Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Penzijní fondy krátí renty

  1:00aktualizováno  1:00
Lidé, kteří se před koncem roku rozhodují začít si spořit na stáří u penzijního fondu, by si měli pečlivě pročíst jejich podmínky. Počínaje letošním dubnem stát fondům umožnil, aby začaly počítat s tím, že jejich klienti se dožívají v průměru vyššího věku než zbytek populace.

Fondy tak naspořené peníze budou klientům vyplácet po menších částkách než dosud. Těm, kteří si nevyberou peníze jednorázově, tak bude chodit nižší renta plánovaná na delší dobu dožití.

Opatrněji se budou chovat hlavně ty fondy, v nichž si spoří převážně starší lidé. Těm totiž jinak hrozí, že budou již brzy vyplácet velké množství úspor a rychle se ztenčí suma, kterou fondy klientům zhodnocují.

"Je to důležité pro stabilitu systému, renty musí odpovídat profilu klientů. Problém je, že změnu penzijního plánu neschvalujeme, fondy nám ji jen hlásí. Zatím to udělaly asi tři," říká náměstek ministra financí Tomáš Prouza.

NENECHTE SI UJÍT
karta
Kreditní karta versus kontokorent
Do vánoc zbývá jen pár týdnů a mnozí z nás začínají přemýšlet o nákupu dárků blízkým. Jaké šance mají ti, kteří nemají dostatek peněz?

lopata
Řemeslníci chybějí. A nejen oni
Zaměstnavatelé i personalisté si nejvíce stěžují na nedostatek schopných a kvalifikovaných techniků, technologů.. Které další profese jsou žádány?

Holení - (c) profimedia.cz/corbis
Ostrý břit? Nenechte se napálit!
Břit v různé podobě provází lidstvo od nepaměti. Z nebezpečného nástroje se však ve 20. století stalo milé, mnohdy atraktivní holítko. Které je nej?

Klienti musí složitě pátrat
Dříve fondy pracovaly s oficiálními úmrtnostními tabulkami, podle nichž se v průměru čeští muži dožívají 72 let a ženy 79. Průměrný věk se podle vědců od posledních statistik zvýšil zhruba o dalších 5 let. Každý fond si "střední dobu dožití" nyní bude upravovat sám.

Důsledky, které na klienty bude mít změna zákona, nejsou z penzijních plánů fondů, plných složitých vzorců a koeficientů, zjevné na první pohled. A fondy se moc do vysvětlování nehrnou. "Už se nám tady množí stížnosti, lidi to trápí a nechápou, jak se jich to konkrétně dotkne," líčí náměstek Prouza. 

O kolik klesnou doživotní renty nových klientů, popsala na dotaz MF DNES Česká pojišťovna, které patří druhý největší fond v zemi. Když si dnes čtyřicetiletý muž ukládal 500 korun měsíčně (to je průměrná úložka do v Česku), vycházela mu doživotní starobní renta 1337 korun na měsíc. 

"Podle nového plánu to bude 1218 korun měsíčně, ale je nutné brát v úvahu také to, že nyní už počítáme s nižším zhodnocením, které plyne z poklesu úrokových sazeb. Stávajícím klientům nebudeme podmínky měnit, to nelze bez jejich souhlasu," říká tiskový mluvčí Petr Brousil.

Klienti největšího fondu Credit Suisse Life & Pensions změny nepocítí. Jím slibované renty byly vždy o několik set korun nižší než u konkurence. "Věděli jsme o problému dávno a ošetřili jej. Takže tato změna naše klienty nečeká. U nás nebude rozdíl mezi dřívějšími a těmi novými pojištěnci," říká Dušan Friedl.

Komerční prezentace:


KB Penzijní Fond
Uzavřete si ZDE smlouvu o penzijním připojištění
s nejefektivněji hospodařícím penzijním fondem na trhu.
.... více na www.pfkb.cz

Autoři:Nejčtenější

Odeslal 30 tisíc na chybný účet. Už dva roky čeká na vrácení

Ilustrační snímek

Možná už se vám někdy stalo, že jste se spletli v čísle účtu, kam jste poslali peníze. Možná jste měli štěstí, že šlo o...

Nežeň se, do důchodu času dost. Jak se vyhnout zklamání z nové práce

Ilustrační snímek

Nastupujete do prvního zaměstnání, těšíte se na kolegy, pracovní náplň a vhod přijdou i peníze pravidelně na účtu....Podnikáte? Zabezpečte osobní údaje. Poradíme, jak na GDPR

Ilustrační snímek

Nejen podnikatelé jsou v panice. Stejně tak třeba party místních hasičů, kluby aktivních důchodců či útulky pro psy se...

PENÍZE 2038: Euro v Česku nebude a hotovost jen okrajově, míní experti

(Ilustrační snímek)

Když se řekne peníze, určitě si umíte spočítat, kolik jich máte, jak s nimi nakládáte a co pro vás znamenají. Ale...

Nepřipravujeme děti na život, ony už jej žijí, tvrdí zakladatel školky Bambíno

Tomáš Trnka, zakladatel školky a jeslí Bambíno

Do vzdělávacího sektoru přišel ze zcela jiného oboru. Ještě nedávno Tomáš Trnka pracoval v developerské firmě. Prvotní...

Další z rubriky

Odeslal 30 tisíc na chybný účet. Už dva roky čeká na vrácení

Ilustrační snímek

Možná už se vám někdy stalo, že jste se spletli v čísle účtu, kam jste poslali peníze. Možná jste měli štěstí, že šlo o...

Sedačku vrátit nemůžete z hygienických důvodů, tvrdil e-shop

Ilustrační snímek

Nákup v e-shopu má své výhody, nakupujeme z pohodlí domova, zboží je nám doručeno až domů a navíc můžeme od smlouvy bez...

Kvíz: Víte, jak se správně pojistit na cestu do zahraničí?

Ilustrační snímek

Jedete k moři, chcete vylézt na Mount Everest anebo musíte na zahraniční služební cestu? Ve všech těchto případech...

Tři absurdně levné akcie

Tři absurdně levné akcie

Kurzy.cz Nadpis jsem si vypůjčil z investičních stránek Fool.com, za ním se skrýval článek o akciích General Motors, Cirrus Logi...

Najdete na iDNES.cz