Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jak ukončit smlouvu penzijního spoření a nepřijít o peníze

Správným postupem při ukončování penzijního spoření můžete ušetřit i desetitisíce korun. Jaké máte možnosti a s čím je potřeba počítat, popisuje Lukáš Urbánek, finanční poradce Partners.

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Letos slavíme 25 let od vzniku penzijního připojištění, kdy si s podporou státu můžete spořit na penzi. Podle celkového počtu 4,4 milionu spořících občanů jde o velmi oblíbenou formu střádání. Čím dál více lidí však řeší, jakým způsobem peníze ze své penzijní smlouvy vybrat, aby to pro ně bylo co nejvýhodnější.

Začněte si výhodně spořit na důchod. Poradíme jak.

Pro pochopení celé problematiky je potřeba vysvětlit základní pojmy. Dnes lze spořit na penzi přes původní penzijní připojištění, ze kterého se staly tzv. transformované fondy a od roku 2013 také přes nové doplňkové penzijní spoření. Obě tyto varianty skýtají stejné příspěvky od státu, stejné daňové úlevy, možnost příspěvku od zaměstnavatele a podobné možnosti výběru úspor.

Transformované fondy jsou k dispozici od roku 1994, kdy si stát uvědomil, že by bylo vhodné, aby se občané nespoléhali pouze na státní důchod, ale tvořili si také vlastní rezervu. Nabídl proto řadu benefitů v podobě státního příspěvku a daňových úlev. Tyto fondy, v nichž je dnes téměř 3,5 milionu klientů, se mohly sjednávat pouze do 31. prosince 2012. Dnes lze všechny úspory převést do doplňkového penzijního spoření.

Oproti tomu doplňkové penzijní spoření vzniklo k 1. lednu 2013 a jeho hlavním cílem bylo nabídnout občanům volbu vlastní investiční strategie. Především pak dynamická strategie zaměřená na akcie je pro mladé lidi na dlouhém horizontu bezpečnější než konzervativní transformovaný fond.

Jak penzijní spoření ukončit

Spoření na důchod je možné ukončit několika způsoby, má to však vliv na to, k jakému krácení naspořených peněz dojde.

  • Jednorázový výběr – u obou variant lze peníze získat formou jednorázového výběru za podmínky, že smlouva byla v platnosti alespoň 60 měsíců (to je pět let) a účastník dovršil věk 60 let. V takovém případě je nutné zaplatit daň ve výši 15 % z výnosů a z příspěvku zaměstnavatele.
  • Výplata penze na období 9 let a méně – v tomto případě už musíte zaplatit patnáctiprocentní daň pouze z výnosů.
  • Výplata penze na období 10 a více let – výplata je osvobozená od všech daní a účastník získá celou hodnotu svých úspor. Pokud by náhodou zemřel, zbývající část bude předmětem dědického řízení.
  • Výplata odbytného – znamená, že smlouvu ukončíte dříve než v 60 letech. V takovém případě musíte státu vrátit všechny benefity, protože jste porušili základní princip penzijního spoření, a to spoření na důchod. Takže přijdete o státní příspěvek, zaplatíte daň z výnosů a z příspěvku zaměstnavatele, a pokud jste si odečítali zaplacené příspěvky od základu daně, vracíte tyto úspory za posledních deset let. Do minusu sice nepůjdete, ale veškeré úlevy vrátit musíte. Pozitivní je, že z případných příspěvků zaměstnavatele nemusíte vracet úspory na sociálním a zdravotním pojištěním.

Jaké další případy mohou nastat

  • Invalidní penze – tuto penzi lze získat pouze z transformovaných fondů, ale musíte ji mít sjednanou ve své smlouvě. Podmínkou je zaplacení alespoň 36 příspěvků. Penze se vyplácí alespoň 36 měsíců, není nijak krácená a nepodléhá daňovým odvodům.
  • Převod odbytného na doplňkové penzijní spoření – za převod úspor z transformovaného fondu do doplňkového penzijního spoření nevzniká žádná daňová povinnost. Pokud je vám více než 60 let, jde si peníze vybrat formou renty v délce alespoň 36 měsíců.

Zvolte, co je výhodné pro vás

Správný postup při ukončování penzijní smlouvy může výrazným způsobem ovlivnit váš konečný výnos. Zatímco patnáctiprocentní daň z výnosů neboli úroků je ve finančních nástrojích naprosto běžná, zdanění příspěvku zaměstnavatele je v porovnání se vším ostatním daleko výraznější omezení.

Příklad: Pokud byste měli svůj vklad ve výši sto tisíc korun stejný jako je příspěvek zaměstnavatele, tj. také sto tisíc a dosáhli jste výnosu 10 %, tj. 10 tisíc u každé části, tak z vaší části budete muset zaplatit daň 15 % z částky 10 tisíc korun, tj. 1 500 korun. Z části příspěvku zaměstnavatele by to bylo již 15 % ze 110 tisíc, tj. 16 500 korun.

Z porovnání vyplývá, že zdanění příspěvků zaměstnavatele je daleko výraznější zásah do vašeho výnosu než jakékoliv jiné zdanění. Pokud tedy máte na své smlouvě velkou část příspěvku zaměstnavatele, měli byste pro ukončení vaší smlouvy zvolit správnou strategii.

A jestli máte na své smlouvě nezanedbatelný příspěvek od zaměstnavatele a jste v transformovaném penzijním fondu, bude pro vás nejvýhodnější přechod do doplňkového penzijního spoření s následnou výplatou renty po dobu 36 měsíců. Tímto způsobem ušetříte z každých deseti tisíc od zaměstnavatele
1 500 korun.

Výplata penze je zvýhodněná

Výplata úspor formou penze je z pohledu státu bezpečnější, proto je také daňově zvýhodněná. U penze kratší než deset let budete platit daň pouze z výnosu a u penze nad deset let se daním vyhnete úplně.

Faktorem ovlivňujícím způsob výběru vašich úspor je také váš celkový majetek a jeho rozložení. Pokud jsou vaše úspory v penzijním spoření jediné, které máte, pravděpodobně budete volit jednorázové vyrovnání. Pokud ovšem tvoří pouze část, nebude vadit, když si starobní důchod navýšíte o pravidelnou výplatu penze.

Způsob ukončení smlouvy je potřeba správně promyslet a zvážit všechny okolnosti. Co je výhodné pro jednoho, nemusí být výhodné pro druhého. Pokud budete postupovat rozvážně a o všech možnostech se informovat u své penzijní společnosti nebo finančního poradce, úspory jistě využijete tím nejlepším způsobem.

Autor:
  • Nejčtenější

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

Spoření v eurech se v bankách vylepšilo. Víme, kdo má nejvyšší úrok

24. dubna 2024

Premium Mít doma v šuplíku eura nedává velký smysl. Zvlášť když jde o větší částku. A nedává ani smysl...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Fenomén Koh-i-noor. Žlutá tužka z Budějovic píše svůj příběh už 135 let

20. dubna 2024

Nebýt Elisabeth Hardtmuthové, která už nechtěla prát manželovy košile ušmudlané od uhlu, Koh-i-noor...

Vzdělání nestačí. O profesní kariéře často rozhodují měkké dovednosti

22. dubna 2024

Pracovní trh se dynamicky vyvíjí a neustále přináší nové výzvy. Zaměstnavatelé v dnešní době...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Méně peněz na sport, více volna. Jak firmy upravují nabídku benefitů

19. dubna 2024

Schválení vládního konsolidačního balíčku způsobilo na sklonku loňského roku paniku i v oblasti...

Češi stále proudí do IT rekvalifikací. Chtějí do stabilního oboru s vysokými platy

25. dubna 2024

Podle dat ČSÚ za 4. čtvrtletí 2023 byla v IT pracovních pozicích jedna z nejvyšších průměrných...

SVJ si bude brát úvěr na opravu balkónů. Musím platit, i když balkon nemám?

25. dubna 2024

Výhodou bytu ve vlastnictví je, že ho můžete kdykoli prodat, pronajmout či rekonstruovat, aniž...

Expert: Úroky na „spořácích“ nejspíš letos klesnou na tři procenta

25. dubna 2024

Inflace se z loňských 10,7 procenta letos dostala na dvě procenta a očekává se, že centrální banka...

Spoření v eurech se v bankách vylepšilo. Víme, kdo má nejvyšší úrok

24. dubna 2024

Premium Mít doma v šuplíku eura nedává velký smysl. Zvlášť když jde o větší částku. A nedává ani smysl...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...