Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Penzijní srovnávač: Na využití starých výhod máte už jen tři měsíce

aktualizováno 
Jen do konce letošního listopadu máte čas uzavřít si penzijní připojištění podle starých podmínek. Vyzkoušejte Penzijní srovnávač a uzavřete smlouvu nebo si změňte měsíční příspěvek, abyste získali vyšší podporu od státu.

Ještě do 30. listopadu máte možnost uzavřít smlouvu o penzijním připojištění podle starých a pro mnohé i výhodnějších podmínek. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Penzijní připojištění (takzvaný třetí pilíř) bude sice možné uzavřít i později, ale už jen podle nových podmínek. Kdo si ho uzavře v roce 2013, nebude mít možnost si po 15 letech vybrat půlku naspořených peněz, nebude mít zaručeno, že roční zhodnocení penzijního připojištění nebude záporné a také se dostane k naspořeným penězům později než v 60 letech.

O této změně se zatím moc nemluvilo, nicméně ji uvádí na svých stránkách ministerstvo práce a sociálních věcí v kapitole Penzijní připojištění: Kdo uzavře smlouvu nebo převede po 1. lednu 2013 penzijní připojištění do nových účastnických fondů, může čerpat jednorázové vyrovnání nejdříve při dosažení důchodového věku a pravidelnou penzi (nejkratší doba výplaty je tři roky) nejdříve pět let před dosažením důchodového věku.

Chcete-li plně využít starých výhod, neváhejte

Server Penzijnísrovnávač.cz je určený pro všechny, kteří ještě na penzi nespoří, ale i pro ty, kteří už smlouvu na penzijní připojištění mají, ale chtěli by se dozvědět více či si na smlouvě provést nějakou změnu. Kdo se v problematice penzijního připojištění stále moc nevyzná, může si přečíst odpovědi na 14 základních otázek.

Na úvodní stránce vpravo najdete informace o všech penzijních fondech, kolik mají klientů, výkonnost a jak si vedly v posledních letech.

Nahoře najdete dvě tlačítka "Nová smlouva" a "Zvýšení příspěvku". Jak už z názvu vyplývá, klikněte na příslušné tlačítko podle toho, jestli si chcete nechat spočítat, kolik naspoříte v jednotlivých fondech, nebo zda chcete udělat ve své stávající smlouvě změnu.

Nová smlouva - Po kliknutí po vás server bude chtít pár údajů. Pokud chcete jenom fondy porovnat, stačí když vyplníte jméno, měsíční částku, ročník narození a souhlas se zpracováním. Po kliknutí na "Spočítat nabídku" se objeví nabídka všech devíti penzijních fondů. Najdete tu předpokládanou částku, kterou našetříte do 60 let a hodnocení fondů podle Fincentra. Dole na stránce můžete v políčku jednoduše změnit měsíční úložku a vše nechat spočítat znovu.

Příklad: Rozdíly mezi jednotlivými fondy nejsou na první pohled nijak závratné, ale jsou. Pokud začnete spořit ve 30 letech a budete ukládat měsíčně tisícovku, budete mít na konci spoření na účtu od 555 211 korun do 704 616 korun, což dělá rozdíl téměř 150 tisíc korun za celou dobu a přibližně pět tisíc za rok.

Penzijní srovnávač: Úvodní strana

Penzijní srovnávač - úvodní strana Nová smlouva

Penzijní srovnávač: Srovnání penzijních fondů

Penzijní srovnávač - srovnání fondů

Sáhněte si pro maximální podporu od státu

Když si vyberete konkrétní fond, klikněte na "Sjednat smlouvu". Na další stránce pak předvyplníte smlouvu, uvedete kontakty, zvolíte měsíční úložku a důkladně si pročtěte všechny podmínky. Po odeslání se vám ozve poradce z Fincentra, který s vámi zkontroluje vyplněné údaje a pošle vám smlouvu k podpisu zároveň s obálkou, do které podepsanou smlouvu vložíte a pošlete zpět. Za pár dní dostanete registrační dopis, což je potvrzení, že jste stali účastníkem fondu.

Fakta

  • Smlouvu o penzijním připojištění má v Česku 4,6 milionu lidí.
  • Průměrný měsíční příspěvek je 441 korun.
  • V prvním pololetí 2012 došlo k meziročnímu nárůstu nově uzavřených smluv o penzijním připojištění o 63 procent.
  • Lidé uzavřeli 380 tisíc nových smluv, oproti stejnému období roku 2011, kdy jich bylo 234 tisíc. Meziročně stoupl počet o téměř 150 tisíc smluv.

(Zdroj: MFČR, APF)

Proč měnit měsíční úložku? Státní podpora bude stále, ale změní se podmínky pro její výši. A to všem, tedy i lidem, kteří si už na penzi dávno spoří. 

Zatímco ještě letos platí, že na nejnižší podporu od státu dosáhnete už při ukládání stokoruny měsíčně, od ledna 2013 budete muset dát stovky tři. Zato se vám však zvýší měsíční státní příspěvek z 50 na 90 korun. Nově se také navýší  maximální měsíční částka, kterou vám stát přispěje, ze 150 na 230 korun. Pro získání maxima však budete muset pravidelně spořit tisíc korun. Nyní stačila pětistovka (celou tabulku najdete zde).

A protože nemůžete jen tak sami od sebe posílat fondu měsíčně víc peněz a musíte mu to písemně oznámit, můžete to udělat jednoduše prostřednictvím Penzijního srovnávače.

Zvýšení příspěvku - Tato stránka je určena pro majitele smluv, kteří chtějí změnit svůj měsíční příspěvek. Po kliknutí vepíšete do formuláře potřebné údaje včetně nové částky a dáte "Spočítat navýšení". Na další stránce se objeví výpočet a pokud souhlasíte, kliknete na "Dodatek ke smlouvě". Formulář vyplníte a odešlete. Během několika dnů vám domů dorazí papírový dodatek ke smlouvě, který odešlete podepsaný zpět. Fondy musí mít tiskopisy zaevidované s podpisem, protože na základě této částky žádají o státní příspěvky.

Čtěte více:

Příklad: Třicetiletý muž bude ukládat 100 korun měsíčně, v 60 letech bude mít na účtu 47 533 korun, nedostane žádnou podporu od státu. Když bude ukládat 300 korun měsíčně, bude mít na konci spoření na účtu už 185 378 korun, což už je podstatně více. Pokud by ukládal měsíčně tisícovku, naspořil by za 30 let 584 651 korun, z toho od státu 82 800 korun.

Penzijní srovnávač: Úvodní strana

Penzijní srovnávač - úvodní strana Zvýšení příspěvku

Penzijní srovnávač: Srovnání státních příspěvků

Penzijní srovnávač - srovnání státních příspěvků

Kdo bude chtít využít i další výhodu, a to snížit si daňový základ, bude muset měsíčně spořit dva tisíce korun. První tisícikoruna, za kterou dostáváte státní podporu, se z daní neodečítá (dosud to byla pětistovka) a o druhou tisícovku měsíčně se sníží daňový základ. Za rok si tedy budou moci zase odečíst 12 tisíc korun ti, kteří pošlou do fondu 24 tisíc korun.

Zvýšení lze provést kdykoli. Kdo si však chce zajistit vyšší státní příspěvek (případně o něj nepřijít) hned od ledna, musí fond požádat o zvýšení nejpozději letos prosinci. Ideálně však do konce listopadu, protože během prosince budou mít fondy napilno s přechodem na nový systém a vaši žádost by nemusely stihnout zaevidovat.

Finance.iDNES.cz radí

Víte, že můžete mít účet bez poplatků s dvěmi embosovanými kartami zdarma?

Další rady k nezaplacení

Spočítejte si

Spoléhat se pouze na státní důchod je nezodpovědné. Začněte pravidelně spořit se státním příspěvkem a úspory zhodnocovat.

Poraďte se s odborníkem

Nevíte si rady se spořením na penzi? Naši odborníci vám vždy poradí.

Vstoupit do poradny

Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Penzijní připojištění v 1. pololetí: nejvíc vynáší Axa, nejméně Conseq

Penzijní připojištění se státním příspěvkem má přes 4,1 milionu Čechů. Celkem mají v takzvaných transformovaných fondech uloženo na penzi téměř 353 miliard...  celý článek

Ilustrační snímek
V Česku je přes 425 tisíc invalidních důchodců. Kdo je invalidou?

Těžký úraz nebo vážná nemoc, které člověka zcela nebo částečně vyřadí z pracovního života, mohou potkat každého. Bez ohledu na věk. Invalidita je jednou z...  celý článek

Ilustrační snímek
Jak jste na tom se znalostmi ohledně penzí? Otestujte se

Mladší ročníky mnohdy namítají, že se státní penze nejspíš nedočkají a musejí se spoléhat především sami na sebe. Potěšitelné ale je, že se o důchody a vše co...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

21.10.2017 Výsledky voleb bychom mohli znát už dnes večer
21.10.2017 Výsledky voleb bychom mohli znát už dnes večer

21. října 2017 Výsledky voleb bychom mohli znát už dnes večer Ve 14 hodin se uzavřou volební místnosti a okrskové voleb... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.