Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Perníky vyrábí už šestá generace Erbenových, chválil je Masaryk i Seifert

aktualizováno 
Od roku 1864 připravuje rodina Erbenových podle speciální receptury Miletínské modlitbičky. Perníky, pro které se sjíždějí lidé ze širokého okolí. Ve své knížce o nich dokonce píše i básník Jaroslav Seifert.

Karel Erben a jeho Miletínské modlitbičky | foto: Archiv Erbenových

Kytice, Svatební košile či Polednice. Každé dítě školou povinné ví, že tyhle balady jsou z pera Karla Jaromíra Erbena, který se narodil v podkrkonošském městečku Miletín. Kromě jeho rodného domku stojí za zastávku také nazdobený dům na náměstí, kde vládne jmenovec známého básníka, dvaasedmdesátiletý Karel Erben. Představuje již pátou generaci Erbenů, kteří položili základ miletínské výroby perníků. Šéfuje obchodu, jeho manželka Jaroslava zase řídí výrobnu perníků. A synové Karel a Jaroslav, vyučení cukráři, jsou důkazem toho, že sladké řemeslo má u Erbenů pokračovatele již v šesté generaci.

"Nezapomeň pozdravovat rodiče," nařizuje Karel Erben klučinovi, který si přišel pro vanilkovou a kávovou zmrzlinu. "V případě, že jste, mladá paní, spokojena, brzděte opět v Miletíně u čísla jedenáct," ta slova patří hezké brunetě, jejíž červená felicie stojí před cukrárnou a které mistr Erben balí zákusky. "Tyhle průpovídky nikoho neurazí, spíš pobaví a lidé přijdou znovu," hovoří k nám Karel Erben.

Od perníkových figurek k modlitbičkám

Perníkové figurky se u Erbenů v Miletíně začaly dělat roku 1820, kdy se ještě počítalo na loty a libry. V roce 1834 Erbenovi přesunuli výrobu na náměstí do domu číslo 11, a už tu zůstali.

Jejich hlavním artiklem pro populární jarmarky, trhy, poutě a posvícení byl zdobený perník. Prodávali se husaři, rejtaři, srdce, kohouti, koníci, podkovy pro štěstí. Rodině se dařilo, zvětšila výrobnu a perníky začala rozvážet koňským potahem do okolí.

Erbenovy Miletínské modlitbičky

"S nápadem vyrábět originální druh perníkového zboží - modlitbičky - přišel v roce 1864 můj prapraděd Josef Erben (1802-1889). Všiml si žen vracejících se z nedělní bohoslužby, jak svírají v rukou modlitební knížku. Její tvar jej inspiroval ke zhotovení medového perníku s oříškovou náplní a půlkou mandle na cukrové polevě," vypráví Karel Erben.

modlitbičky

Už 146 let se u Erbenových z Miletína dědí z otce na syna originální recept na výrobu perníků. Prapraděd dnešního majitele firmy pro ně vymyslel název modlitbičky podle tvaru podobného modlitebním knihám. Od roku 1913 je chráněn ochrannou známkou. Patří mezi sedm národních specialit s více než stoletou výrobní tradicí.

A popisuje, jak praděd Josef se synem stejného jména ještě téhož roku nabízeli jako novinku modlitbičky na vyhlášené miletínské pouti. Premiéra byla úspěšná. První ocenění získaly perníky v roce 1894 na Průmyslové a národopisné výstavě v Hradci Králové. Poté triumfovaly na výstavách ještě několikrát. Od roku 1913 jsou chráněny slovně ochrannou známkou. Výrobek byl dodáván do Čech, ale i do Rakouska, Německa a Francie.

Dynastie Erbenových, dědeček (druhý zprava dole) a tatínek (druhý zleva nahoře)

Pochoutka pro prezidenta i básníka

V jedenadvacátém roce, kdy firmu vedl otec dnešního majitele Josef Erben, rodina dům přestavěla tak, aby více vynikla prodejna, rozšířil se sklad i výrobna cukroví. Perníkáři zmodernizovali také vybavení a rozšířili sortiment, ale modlitbičky byly stále nejoblíbenější. Pochutnával si na nich i prezident T. G. Masaryk, když 10. července 1926 navštívil Hořice a Miletín.

Taky básník Jaroslav Seifert na ně v knížce Všechny krásy světa z roku 1959 vzpomíná: "Kupoval jsem je dětem na jičínském jarmarku. Byla to v kraji zamilovaná dětská pochoutka. Alespoň kdybych měl ty Miletínské modlitbičky."

Stop na dlouhých čtyřicet let

V poválečné době padl na živnost cukrářů Erbenových stín a na čtyřicet let byla přetržena rodová tradice. Po únoru 1948 následovalo znárodnění pekárny a cukrárny a rodina se musela z domu na miletínském náměstí vystěhovat. Noví nájemníci sice dál v letech 1949-1991 vyráběli perníky, ale tradiční modlitbičky zejména kvůli křesťanskému názvu nepekli.

Erbenovým byl dům s výrobnou vrácen v roce 1991. Od té doby tu znovu působí rodinná firma Erben, která prodává perníky ve svém krámku na náměstí a dodává je do tří dalších krajů v Česku. "Modlitbičky patří mezi sedm potravinářských národních specialit s více než stoletou tradicí. Na jejich výrobě má rozhodující podíl poctivá ruční práce," vypráví Karel Erben. Platilo to pro první i pro šestou generaci rodiny.

Před krámem se přitom na tříkolce prohání malá vnučka Karla Erbena, snad budoucí sedmá pokračovatelka cukrářské dynastie Erbenových z Miletína.

Autoři:


Nejčtenější

KOMENTÁŘ: Uplynulo deset let od krize, připravme se na tu příští

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Každá krize přináší finanční pády i nové investiční příležitosti. Krize před deseti lety, která vyvrcholila pádem banky...

Rozpoutá nová regulace národní banky od října hypoteční šílenství?

Ilustrační snímek

Česká národní banka zaznamenala nárůst objemu poskytnutých hypotečních úvěrů. Za mírným růstem stojí zřejmě i takzvané...Ekonomka Lipovská: Délku pracovní doby a výši mezd by měl určit trh

Hana Lipovská je autorkou knihy „Kdo chce naše peníze? - Ekonomie bez politické...

Průměrná mzda v Česku roste, ve 2. čtvrtletí se vyhoupla na 31 851 korun. Platy ve veřejném sektoru však stoupají...

Planeta nám za méně vyhozených bot poděkuje, zamítl prodejce reklamaci

Ilustrační snímek

Nové boty se mu začaly párat už po třech měsících, reklamaci však prodávající neuznal. Možná má nějakou anomálii prstů...

Krize na trhu práce z nás dělá lepší zaměstnavatele, říká manažerka GSK

Pavla Bučilová

Farmaceutická firma GSK se v Česku chlubí několika oceněními. Je odpovědnou firmou, loňským zaměstnavatelem roku a...

Další z rubriky

Krize na trhu práce z nás dělá lepší zaměstnavatele, říká manažerka GSK

Pavla Bučilová

Farmaceutická firma GSK se v Česku chlubí několika oceněními. Je odpovědnou firmou, loňským zaměstnavatelem roku a...

Jak být dobrým šéfem? Přiznávám, že jsem jen člověk, říká manažerka

Diana Rádl Rogerová

Jsou šéfové a pak ti druzí, co strhnou kolegy tak, že se do projektů pouštějí po hlavě a srdcem. Jedním z těch druhých...

Pekaři nejsou, lovíme mimo obor, říká majitel rodinného podniku

Kudy povede jeho profesní dráha, věděl Marek Nozar velmi brzy. Řídí rodinnou pekárnu, stejně jako předtím jeho dědeček...

24. září: Tohle potřebujete vědět nejen o pondělním obchodování na amerických bu...

24. září: Tohle potřebujete vědět nejen o pondělním obchodování na amerických bu...

Kurzy.cz Americké akcie na začátku týdne převážně oslabily. Důvodem bylo zahájení platnosti nových cel v rámci obchodní války me...Najdete na iDNES.cz