Perníky vyrábí už šestá generace Erbenových, chválil je Masaryk i Seifert

aktualizováno 
Od roku 1864 připravuje rodina Erbenových podle speciální receptury Miletínské modlitbičky. Perníky, pro které se sjíždějí lidé ze širokého okolí. Ve své knížce o nich dokonce píše i básník Jaroslav Seifert.

Karel Erben a jeho Miletínské modlitbičky | foto: Archiv Erbenových

Kytice, Svatební košile či Polednice. Každé dítě školou povinné ví, že tyhle balady jsou z pera Karla Jaromíra Erbena, který se narodil v podkrkonošském městečku Miletín. Kromě jeho rodného domku stojí za zastávku také nazdobený dům na náměstí, kde vládne jmenovec známého básníka, dvaasedmdesátiletý Karel Erben. Představuje již pátou generaci Erbenů, kteří položili základ miletínské výroby perníků. Šéfuje obchodu, jeho manželka Jaroslava zase řídí výrobnu perníků. A synové Karel a Jaroslav, vyučení cukráři, jsou důkazem toho, že sladké řemeslo má u Erbenů pokračovatele již v šesté generaci.

"Nezapomeň pozdravovat rodiče," nařizuje Karel Erben klučinovi, který si přišel pro vanilkovou a kávovou zmrzlinu. "V případě, že jste, mladá paní, spokojena, brzděte opět v Miletíně u čísla jedenáct," ta slova patří hezké brunetě, jejíž červená felicie stojí před cukrárnou a které mistr Erben balí zákusky. "Tyhle průpovídky nikoho neurazí, spíš pobaví a lidé přijdou znovu," hovoří k nám Karel Erben.

Od perníkových figurek k modlitbičkám

Perníkové figurky se u Erbenů v Miletíně začaly dělat roku 1820, kdy se ještě počítalo na loty a libry. V roce 1834 Erbenovi přesunuli výrobu na náměstí do domu číslo 11, a už tu zůstali.

Jejich hlavním artiklem pro populární jarmarky, trhy, poutě a posvícení byl zdobený perník. Prodávali se husaři, rejtaři, srdce, kohouti, koníci, podkovy pro štěstí. Rodině se dařilo, zvětšila výrobnu a perníky začala rozvážet koňským potahem do okolí.

Erbenovy Miletínské modlitbičky

"S nápadem vyrábět originální druh perníkového zboží - modlitbičky - přišel v roce 1864 můj prapraděd Josef Erben (1802-1889). Všiml si žen vracejících se z nedělní bohoslužby, jak svírají v rukou modlitební knížku. Její tvar jej inspiroval ke zhotovení medového perníku s oříškovou náplní a půlkou mandle na cukrové polevě," vypráví Karel Erben.

modlitbičky

Už 146 let se u Erbenových z Miletína dědí z otce na syna originální recept na výrobu perníků. Prapraděd dnešního majitele firmy pro ně vymyslel název modlitbičky podle tvaru podobného modlitebním knihám. Od roku 1913 je chráněn ochrannou známkou. Patří mezi sedm národních specialit s více než stoletou výrobní tradicí.

A popisuje, jak praděd Josef se synem stejného jména ještě téhož roku nabízeli jako novinku modlitbičky na vyhlášené miletínské pouti. Premiéra byla úspěšná. První ocenění získaly perníky v roce 1894 na Průmyslové a národopisné výstavě v Hradci Králové. Poté triumfovaly na výstavách ještě několikrát. Od roku 1913 jsou chráněny slovně ochrannou známkou. Výrobek byl dodáván do Čech, ale i do Rakouska, Německa a Francie.

Dynastie Erbenových, dědeček (druhý zprava dole) a tatínek (druhý zleva nahoře)

Pochoutka pro prezidenta i básníka

V jedenadvacátém roce, kdy firmu vedl otec dnešního majitele Josef Erben, rodina dům přestavěla tak, aby více vynikla prodejna, rozšířil se sklad i výrobna cukroví. Perníkáři zmodernizovali také vybavení a rozšířili sortiment, ale modlitbičky byly stále nejoblíbenější. Pochutnával si na nich i prezident T. G. Masaryk, když 10. července 1926 navštívil Hořice a Miletín.

Taky básník Jaroslav Seifert na ně v knížce Všechny krásy světa z roku 1959 vzpomíná: "Kupoval jsem je dětem na jičínském jarmarku. Byla to v kraji zamilovaná dětská pochoutka. Alespoň kdybych měl ty Miletínské modlitbičky."

Stop na dlouhých čtyřicet let

V poválečné době padl na živnost cukrářů Erbenových stín a na čtyřicet let byla přetržena rodová tradice. Po únoru 1948 následovalo znárodnění pekárny a cukrárny a rodina se musela z domu na miletínském náměstí vystěhovat. Noví nájemníci sice dál v letech 1949-1991 vyráběli perníky, ale tradiční modlitbičky zejména kvůli křesťanskému názvu nepekli.

Erbenovým byl dům s výrobnou vrácen v roce 1991. Od té doby tu znovu působí rodinná firma Erben, která prodává perníky ve svém krámku na náměstí a dodává je do tří dalších krajů v Česku. "Modlitbičky patří mezi sedm potravinářských národních specialit s více než stoletou tradicí. Na jejich výrobě má rozhodující podíl poctivá ruční práce," vypráví Karel Erben. Platilo to pro první i pro šestou generaci rodiny.

Před krámem se přitom na tříkolce prohání malá vnučka Karla Erbena, snad budoucí sedmá pokračovatelka cukrářské dynastie Erbenových z Miletína.

Autoři:

Nejčtenější

Je králem vlašáku, letos počítá s tržbami kolem 30 milionů korun

Miroslav Volařík se letos stal už potřetí Vinařem roku.

Titul Vinař roku získal před nedávnem Miroslav Volařík z Mikulova. Soutěž vyhrál už potřetí. Přestože letos počítá s...

Roste nám obrat, brzdí nás však nedostatek lidí, říká personalistka

Monika Rousová, personální ředitelka společnosti 2N Telekomunikace

Trh práce kolabuje, nejsou na něm téměř žádní volní uchazeči o zaměstnání. Nezaměstnanost v Česku je přitom na novém...

Má smysl pořídit si nyní investiční byt? Odborníci radí nečekat

ilustrační snímek

Ceny nemovitostí jsou vyšroubované na maximum. Přesto realitní makléři doporučují pořízení investičního bytu...

KVÍZ: Jak jste na tom s jazykovou inteligencí? Otestujte se

Ilustrační snímek

Už jste někdy absolvovali inteligenční test, abyste se dozvěděli, jaké máte IQ? Dnešní kvíz vám konkrétní číslo sice...

Studentský nápad ho přivedl k podnikání. Chce změnit kavárenský svět

Praha,22.10.2018, Adrian Drozdek, SPECIÁL PRO IDNES, FOTO MAFRA DAN MATERNA

Adrian Drozdek je z Brna, má 18 let a hlavu plnou nápadů. Před rokem přišel s myšlenkou vytvořit mobilní aplikaci,...

Další z rubriky

Co dělají úspěšní zakladatelé firem jinak. Devět kroků na výsluní

Ilustrační snímek

Založit firmu a dovést ji k úspěšnému rozvoji je často náročnější než řídit zavedený podnikový kolos. V čem se jednání...

Prostě si tak hrajeme, říká o své práci šperkařka

Ester Engelová

Ester Engelová pracuje se zlatem, platinou, diamanty, barevnými safíry a perlami. Chodí k ní nakupovat celebrity,...

Letošní vánoční brigáda: i více než dvě stovky za hodinu

Ilustrační snímek

Ještě před pár lety byl problém sehnat vůbec nějakou vánoční brigádu, ale díky nízké nezaměstnanosti se situace obrací....

Rozbřesk: Koruna a plíživá euroizace české ekonomiky

Rozbřesk: Koruna a plíživá euroizace české ekonomiky

Kurzy.cz Česká koruna zažívá těžké chvilky i přesto, že jí ČNB tento rok již pětkrát pomohla zvýšením úrokových sazeb. Vedle těk...

Najdete na iDNES.cz