Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Kolik dostanete od státu, když vám dojdou všechny peníze

  • 65
Do situace, kdy člověk obrací každou korunu, se může dostat každý. Stačí delší nemoc nebo propuštění z práce. Po pár měsících je zle, peníze docházejí. Že to znáte? V oddělení nepojistných sociálních dávek Úřadu práce ČR by vám mohli pomoci, nechte úředníky posoudit vaši žádost. Čtěte další díl seriálu Peníze od státu.

Lidem, kteří nemají dostatečné příjmy ani majetek na to, aby uspokojili základní životní potřeby, může stát vyplácet dávky takzvané hmotné nouze. Ale aby jim je poskytl, musejí žadatelé splnit dané podmínky. Pro výpočet, zda na dávky nárok máte, či nikoliv, je klíčové takzvané životní minimum, což je státem uznaný nejmenší příjem, za který jste schopni měsíčně pokrýt své životní potřeby.

Životní minimum v roce 2017
Pro jednotlivce3 410 Kč
Pro prvního dospělého v domácnosti 3 140 Kč
Pro druhého a další dospělé 2 830 Kč
Pro nezaopatřené dítě do 6 let1 740 Kč
Pro nezaopatřené dítě od 6 do 15 let 2 140 Kč
Pro nezaopatřené dítě od 15 do 26 let 2 450 Kč

S životním minimem se porovnávají veškeré čisté příjmy domácnosti všech posuzovaných osob, jako jsou mzda, příjem z podnikání, důchodu, výživného nebo podpory v nezaměstnanosti. Naopak se nezapočítává například příspěvek na bydlení, stipendium, příspěvky na mobilitu nebo na zvláštní pomůcku.

1 Příspěvek na živobytí

Komu je určen: Lidem v nouzi, kterým po odečtení nákladů na bydlení nezbude ani nutné životní minimum. Nárok se hodnotí individuálně podle vašich příjmů, výdajů, sociálních a majetkových poměrů.

Jak se vyplácí: Opakovaně, po dobu trvání nepříznivé sociální situace.

Peníze od státu

Co s sebou přinést: občanský průkaz, vyplněnou žádost, její součástí je potvrzení o měsíčních příjmech za poslední tři měsíce, předpis úhrad spojených s užívaným bytem a doklady o zaplacení za předchozí tři měsíce, rozsudek o výživném, potvrzení o zdravotním stavu, o nutnosti dietního stravování (pokud potřebujete dodržovat dietu), o studiu, o sociálních a majetkových poměrech (v případě vícečlenné domácnosti je nutné vyplnit potvrzení pro každého člena rodiny).

Co je nového: Od února je novelou zákona o pomoci v hmotné nouzi zavedena dobrovolná veřejná služba. Dlouhodobě nezaměstnanému, který neodpracuje 20 hodin v měsíci, klesne příspěvek na živobytí ze životního minima 3 410 korun na existenční minimum 2 200 korun. Pokud však odpracuje 30 hodin, výše příspěvku může vzrůst o 605 korun, tedy na 4 015 korun.

Veřejná služba (a snížení příspěvku) se netýká lidí, kteří procházejí rekvalifikací nebo se účastní projektu úřadu práce. Dále na ni nemusejí lidé starší 68 let, důchodci, invalidé, lidé, kteří pečují o někoho, kdo je na nich závislý. Veřejná služba neznamená jen úklid ulic, ale jde i o pomocné práce v sociální oblasti, v knihovnách či o pomoc seniorům v domácnosti třeba s nákupem.

2 Mimořádná okamžitá pomoc

Komu je určena: Jednorázová dávka, která se v mimořádné situaci poskytuje bezodkladně. O tom, zda ji dostanete a v jaké výši, rozhodnou úředníci podle konkrétního případu a vašich majetkových a sociálních poměrů. Často se odvíjí od životního a existenčního minima.

Kdy o ni žádat: Okamžitá pomoc může být i pro lidi, kteří nejsou v hmotné nouzi. Například je postihla živelní pohroma, kdy jim voda smetla dům nebo vichřice střechu nad hlavou. V takovém případě mohou dosáhnout až na patnáctinásobek životního minima, tedy 51 150 korun. Pokud jste v hmotné nouzi, může vám touto dávkou stát přispět například na školu a vzdělání dětí (dětský tábor, lyžařský kurz, kroužky) nebo na důležité vybavení domácnosti (sporák, lednička), a to až do částky desetinásobku životního minima, tedy 34 100 korun. Peníze mohou získat i lidé, kteří se do běžného života vracejí z vězení, léčebny nebo dětského domova.

Jak se vyplácí: Jednorázově a bezodkladně. Lze ji však v kalendářním roce vyplatit i opakovaně.

Co s sebou: Doklady jsou požadovány podle konkrétní situace.

Kdy je možné žádat: Oddělení hmotné nouze Úřadu práce ČR.

TIP:
Sociální dávky v Česku jsou upraveny hned několika zákony. V praxi tak často nastávají situace, kdy po detailním rozboru příjmů, majetku, bydliště či zdravotního stavu, mohou lidé dosáhnout na kombinaci těchto příspěvků. Například sociálně slabí mohou mít nárok nejen na dávky v hmotné nouzi, ale i na ty spojené s jejich zdravotním postižením. Poradí vám na kontaktních místech úřadů práce.

Poradna
Matka se dvěma nezletilými dětmi do šesti let odešla od manžela a žije v pronájmu. Pobírá rodičovský příspěvek 4 000 korun měsíčně a výživné na děti 2 000 korun. Má nárok na dávku?

Rodina by si mohla požádat o přídavek na dítě ve výši dvakrát 500 korun, dále o příspěvek na bydlení a dávky v hmotné nouzi: příspěvek na živobytí a doplatek na bydlení. Kolik peněz by přesně získala, posoudí lidé z úřadu práce podle majetkových a sociálních poměrů rodiny.

Sociálně slabé rodiny s dětmi navíc mohou dosáhnout na řadu příspěvků, určených právě dětem. Například rodiny, jejichž čistý příjem nedosahuje 2,4násobku životního minima, mohou žádat o přídavek na dítě. 

3 Doplatek na bydlení

Komu je určen: Nárok na něj vám může vzniknout, pokud vám na bydlení nepostačuje část vašich vlastních příjmů navýšených o příspěvek na bydlení. Na dávku mohou dosáhnout také lidé v hmotné nouzi, kteří žijí v podnájmu nebo na ubytovně. Pro stanovení konkrétní výše je nutné znát předepsané náklady na bydlení, obec, ve které se byt nachází, a druh smlouvy, podle níž byt užíváte.

Co s sebou přinést: občanský průkaz, vyplněnou žádost, potvrzení o měsíčních příjmech za poslední tři měsíce, nájemní smlouvu, doklad o ploše a kvalitě bytu, předpis úhrad spojených s užívaným bytem včetně energií.

Jak se vyplácí: Opakovaně, po dobu nepříznivé životní situace.