Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Penzijní přípojištění: myslete na zadní vrátka

aktualizováno 
Již osmým rokem mají lidé v České republice možnost investovat peníze do penzijního připojištění a podle statistiky Asociace penzijních fondů ji hojně využívají. V roce 2001 měly penzijní fondy už 2,5 milionu klientů, kteří oceňují zejména státní příspěvek a možnost daňových úlev. Patříte již mezi zmíněných dva a půl milionu obyvatel ČR? Pokud ne a tento způsob spoření zatím jen zvažujete, pomůže vám ke správnému rozhodnutí i naše přehledné téma.

Peníze se mají v penzijních fondech lépe než jinde

Pokud se finanční poradci zmiňují o dobrých investičních příležitostech, neopomenou připomenout penzijní připojištění. Důvod je prostý: je bezpečné a navíc finančně podporované státem.

Se zaměstnavatelem je spoření nejvýhodnější

Od roku 2000 lze k penzijnímu připojištění získat i příspěvek od zaměstnavatele. Ten se stal jedním z hlavních motorů pohánějících současný rozvoj tohoto produktu. Jak moc je tento příspěvek výhodný?

Jak vybrat správný penzijní fond

Penzijní připojištění je dlouhodobá investice, proto hodně záleží na tom, kterému fondu zájemce svěří své peníze. Při výběru penzijního fondu by si měl všímat několika následujících kritérií.

Jaké jsou penze a kdy na ně vzniká nárok?

Před koupí nemovitosti by si měl kupující ověřit, zda nemovitost patří skutečně tomu, kdo ji prodává, jestli na ní například nevázne nějaké věcné břemeno, případně dědictví, o kterém by nevěděl.

Co s našetřenými penězi?

Možnosti, co s naspořenými penězi, jsou dvě: buď je vyčerpat naráz, nebo si je nechat vyplácet formou doživotní penze. Jaké jsou podmínky pro obě dvě možnosti a která je lepší?

Penzijní fondy v číslech

Loňský rok byl z hlediska penzijních fondů úspěšný - byla dosažena hranice 2,5 milionu účastníků s platnou smlouvou a výnosy fondů zůstaly i přes světovou krizi na loňské úrovni.

Co mohou s penzijním připojištěním udělat volby?

Stávající systém starobní penze od státu je z dlouhodobého hlediska finančně neudržitelný a co politická strana, to jiný návrh řešení. Nechce náhodou některá strana zvýhodnění příspěvků zrušit?

 

Autor:


Nejčtenější

Platební karty dostávají nové funkce. Podívejte se, co už umí

Ilustrační snímek

Bezhotovostní placení „pípacími“ kartami strmě roste. Počet bezkontaktních transakcí v porovnání s loňskem stoupl o 28...

KOMENTÁŘ: Uplynulo deset let od krize, připravme se na tu příští

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Každá krize přináší finanční pády i nové investiční příležitosti. Krize před deseti lety, která vyvrcholila pádem banky...Rozpoutá nová regulace národní banky od října hypoteční šílenství?

Ilustrační snímek

Česká národní banka zaznamenala nárůst objemu poskytnutých hypotečních úvěrů. Za mírným růstem stojí zřejmě i takzvané...

Ekonomka Lipovská: Délku pracovní doby a výši mezd by měl určit trh

Hana Lipovská je autorkou knihy „Kdo chce naše peníze? - Ekonomie bez politické...

Průměrná mzda v Česku roste, ve 2. čtvrtletí se vyhoupla na 31 851 korun. Platy ve veřejném sektoru však stoupají...

Jak být dobrým šéfem? Přiznávám, že jsem jen člověk, říká manažerka

Diana Rádl Rogerová

Jsou šéfové a pak ti druzí, co strhnou kolegy tak, že se do projektů pouštějí po hlavě a srdcem. Jedním z těch druhých...

Další z rubriky

Dnes je Den závěti. Svátek dokladu, který je obestřen mýty

Ilustrační snímek

Loni bylo v České republice sepsáno jen dvacet tisíc oficiálních závětí. Podle notářů jsou Češi oproti jiným státům v...

KOMENTÁŘ: Uplynulo deset let od krize, připravme se na tu příští

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Každá krize přináší finanční pády i nové investiční příležitosti. Krize před deseti lety, která vyvrcholila pádem banky...

Kvíz: Znáte výhody finančních produktů, na které přispívá stát?

Ilustrační snímek

Některé finanční produkty přinášejí výhody, jako jsou státní příspěvek či daňové odpočty. Na druhou stranu, pokud...

Fed bude zvyšovat sazby. Nastal čas shortovat dolar?

Fed bude zvyšovat sazby. Nastal čas shortovat dolar?

Kurzy.cz Americká centrální banka bude tento měsíc zvyšovat sazby. Jde o krok, který obecně bývá impulsem pro nákup „zasažené“ m...

Najdete na iDNES.cz