roman Horn, který označuje za výtvarně povedené platidlo dvacátého století tutéž padesátikorunu a navíc zelenou stokorunovou státovku v secesním stylu z roku 1920.

A kdo je favoritem Leopolda Surgy ze sekce České národní banky, kde se podoba platidel připravuje? „Líbí se mi současná dvacetikoruna Oldřicha Kulhánka, jiní dávají přednost dvoutisícikoruně ze stejné řady. Je to věc osobního vkusu,“ míní. V názoru na nejméně zdařilá platidla se odborníci v mnohém shodnou: zelená stovka s Klementem Gottwaldem, která platila jen rok, mince 20. století s politickými náměty, jako byl například 9. sjezd KSČ. I „problematické“ peníze však mohou mít svou cenu. Každý numizmatik ocení zmetek. Chyba tisku či ražby totiž může mnohonásobně zvýšit jeho sběratelskou hodnotu.

A kterou minci a bankovku jsme ve dvacátém století nejdéle používali? Korunovou minci z roku 1957 s ženou sázející lípu. Mince platila do roku 1993, tedy 36 let. Rekordmankou je i stokoruna „zelené Hradčany“, která obíhala 31 let. V rámci jedné série platidel však jednotlivé kusy obíhají mnohem kratší dobu.   U nižších, tedy frekventovanějších nominálních hodnot je životnost zhruba rok až rok a půl. Každoroční náklady na výrobu bankovek a mincí, které nahrazují poškozená a opotřebovaná platidla, se pohybují podle Leopolda Surgy v řádech stamilionů korun. 

Kde vznikly peníze?

Historie peněz se datuje do doby, kdy lidé začínali obchodovat. Vyměňovat si věci, které měli, za věci, které potřebovali. Směňovala se například kůže, dobytek, mušle, tabák, obilí, čaj, sůl, olovo i vzácnější kovy. Postupně převážila platidla s trvalejší hodnotou. Tak vznikly peníze. Ale i v dobách, kdy už dávno obíhaly jen mince a bankovky, se lidé ke směně vraceli. Třeba za hospodářských krizí nebo politických rozvratů.  Například tabákem se platilo za americké občanské války, cigarety sloužily coby peníze za okupace v českých zemích. Asi nejvýnosnější výměnný obchod se povedl v roce 1626 Petru Minuitovi, který za skleněné korálky a cetky získal newyorský ostrov Manhattan, jehož cena se dnes odhaduje na 60 miliard amerických dolarů. Vůbec první mince vznikly v sedmém století před naším letopočtem v Malé Asii, kde se s nimi seznámili Řekové, od nich je převzali Římané a poté celý tehdejší civilizovaný svět. Počátek mincovnictví na území českých zemí se připisuje Keltům, kteří zde pobývali ve druhém a prvním století před naším letopočtem. A prvními českými mincemi byly v desátém století denáry. Český název peníze vznikl z latinského pecunia. Český výraz platit je odvozen od slova plátno, to totiž sloužilo v podobě takzvaných šátečků nejčastěji jako prostředek směny. 

Líbí se vám motivy na současných českých bankovkách? Která z nich je váš favorit?
 
Autor:


Nejčtenější

Platební karty dostávají nové funkce. Podívejte se, co už umí

Ilustrační snímek

Bezhotovostní placení „pípacími“ kartami strmě roste. Počet bezkontaktních transakcí v porovnání s loňskem stoupl o 28...

KOMENTÁŘ: Uplynulo deset let od krize, připravme se na tu příští

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Každá krize přináší finanční pády i nové investiční příležitosti. Krize před deseti lety, která vyvrcholila pádem banky...Rozpoutá nová regulace národní banky od října hypoteční šílenství?

Ilustrační snímek

Česká národní banka zaznamenala nárůst objemu poskytnutých hypotečních úvěrů. Za mírným růstem stojí zřejmě i takzvané...

Ekonomka Lipovská: Délku pracovní doby a výši mezd by měl určit trh

Hana Lipovská je autorkou knihy „Kdo chce naše peníze? - Ekonomie bez politické...

Průměrná mzda v Česku roste, ve 2. čtvrtletí se vyhoupla na 31 851 korun. Platy ve veřejném sektoru však stoupají...

Jak být dobrým šéfem? Přiznávám, že jsem jen člověk, říká manažerka

Diana Rádl Rogerová

Jsou šéfové a pak ti druzí, co strhnou kolegy tak, že se do projektů pouštějí po hlavě a srdcem. Jedním z těch druhých...

Další z rubriky

KVÍZ: Máte přehled, co vás čeká, kdybyste stavěli dům?

Ilustrační snímek

Vyznat se ve všech potřebných krocích kolem stavby rodinného domu není vůbec snadné. Víte, kdy je potřeba zajít na...

Odborník: Banku v mobilu a své peníze si ohrožují sami lidé

Praha, 22.08.18 Přemysl Semerád, bezpečnostní odborník odborníkem na mobilní...

Mobilnímu bankovnictví přichází na chuť stále více lidí, je totiž možné mít své peníze a účet v bance vždy pod...

Neúčelová hypotéka na cokoli je levnější než běžný spotřebitelský úvěr

Ilustrační snímek

Začátkem října vstoupí v platnost další opatření ČNB, které mnoha domácnostem zabrání sjednat si hypotéku kvůli...

ČNB příští týden zvýší sazby. Korunu tak vůči euru zdraží na nejvyšší úroveň od ...

ČNB příští týden zvýší sazby. Korunu tak vůči euru zdraží na nejvyšší úroveň od ...

Kurzy.cz Česká národní banka na svém měnověpolitickém zasedání ve středu příští týden zvýší svoji základní úrokovou sazbu. Půjde...

Provident Financial s.r.o.
Specialista péče o zákazníky v terénu

Provident Financial s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj

Najdete na iDNES.cz