Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Peníze ve fondu oprav smíte zhodnotit jen na spořicím účtu

aktualizováno 
Fond oprav zahrnuje pravidelné příspěvky majitelů bytů i nebytových jednotek. Peníze v něm uložené mnohdy leží ladem na běžném účtu. Společenství vlastníků jednotek je však může zhodnotit pouze bezpečným investováním na spořicí nebo termínovaný účet. Obchodovat na burze s nimi nelze.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Čtenář Tomáš se obrátil na redakci iDNES.cz s dotazem, zda je možné nějakým způsobem investovat peníze uložené ve fondu oprav v době, kdy dům neplánuje žádnou větší opravu.

Dům spravuje společenství vlastníků jednotek

Tomáš s rodinou bydlí v domě, kde všichni jeho obyvatelé jsou vlastníky bytů. Podmínkou pro správu i opravy domu či pozemku bylo ustanovení společenství vlastníků jednotek (SVJ). Všichni jeho členové na správu i opravy v domě přispívají pravidelnou měsíční částkou, na jejíž výši se dohodli, do tzv. fondu oprav.

V současné době má dům ve fondu oprav značnou sumu. Veškeré peníze jsou uloženy na běžném účtu. Vzhledem k tomu, že SVJ v dohledné době neplánuje žádnou zásadní investici do oprav domu, uvažovali vlastníci, že by mohli peníze nějakým způsobem zhodnotit, aby na běžném účtu neležely ladem.

SVJ má omezený předmět činnosti

Právní úpravu společenství vlastníků jednotek nalezneme v § 9 - § 12 Zákona č. 72/1994 Sb., o vlastnictví bytů. Tímto zákonem se upravují některé spoluvlastnické vztahy k budovám a některé vlastnické vztahy k bytům a nebytovým prostorům. Zákon stanoví nejzákladnější pravidla fungování SVJ.

Podrobnější pravidla by si mělo společenství dohodnout v rámci stanov. Pokud vlastní nepřijme, má možnost použít vzorové stanovy dle nařízení vlády č. 371/2004 Sb.

Již ze zákona je jasné, že společenství vlastníků má poměrně omezený předmět činnosti. Z § 9 odst. 1 Zákona o vlastnictví bytů plyne, že "SVJ je způsobilé vykonávat práva a zavazovat se pouze ve věcech spojených se správou, provozem a opravami společných částí domů."

S penězi ve fondu oprav na burze obchodovat nelze

"Peníze ve fondu oprav má společenství spravovat s péčí řádného hospodáře a nikoliv s nimi 'hrát na burze' a to bez ohledu na to, jestli jde o 'nebezpečné akcie' nebo o 'bezpečné státní dluhopisy'," upozorňuje právník Ondřej Načeradský, vedoucí Občanské poradny o.s. Společnou cestou z Prahy - Jižní Město.

Společenství může peníze uložit na účet, ostatně možnost zřízení účtu zmiňují i vzorové předpisy dané nařízením vlády. Nemělo by je použít k nákupu akciíí nebo jiných cenných papírů. Podle Načeradského by to bylo i právně neplatné právě pro rozpor se zákonem o vlastnictví bytů. Jasně z něho vyplývá, že předmětem činnosti SVJ nemůže být investování peněz získaných za účelem zajištění oprav.

Peníze uložte na spořicí účet

Maximálně přípustnou investicí, která peníze zhodnotí, je podle Načeradského vklad na spořicí nebo termínovaný účet.

Na výhodněji úročeném účtu získáte zajímavý výnos, budou-li na něm peníze uloženy delší dobu. Ovšem ne vždy je možné všechny peníze na něj vložit, je proto vhodné využít kombinace účtů.

Na běžném účtu můžete ponechat rezervu na průběžné drobné opravy a peníze určené na financování rozsáhlejších oprav (fasáda, střecha) ukládat na termínovaný, resp. spořicí účet.

Autor:Nejčtenější

Automobilky přitvrzují. Ceny aut letí nahoru

Zdražování aut

Možná jste si toho všimli sami, pokud uvažujete o koupi auta a sledujete ceníky. V některých se najednou objevily vyšší...

Proč jsou kanály kulaté? Obvyklé i nezvyklé otázky padající u pohovorů

Ilustrační snímek

Při pracovním pohovoru čelí uchazeči různým otázkám personalistů. Třeba dotaz „Jaké jsou vaše silné a slabé stránky?“...Dostali žárovky jako dárek, pak je měli draze zaplatit

Za žárovky jako dárek měl zaplatit skoro sedm tisíc. Ilustrační snímek

Žárovky jako dárek při podpisu smlouvy s novým dodavatelem energií jsou letitý šlágr. Smutné je, že si na takový dárek...

Zažil úspěch i pád. Dnes mluví o renesanci podnikání se zážitky

Jan Hájek

Před deseti lety založil firmu na zážitky. Lidem nabízí lety balonem, jízdu v rychlém autě, adrenalin ve větrném tunelu...

Zrušíme hotovost, sílí hlasy. Co by to přineslo, rozebírá ekonomka

Ilustrační snímek

Objem bezhotovostních plateb výrazně narůstá. Co se stane, když peníze budou jen virtuální a skutečné peníze přestanou...Další z rubriky

Průzkum: učitelé si půjčují, nejvíc spoří zdravotníci a finančníci

Ilustrační snímek

Jak hospodaří s penězi vybrané profese, zjišťoval průzkum Kantar TNS pro společnost KRUK, která pořádá 13. a 15....

Polovina Čechů dá pod stromeček peníze, je to podle psychologa správné?

Ilustrační snímek

Darovat k Vánocům obálku s penězi v letošním roce plánuje 48 % Čechů. Vyplynulo to z aktuálního průzkumu finanční...

Vyznáte se v reklamacích? Otestujte svoje znalosti

Ilustrační snímek

Pokud krátce po nákupu zjistíme, že náš nový fén, vysavač či rádio fungují s poruchami nebo nefungují vůbec, máme jako...

Další nabídka

Kurzy.cz

Mediální expertka: Prodej TV Nova otřese televizním trhem. Důležitá bude strateg...
Mediální expertka: Prodej TV Nova otřese televizním trhem. Důležitá bude strateg...

Prodej skupiny kolem TV Nova může zásadně ovlivnit celý český televizní trh. Především bude záležet na tom, zda bude No... celý článekNajdete na iDNES.cz