Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Peníze třiceti tisíců střadatelů jsou v nebezpečí

  0:01aktualizováno  0:01
Jedna z největších firem, která řadu let lákala drobné střadatele na příslib neobvykle vysokých výnosů, KTP Quantum, se dostala do velkých potíží. Od 28 tisíc lidí dosud získala téměř 2,2 miliardy korun. Komise pro cenné papíry ji podle člena svého prezidia Milana Šimáčka podezírá, že vyplácela střadatele z peněz nově příchozích investorů. "Není jisté, z jakých prostředků vypláceli," říká Šimáček.

Majetek, který za svěřené peníze koupila, totiž nevydělává tolik, aby firma mohla střadatelům platit slíbený výnos zákonnou cestou. Hodnota nakoupeného majetku je navíc výrazně nižší, než kolik je na straně vkladů.

"Je to zásadní problém, který mi silně připomíná případ kampeliček," uvádí Petr Koblic z Garančního fondu, který má vyplácet klienty zkrachovalých obchodníků. Hlavní majitel firmy Karel Takáč tvrdí, že problémy brzy vyřeší: "Jsme před sňatkem s jednou švýcarskou bankou." 

Makléři z KTP mají vážné potíže
Komise pro cenné papíry již za tři týdny vyřkne definitivní ortel nad makléřskou firmou KTP Qunatum, která v minulosti vážně porušila zákony při nakládání se svěřenými penězi od drobných střadatelů.

Zajímá vás, jak se celá kauza KTP Quantum vyvíjela? Jaké služby tito makléři nabízeli, kdy se objevily první náznaky problémů a jak probíhalo šetření Komise pro cenné papíry? Přečtěte si ucelené téma:

KTP Quantum - splněný sen nebo past na peníze?

A to hlavně tím, že namísto řádného zhodnocování prostředků nákupem kvalitních akcií a dluhopisů podstatnou část majetku vložila do těžko ocenitelné neveřejně obchodovatelné firmy Médea Bohemia. Komise pro cenné papíry firmu navíc podezírá, že investorům platila z peněz, které mohly pocházet od nově příchozích střadatelů. Dosud tak vždy firma peníze platila.

Na straně vkladů jsou 2,2 miliardy korun od investorů, hlavní část majetku makléře pak tvoří podíly Médei v tuzemských lázeňských firmách. Jejich hodnota je mnohem nižší a navíc tento majetek má v zástavě ČSOB. A k tomu všemu největší z lázní v Jáchymově firma převedla slovenské skupině Penta za desítky milionů korun s tím, že se jí mají vrátit za několik měsíců. Bude je ale muset zase zaplatit.

MF DNES získala informace, že ČSOB si zástavu nechala ohodnotit a vyšlo jí, že podíly lázeňských firem mají hodnotu kolem půl miliardy korun. Další majetky, mezi nimi i kvalitní české akcie, pak mají výrazně nižší hodnoty. Na účtech má pak firma podle zjištění Komise pro cenné papíry asi 120 milionů korun.Z rovnice vyplývá, že mezi majetkem KTP a částkou od střadatelů zeje obrovská propast.

Když toto loni komise zjistila, uložila KTP, aby se zbavila těžko ocenitelných akcií a nakoupila namísto toho veřejně obchodovatelné cenné papíry, u kterých každý investor jasně ví, jakou mají hodnotu. To dosud, po více než pěti měsících, od chvíle kdy ji komise začala prověřovat, firma KTP neučinila. "Je to jedna ze zásadních připomínek, které dosud nesplnili," říká člen prezidia komise pro cenné papíry Milan Šimáček.

Jeden ze spolumajitelů KTP Quantum Karel Takáč přiznává, že akcie Médey Bohemia, stále tvoří podstatnou část majetku, který leží na účtech klientů. "Je to stále zhruba 60 procentní podíl," říká Takáč. Komise přitom uložila KTP, aby skladba majetku koncem letošního února vypadala úplně jinak.

Neobchodovatelné akcie smějí tvořit jen 30 procent všeho majetku KTP. Takáč tvrdí, že všechny nároky komise stihne splnit. Už dříve připustil, že bude muset lázně prodat. Nyní přichází s následujícím scénářem: Jako první má přijít na řadu uhrazení dlouhodobě nespláceného úvěru úvěru u ČSOB, který se i s úroky vyšplhal skoro na 160 milionů korun.

Neznámá zahraniční firma již za tím složila u české pobočky Raiffeisenbank stejně vysokou částku. "Raiffesien bude také financovat restrukturalizaci celé skupiny. Budeme na tom dále spolupracovat se švýcarskou Anker Bank," říká Takáč. Raiffeisen se oficiálně k tomuto tvrzení odmítla vyjádřit. "Nebudeme to komentovat," sdělil mluvčí Tomáš Krones. Zdroje blízké vedení banky ale jakoukoli přímou účast na Takáčově projektu jednoznačně vylučují.

Ani tyto kroky ale nejsou zárukou, že slíbené výplaty vyjdou na všechny vkladatele. Největším přestupkem KTP v minulosti bylo, že několik let nabízela klientům čtrnáctiprocentní garantovaný výnos. To obchodník s cennými papíry nesmí slibovat. Komise to KTP zakázala až loni. "Již čtvrtina klientů má slouvu bez garantovaného úroku," říká Takáč.

Autoři:Nejčtenější

Jak ukončit zaměstnání. Stáhněte si vzor výpovědi

Ilustrační snímek

Výpověď z pracovního poměru je základním a nejrozšířenějším způsobem odchodu ze zaměstnání. A protože lidé mění práci...

Nový trend v práci Čechů. Konec dřiny, čtyři hodiny a domů

Ilustrační snímek

Práce na méně než osm hodin denně už není výsadou jen v kancelářích. Kvůli nedostatku lidí na trhu práce hledají firmy...Firmy musí navýšit a srovnat mzdy, jinak neobstojí, ukázal průzkum

Ilustrační snímek

Trh práce je na dně. Firmy, které ještě nezvýšily mzdy, tak budou muset rychle učinit a dorovnat je svým zaměstnancům...

Nežeň se, do důchodu času dost. Jak se vyhnout zklamání z nové práce

Ilustrační snímek

Nastupujete do prvního zaměstnání, těšíte se na kolegy, pracovní náplň a vhod přijdou i peníze pravidelně na účtu....

Nepřipravujeme děti na život, ony už jej žijí, tvrdí zakladatel školky Bambíno

Tomáš Trnka, zakladatel školky a jeslí Bambíno

Do vzdělávacího sektoru přišel ze zcela jiného oboru. Ještě nedávno Tomáš Trnka pracoval v developerské firmě. Prvotní...

Další z rubriky

Škola investora: Nehrajte při zdi, ale pozor na averzi k riziku

Ilustrační snímek

V investování platí více než kdekoli jinde úsloví, že nikdo jiný se lépe nepostará o vaše peníze než vy sami. Jak tedy...

Žijí sami a nemají problém s penězi. Jak odvážně singles investují

Ilustrační snímek

Stále více Čechů část vydělaných peněz investuje do akcií nebo podílových fondů. Nejaktivnější jsou v tomto směru...

Rady odborníka, jak se vyhnout investiční bublině a ztrátě peněz

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Stále víc Čechů se zajímá o to, jak a kam investovat, aby své peníze lépe zhodnotili. „Burza umí nadělovat krásné zisky...

Z býka medvědem. Londýnská banka předvídá oslabení koruny

Z býka medvědem. Londýnská banka předvídá oslabení koruny

Kurzy.cz Koruna v posledních dnech testuje svá únorová maxima. I přesto, že je posun k silnějším hodnotám pomalý, většina trhu s...

Najdete na iDNES.cz