Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Peníze pružně a levně

aktualizováno 
Dostáváte se občas do situace, kdy se vám již nedostává peněz, ačkoli do platu je ještě daleko? Jedním z produktů, který vám pomůže překonat nedostatek finančních prostředků, je kontokorentní úvěr. Také v případě tohoto produktu však můžete mezi jednotlivými bankami zaznamenat velmi výrazné rozdíly.

Možností, jak si opatřit pravidelný zdroj finančních prostředků, je několik. Jednou z nich jsou například kreditní nebo nákupní úvěrové karty. Nákupní úvěrové karty jsou však poněkud drahé a občas nevýhodné, pokud od nich budete vyžadovat vedle možnosti plateb v obchodní síti také výběr z bankomatu. Kreditní karty jsou nejen poměrně drahé, ale jejich získání většinou vyžaduje nemalou bonitu klienta. Nejschůdnějším řešením je bezesporu kontokorent. Nejen, že je snadné jej získat, ale finance, které máte možnost díky němu čerpat, vás nepřijdou ani tak draho. Bohužel ne všechny banky kontokorent poskytují. Tuto výjimku tvoří eBanka a Citibank.

 

Faktem je, že namísto kontokorentu nabízí eBanka tzv. Osobní úvěrovou linku. Jedná se o úvěr ve výši od 5 do 100 000 korun, který vám banka poskytne za předpokladu, že budete jejím klientem alespoň 6 měsíců.  Tento úvěr je úročen až 14 procenty a je splatný maximálně deseti splátkami. Po jeho splacení si úvěr můžete vzít znovu.

 

Jak kontokorent funguje?

 

S bankou si domluvíte možnost přečerpání účtu do záporného zůstatku. Banka pro tento účel většinou vyžaduje, abyste u ní měl již po nějakou dobu veden účet. Pochopitelně proto, aby mohla sledovat vaši finanční historii, tedy laicky řečeno, pohyby na vašem účtu. Na základě toho pak banka posoudí, zda jste pro získání kontokorentu způsobilý, či nikoliv. Například Komerční bance pro tento účel postačí, abyste byl jejím klientem alespoň 3 měsíce, Česká spořitelna vyžaduje měsíců šest. Výjimku mezi významnými tuzemskými bankami pak tvoří ČSOB, která tuto lhůtu vůbec nevyžaduje. Pokud si však u ní zažádáte o kontokorent bez finanční historie, připravte se na to, že jeho výše zřejmě nebude nijak zázračná.

Pokud se chcete dozvědět více informací o platebních kartách, naleznete je spolu s články na toto téma ZDE.

 

Pro posouzení vaší bonity některé banky vyžadují ještě další dokumenty, které jsou typické pro žádost o získání jakéhokoli druhu úvěru. Podle toho, zda jste fyzická osoba nebo podnikatel, můžete očekávat, že po vás bude banka vyžadovat například potvrzení příjmů od zaměstnavatele nebo třeba daňové přiznání spolu s dokladem o zaplacení daně z příjmu. I podle množství požadovaných dokladů se tedy dá vybírat, neboť některým bankám postačí k rozhodnutí, zda vám kontokorent poskytnou a v jaké výši, pouze historie vašeho běžného účtu. Mezi tyto méně náročné peněžní domy patří Komerční banka, Union banka a Raiffeisenbank.

 

Součástí žádosti o kontokorent je jeho požadovaná výše. V tomto bodě kontokorent spolu s kreditními kartami trochu pokulhává za nákupními úvěrovými kartami. Zatímco nákupní úvěrové karty nabízejí úvěr až ve výši 70 tisíc korun bez jakéhokoli zajištění a závislosti na bonitě, kontokorent tak štědrý většinou není. Ačkoli některé banky posuzují výši kontokorentu velice individuálně dle finančních dispozic klienta (HVB Bank, Živnostenská banka), ostatní banky výši kontokorentu jasně specifikují jako dvojnásobek čistých měsíčních příjmů (ČSOB, GE Capital Bank, Union banka). Raiffeisenbank dokonce poskytuje kontokorent pouze ve výši jediného čistého příjmu. Pokud vás zajímá, jaké maximální rámce kontokorentu jednotlivé banky nabízí, naleznete je spolu s dalšími podmínkami jednotlivých bank v následující tabulce.

 

Banka

Min. doba u příslušné banky (měs.)

Výše kontokor.

Max. výše kontokor.

Komerční banka

3

individ.

nemá max.

GE Capital Bank

3

dvojnás. čist. příj.

100 000 Kč

ČSOB

0

dvojnás. čist. příj.

100 000 Kč, zajišť. až 750 000 Kč

Union

3

dvojnás. čist. příj.

60 000 Kč

Česká spořitelna

6

indiv.

100 000 Kč

HVB Bank

3

indiv.

250 000 Kč

Raiffeisenbank

3

do výše čist. příj.

50 000 Kč

Živnostenská banka

6

indiv.

100 000 Kč

 

Jak budete úvěr z kontokorentu splácet? Velice jednoduše. Banka si totiž sama strhává požadované částky z vkladů, které na váš účet přicházejí. Pokud hodláte čerpat úvěr z kontokorentu, je důležité abyste zhodnotili, zda budete mít takové příjmy (vklady na účet), které váš dluh umoří. A jak je to s platností kontokorentního úvěru? Většinou tak, že pokud budete mít po roce jeho využívání kladný zůstatek, banka vám jej automaticky obnoví.

 

Na kolik vás rychlý úvěr přijde?

 

Ačkoli jsme se již zmínili o tom, že má kontokorent v ceně mezi konkurenčními produkty jasně navrch, neznamená to, že je příliš levný. Jen samotné úrokové sazby za čerpané finance se mezi jednotlivými bankami pohybují od 10 do 15%. Komerční bance dokonce zaplatíte za půjčené peníze téměř 20%. Naopak jasným favoritem ve výši úrokové sazby je Živnostenská banka, která požaduje pouze 9,1 – 10,1%. V jejím případě však nesmíte přehlédnout výši poplatků spojených s kontokorentem, které patří na trhu k těm vyšším.

 

Informace o běžných účtech jsou pro vás připraveny v naší specializované sekci - právě ZDE.

Další úroková sazba, která se vás ovšem, pokud si dáte pozor, vůbec nemusí dotknout, je sankce za přečerpání úvěrového rámce kontokorentu. Tato sazba je stejně vysoká jako sazba, kterou vám banka naúčtuje v případě, že kontokorent sjednaný nemáte a přečerpáte zůstatek do mínusu. Také v případě sankčního úroku můžete narazit na značné odchylky. Zatímco například HVB Bank v současnosti požaduje  pouze 23,7%, Union banka chce neuvěřitelných 31%. Na druhou stranu, výše tohoto úroku je pochopitelná. Banka se tím chrání proti neplánovanému uvolňování financí.

 

Výše uvedená úroková sazba z kontokorentu je však pouze jedním ze tří nákladů na tento druh úvěru. Úplně první částka, kterou budete muset na získání kontokorentu vynaložit, je poplatek za jeho sjednání. Tento poplatek si účtují všechny banky bez výjimky, pochopitelně opět se značnými rozdíly. Nejmenší sazba je 200 Kč (KB, ČSOB, Česká spořitelna). Největší poplatek si účtuje jednak Živnostenská banka, které zaplatíte jednorázovou sazbu 500 Kč a současně Raiffeisenbank, která si nechá zaplatit 2% z výše kontokorentu. Ve chvíli, kdy získáte kontokorent ve výši 40 000 Kč, tak zaplatíte celých 800 Kč.

 

Další druh poplatku, který také není ničím výjimečným, je poplatek za vedení kontokorentu. Zatímco GE Capital bank požaduje za tuto službu 20 Kč a Česká spořitelna 10 Kč měsíčně, Živnostenské bance zaplatíte každý měsíc celých 50 Kč. Ostatní banky si takovýto poplatek neúčtují.

 

Banka

Úroková sazba za kontokorent (současná)

Úroková sazba za překročení kontokorentu

Poplatek za zřízení kontokorentu

Měsíční poplatek za kontokorent

Komerční banka

19,8%

25%

200 Kč

-

GE Capital Bank

15%

30%

250 Kč

20 Kč

ČSOB

11,8%

30%

200 Kč

-

Union

14%

31%

300 Kč

-

Česká spořitelna

13,7%

25%

200 Kč

10 Kč

HVB Bank

15%

23,7%

1% z výše kontok.

-

Raiffeisenbank

14,1%

29,1%

2% z výše kontok.

-

Živnostenská banka

9,1 - 10,1%*

25%

500 Kč

50 Kč

 

* sazba v závislosti na bonitě klienta

 

Pojďme se teď podívat, jak si v ceně kontokorentu stojí jednotlivé banky. Budeme uvažovat, že úvěrový rámec našeho kontokorentu je 30 000 Kč. V průběhu prvního roku využijeme 50 000 Kč z kontokorentu a během těchto 12 měsíců ani jednou kontokorent nepřekročíme.

 

Jak je vidět z následující tabulky, jasným favoritem je z hlediska poplatků a současně úrokových sazeb ČSOB spolu s Živnostenskou bankou. Naopak jako největší propadák se jeví případ Komerční banky, které zaplatíte o celých 4 000 korun více.

 

Banka

Za rok bance dle příkladu zaplatíte

ČSOB

6 100 Kč

Živnostenská banka

6 150 Kč

Česká spořitelna

7 170 Kč

Union

7 300 Kč

Raiffeisenbank

7 650 Kč

HVB Bank

7 800 Kč

GE Capital Bank

7 990 Kč

Komerční banka

10 100 Kč

 

Pokud bychom chtěli vyhodnotit nejlepší kontokorent a to ze všech hledisek, které se k němu vztahují, musíme vyzdvihnout ČSOB, která vede téměř ve všech aspektech. Jedinou skvrnku v jejím případě představuje nutnost doložení příjmů. Přimhouříte-li oko nad cenou úvěru, pak velice zajímavé podmínky nabízí také HVB Bank.

 
Dáváte přednost kontokorentu nebo raději jinému finančnímu produktu? Zjistili jste, že je vaše banka v tomto ohledu příliš drahá? Jestliže ano, je to pro vás důvod pro změnu finančního ústavu? Těšíme se na vaše názory.
 
 
Autor:


Nejčtenější

Zmapovali jsme pět spořicích účtů, které aktuálně vynášejí nejvíc

Ilustrační snímek

Česká národní banka letos již několikrát zvýšila úrokové sazby, naposledy v srpnu 2018. Některé finanční domy na to...

KOMENTÁŘ: Uplynulo deset let od krize, připravme se na tu příští

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Každá krize přináší finanční pády i nové investiční příležitosti. Krize před deseti lety, která vyvrcholila pádem banky...Rozpoutá nová regulace národní banky od října hypoteční šílenství?

Ilustrační snímek

Česká národní banka zaznamenala nárůst objemu poskytnutých hypotečních úvěrů. Za mírným růstem stojí zřejmě i takzvané...

Ekonomka Lipovská: Délku pracovní doby a výši mezd by měl určit trh

Hana Lipovská je autorkou knihy „Kdo chce naše peníze? - Ekonomie bez politické...

Průměrná mzda v Česku roste, ve 2. čtvrtletí se vyhoupla na 31 851 korun. Platy ve veřejném sektoru však stoupají...

Planeta nám za méně vyhozených bot poděkuje, zamítl prodejce reklamaci

Ilustrační snímek

Nové boty se mu začaly párat už po třech měsících, reklamaci však prodávající neuznal. Možná má nějakou anomálii prstů...

Další z rubriky

Hypotéky se mění. Úvěr na bydlení nebude pro všechny, říká odbornice

Lucie Drásalová, hypoteční analytička Partners

Na začátku roku to vypadalo tak, že trh s hypotékami půjde razantně dolů, zejména kvůli růstu úrokových sazeb. Výsledek...

Na splátku hypotéky padne průměrně 42 procent příjmů. A bude hůř

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku bude od 1. října výrazně složitější. Pro 13 procent Čechů jsou změny motivací...

Jak může leasing na auto zkomplikovat vaši žádost o hypotéku

Ilustrační snímek

Česká národní banka od roku 2016 omezuje poskytování hypotéčních úvěrů. S další změnou přišla nedávno. Od října chce...

Nejsou lidi: Za kopečky stále utíká tolik lidí, jako za dob komunismu

Nejsou lidi: Za kopečky stále utíká tolik lidí, jako za dob komunismu

Kurzy.cz Míra nezaměstnanosti je na historickém minimu a sehnat lidi je pro firmy velký problém. Vše ještě zhoršují u některých ...Najdete na iDNES.cz