Penzijní spoření se státním příspěvkem nabízí i úlevy na daních

Penzijní spoření neboli pravidelná úspora na stáří mimo státní systém důchodového pojištění se uzavírá ideálně s nástupem do prvního zaměstnání. Sjednat ho mohou ale i rodiče svým nezletilým dětem. Penzijní spoření nabízí lidem nejednu finanční výhodu.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Dobrovolné penzijní připojištění (PP) od roku 2013 nahrazené doplňkovým penzijním spořením (DPS) má podle odborníků nejednu výhodu. Je to podpora státu ve výši až 230 korun měsíčně v závislosti na výši úložky. A dále – roční součet vkladů přesahující částku dvanácti tisíc korun si mohou účastníci DPS odečíst od základu daně ve svém ročním zúčtování daní, osoby samostatně výdělečně činné pak ve svém daňovém přiznání.

Ročním příspěvkem od státu podpora nekončí

Maximální roční příspěvek od státu činí 2 760 korun, rozpočteno na měsíce pak 230 korun. Ty získá ten, kdo si sám vkládá do penzijního fondu měsíčně alespoň jeden tisíc korun. Co se týká snížení základu daně z příjmu, to platí pro veškeré částky vložené do penzijního spoření nad dvanáct tisíc korun ročně, tedy nad jeden tisíc měsíčně.

„Pokud střadatel vloží do svého penzijního spoření více než dvanáct tisíc korun za rok, pak si rozdílnou částku odečítá od základu daně,“ potvrzuje finanční poradce skupiny Partners David Kučera s tím, že i toto daňové zvýhodnění má své limity.

Mám důchodový věk, co s penzijním spořením? Zdanění výnosů se lze vyhnout

ilustrační snímek

Od daňového základu si může účastník penzijního spoření odečíst příspěvky, které přesáhly částku 12 000 korun za rok, nejvýše však 24 tisíc korun. To znamená, že pro odečet plných 24 000 korun je nutné naspořit 36 000 korun.

„Pokud to finanční situace dovolí, pak každému doporučuji vkládat do penzijního spoření měsíčně tři tisíce korun, přičemž získá příspěvek od státu v maximální výši 230 korun a zároveň zaplatí na dani z příjmu o 3 600 korun méně,“ vysvětluje David Kučera s tím, že v součtu činí finanční podpora státu na příspěvcích a daňovém odpočtu 6 360 korun za rok, tj. zhodnocení vložené částky bezmála o 18 % ročně.

Minimální vklad 100 Kč je bez státního příspěvku

Minimální vklad do doplňkového penzijního spoření činí sto korun měsíčně. V takovém případě ale nevzniká nárok na státní příspěvek. Stát přispívá na penzijní spoření až od měsíční úložky ve výši 300 korun, a to částkou 90 korun. Za každých sto korun navíc se pak státní podpora zvyšuje o 20 korun, a to až do hraniční částky jeden tisíc korun. Kupříkladu k měsíční úložce 400 korun stát přispěje 110 korun, u 500 korun pak 130 korun.

Online srovnání penzijních spoření. Získejte až 6 360 Kč od státu každý rok.

„Penzijní spoření nemá omezení věkem účastníka, založit jej proto mohou i rodiče svým dětem nebo i prarodiče svým vnoučatům. Startovací výši příspěvku u dětí doporučuji v prvních letech i nižší, vždy však minimálně s podporou státu, tedy 300 korun,“ říká finanční poradce.

Naopak účastníkům v produktivním věku radí si měsíční příspěvek o něco navýšit a zajistit si tak lepší zhodnocení vkladů a jistotu na blížící se penzi. David Kučera upozorňuje i na dosti opomíjené formy danění výnosů a příspěvků zaměstnavatele v závislosti na výběru typu výplaty penze: Při jednorázovém vyrovnání se u DPS daní veškeré výnosy a příspěvky zaměstnavatele 15% daní. Pokud je vyplácena pravidelná penze alespoň tři roky, pak se daní pouze výnosy, je-li vyplácena minimálně deset let, pak se nedaní nic.

Pro zaměstnavatele je příspěvek daňovým nákladem

Na penzijní spoření mohu pracovníkům přispívat i jejich zaměstnavatelé a stát se je k tomu snaží motivovat. Veškeré jejich vklady jsou pro firmu daňově uznatelným nákladem, a to bez ohledu na jejich výši. Odvádět z nich přitom nemusejí ani zdravotní a sociální pojištění, to však nejvýše do částky 50 tisíc korun ročně.

„Příspěvek zaměstnavatele na penzijní produkty se díky zvýhodnění pro obě strany stává stále žádanějším benefitem,“ potvrzuje manažer investic a penzí NN Penzijní společnosti Milan Tomášek.

Vidí tu však stále dost velký prostor pro jejich zapojení se do systému soukromého penzijního spoření.

„Příspěvky zaměstnavatele evidujeme u jedné čtvrtiny smluv starého penzijního připojištění v průměrné výši 819 korun. V případě doplňkového penzijního spoření přispívá zaměstnavatel dokonce téměř na třetinu smluv, v průměrné výši 1 098 korun,“ říká Milan Tomášek. 

Naspořené peníze nepropadají státu

Rozdíl a jistým motivem k účasti na penzijním spoření je v porovnání se státním důchodovým pojištěním to, že uložené peníze nepropadají v případě úmrtí účastníka státu. Už při uzavírání smlouvy si volí takzvané určené osoby, kterým peníze připadnou. Při jejich neurčení spadá penzijní spoření do standardního dědického řízení.

„Výhodou soukromého penzijního spoření je i možnost jeho výběru již pět let před dovršením státem určeného důchodového věku v rámci tzv. předdůchodu,“ upozorňuje David Kučera s tím, že úsporu čerpají účastníci měsíční penzí.

Předdůchod je vhodný například v případě ztráty zaměstnání nebo nemožnosti pracovat ze zdravotních důvodů. Tím se může účastník vyhnout výraznému krácení při žádosti o předčasný důchod a zdravotní pojištění hradí za účastníka stát. Výhodou je, že se nedaní příspěvky zaslané zaměstnavatelem.

„Na předdůchod není nárok ze starého typu penzijního spoření, respektive penzijního připojištění v transformovaném fondu. Převod z penzijního připojištění do DPS je vhodné zahájit alespoň půl roku před žádostí o předdůchod,“ doplňuje finanční poradce.

Spoření na penzi: dlouhodobá a pravidelná investice

Podle manažera investic a penzí Milana Tomáška je penzijní spoření vhodné především pro dlouhodobé a pravidelné investice. Jeho výhodou je podle něj i to, že si každý účastník může zvolit investiční strategii a v čase ji i měnit s ohledem na čas svého odchodu do penze a vývoj finančních trhů.

„Další výhoda, kterou si možná většina klientů ani příliš neuvědomuje, je ochrana účastníků formou zvýšené regulace včetně zastropování poplatků za obhospodařování penzijních fondů,“ uzavírá Milan Tomášek.

Autoři: , pro iDNES.cz
  • Nejčtenější

Podnikání střídaly chyby i ztráty. V Babicích dnes mají úspěšné České tropy

23. března 2024

Podnikatelský příběh Pavlíny Molkové začal před více než třicet lety ve Švýcarsku. „Všimli jsme si...

Ignoruje vás kolega v práci? Jak poznat pasivního agresora a jak se mu bránit

25. března 2024

Očekáváte a potřebujete od kolegy spolupráci, místo toho se setkáváte jen s tím, že nedodržuje...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se mění. K lepšímu, či horšímu?

22. března 2024

Stěhování, rozvod, vážná nemoc nebo jen možnost ušetřit na splátkách, to jsou důvody, proč se...

Auto nabourané na parkovišti. Kdo uhradí škodu?

29. března 2024

Poškozená vozidla na parkovištích v sídlištích, u obchodních domů, sportovních center či v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Akciové trhy i kryptoměny jsou na maximech. Ale vydrží tam?

26. března 2024

Mohlo by se zdát, že globální ekonomika jenom vzkvétá a geopolitická rizika v podobě válek a...

Auto nabourané na parkovišti. Kdo uhradí škodu?

29. března 2024

Poškozená vozidla na parkovištích v sídlištích, u obchodních domů, sportovních center či v...

Nákup stavebního pozemku na úvěr a bez zástavy? Pomůže stavební spořitelna

28. března 2024

Pořízení stavebního pozemku je dobrá investice. Ať už jako startovací pozice pro děti, pro uchování...

Vyjednávací síla mladých na trhu práce roste, říká personální expertka

27. března 2024

Premium Vyhlídky absolventů jsou nadějné, říká v rozhovoru personální odbornice Jaroslava Rezlerová. Komu...

Akciové trhy i kryptoměny jsou na maximech. Ale vydrží tam?

26. března 2024

Mohlo by se zdát, že globální ekonomika jenom vzkvétá a geopolitická rizika v podobě válek a...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Velikonoce 2024: Na Velký pátek bude otevřeno, v pondělí obchody zavřou

Otevírací doba v obchodech se řídí zákonem, který nařizuje, že obchody s plochou nad 200 čtverečních metrů musí mít...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...