Personalisté by se měli věnovat zaměstnancům

  11:00aktualizováno  11:00
Pokud chce firma v dnešním konkurenčním prostředí prosperovat, musí mít určitou "hodnotu". Jezřejmé, že pro dlouhodobou hodnotu společnosti, a hlavně pro její přežití je mimo jiné velmi důležité, jak jsou řízeny její lidské zdroje.
V tradičním pojetí se rozuměla pod pojmem hodnota firmy skutečnost, v jakém stavu bylo její účetnictví. Tento ukazatel je sice pro posouzení hodnoty firmy nutný i v současné době, není však postačující. Nová definice hodnoty firmy zahrnuje proto nejen její zisky, ale například také kvalitativní růst zaměstnanců a jejich spokojenost, další příležitosti ke vzdělávání, ochranu pracovního prostředí a v neposlední řadě také poskytování takzvaných "outplacement" služeb neboli pomoc při vyhledávání pracovních příležitostí pro ty, kteří jsou nuceni firmu v rámci změn opustit. Má-li se organizace perspektivně rozvíjet, musí všechny uvedené součásti hodnoty firmy spolupůsobit.

Zanedbávané lidské zdroje

Teprve v posledních zhruba patnácti letech docházejí vedení společností k závěru, že také řízení lidských zdrojů je prostředkem k zajištění úspěšného fungování byznysu. Oddělení lidských zdrojů (HR oddělení), která ve firmách nově vznikají, nejsou pouze původní personální oddělení s novým názvem. Tyto útvary mají zcela novou náplň a ve firmách plní současně několik funkcí. Vzhledem k tomu, že oddělení pro rozvoj a řízení lidských zdrojů nemají v tuzemsku tradici, a není tedy odkud čerpat zkušenosti, je třeba, aby firmy věnovaly vzdělávání pracovníků nových HR oddělení dostatečnou pozornost.

Vzdělávací programy

Úkoly HR oddělení

* nábor zaměstnanců - rozhovor s uchazeči o práci ve firmě, přechodná koordinace pracovníků
* výcvik a vývoj - výcvik manažerských dovedností, organizace vzdělávání zaměstnanců s cílem zvyšování produktivity firmy; pomoc při uskutečňování systémových změn za účelem zvýšení efektivity firmy při zachování podnikatelské a manažerské etiky
* kompenzace - pracovní popisy zaměstnanců a jejich platové ohodnocení, pracovní hodnocení
* služby poskytované zaměstnancům - zaměstnanecké asistenční programy, pomoc při novém zařazování pracovníků včetně "outplacement" služeb
* pracovní vztahy - dodržování zákonů na pracovišti, dodržování disciplíny
* vedení osobních údajů pracovníků - informační systémy, záznamy
* zdraví a bezpečnost - dodržování bezpečnosti práce na pracovišti a zdravého pracovního prostředí

Programy zaměřené na rozvoj vzdělávání lidských zdrojů zahrnují vzdělávání pracovníků, výcvik manažerských dovedností a vzdělávání zaměstnanců s cílem zvyšovat produktivitu firmy. Vzdělávací programy pomáhají při uskutečňování systémových změn s cílem zvýšit produktivitu při zachovávání manažerské etiky. Podle prezidenta pobočky Americké společnosti pro vzdělávání a rozvoj při University of Louisville v Kentucky, profesora Mikea Boylea, se úloha oddělení pro rozvoj lidských zdrojů neustále vyvíjí.

"Ve Spojených státech amerických není nic neobvyklého, že ve firmě, kde dříve v HR oddělení pracovala až stovka lidí, pracuje dnes pouhých pět zaměstnanců," říká profesor Mike Boyle, který v rámci magisterského programu pro vzdělávání lidských zdrojů na University of New York in Prague přednáší o zkušenostech při provádění změn ve firmách. "Ukazuje se totiž, že z hlediska firmy se více vyplácí najmout si na některé služby školené HR manažery, kteří mají hlubší znalosti, a jsou proto schopni v kratší době a efektivněji vyřešit situaci ve firmě."

V Česku méně programů

V České republice zatím mnoho programů pro vzdělávání pracovníků v oboru lidských zdrojů neexistuje. "Domnívám se, že je to malou informovaností, ale i nedostatečným přesvědčením o potřebě takových programů, a to jak ve vedení firem, tak u samotných pracovníků HR oddělení," říká profesor Mike Boyle. Obecně se zřejmě neklade dostatečný důraz na význam programů tohoto typu.

Se vstupem České republiky do Evropské unie však bude v zájmu každé firmy, aby všichni zaměstnanci pro ni byli přínosem a pomáhali zvyšovat její zisky. Bude se dbát na ziskovost každého jednotlivého pracovníka, a lze proto očekávat, že poroste také význam vzdělávání všech zaměstnanců firmy, a tedy i význam vzdělávacích programů pro pracovníky oddělení pro rozvoj lidských zdrojů.
Autorka je asistentkou koordinátora magisterských programů na University of New York in Prague.

Profil profesora Mikea Boyla

Mike Boyle je profesorem na katedře vzdělávání lidských zdrojů a koordinátorem magisterských programů Human Resource Development and Training, to jest programu pro rozvoj lidských zdrojů na University of Louisville ve státě Kentucky v USA a na University of New York in Prague. Je také prezidentem pobočky Americké společnosti pro vzdělávání a rozvoj při University of Louisville in Kentucky. V současné době působí jako hostující profesor v programu Master's in Human Resource Development and Training na University of New York in Prague.

Autor:

Nejčtenější

Dovolená se bude počítat jinak, říká expertka na pracovní právo

Petra Sochorová, expertka na pracovní právo

Ministerstvo práce a sociálních věcí připravuje změny v čerpání dovolené. Nová úprava dovolených má platit od půlky...

Je králem vlašáku, letos počítá s tržbami kolem 30 milionů korun

Miroslav Volařík se letos stal už potřetí Vinařem roku.

Titul Vinař roku získal před nedávnem Miroslav Volařík z Mikulova. Soutěž vyhrál už potřetí. Přestože letos počítá s...

Roste nám obrat, brzdí nás však nedostatek lidí, říká personalistka

Monika Rousová, personální ředitelka společnosti 2N Telekomunikace

Trh práce kolabuje, nejsou na něm téměř žádní volní uchazeči o zaměstnání. Nezaměstnanost v Česku je přitom na novém...

Úroky na spořicích účtech rostou, zatím pomalu. Sonda v 15 bankách

Ilustrační snímek

Rostou úroky. Zatím to sice není o procenta ročně, ale jistý vzestup se pozorovat dá. A očekávání jsou mírně...

Co dělají úspěšní zakladatelé firem jinak. Devět kroků na výsluní

Ilustrační snímek

Založit firmu a dovést ji k úspěšnému rozvoji je často náročnější než řídit zavedený podnikový kolos. V čem se jednání...

Další z rubriky

Solidární daň je nejen pro bohaté. Kdo ji musí zaplatit za rok 2018?

Ilustrační snímek

Někteří Češi mají královské příjmy. Pokud jsou nad limit, musí do státní kasy odvést solidární daň. Během roku 2018 se...

KOMENTÁŘ: Chybí nám finanční gramotnost. Přicházíme zbytečně o tisíce

Martin Mašát

Patříte k lidem, kteří si pravidelně dělají inventuru ve svých financích, abyste netratili? Pokud ano, jste spíše...

Advokát radí, na co si dát pozor, když měníte práci

Ilustrační snímek

Možná jste se rozhodli změnit práci. Nebo jste zrovna dostali výpověď. V obou případech je důležité si pohlídat, jak...

Pěstitelé mají za sebou příšerný rok. Řekli, co zaplatíme za jablka

Pěstitelé mají za sebou příšerný rok. Řekli, co zaplatíme za jablka

Kurzy.cz Letošní sezona byla pro české pěstitele ovoce extrémní. Hlavně pěstitele jablek potrápily vysoké teploty a sucho. Jablk...

Najdete na iDNES.cz