Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pěstujte koníčky, šetřete na způsobu nakupování

  10:00aktualizováno  10:00
Šrámkovi z jižních Čech se chovají opravdu střídmě, velký prostor na úspory nám svými náklady nedali. Snad jen trochu vyšší účet za potraviny, než je statistický průměr.

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Místo k moři letecky se chystají autem na Lipno

Letos Marii s Vladimírem čekají o něco vyšší náklady než obvykle. Plánují vyměnit dveře a možná i částečně zateplí dům. Budou tedy pravděpodobně muset slevit z nároků na dovolenou. "Zatím jsme létali většinou ke Středozemnímu moři, díky seniorské slevě a pobytu mimo hlavní sezonu nám na 14 dní v tříhvězdičkovém hotelu s polopenzí stačilo vždy tak 18 000 korun," říká Vladimír Šrámek. "Letos se asi smíříme i s kratším zájezdem autobusem, nebo pojedeme na Lipno. Máme to blízko a může s námi i náš pes." Uvažují, že by letos dali na dovolenou 15 tisíc korun.

Předplatné je levnější

Téměř 700 korun za rok by ušetřili, kdyby si místo denního kupování novin pořídili předplatné. Pan Šrámek se však závazku brání. "Cítím se takhle daleko svobodnější, stejně každé ráno chodím pro čerstvé pečivo. A navíc, když nemám náladu, noviny prostě nekoupím," vysvětluje, proč ho úspora formou předplatného nezaujala.

manželé šrámkovi

Vladimír Šrámek, 64 let
– v důchodu, dříve pracoval jako správce budov
Marie Šrámková, 61 roků
– v důchodu, dříve pracovala ve mzdové účtárně
– přivydělává si na brigádě jako prodavačka obuvi
další člen domácnosti:
pes Gio

Kam jdou peníze:
Pan Šrámek rád jezdí na kole po okolí, udrží si kondičku a nic ho to nestojí. Koníčkem manželky je zahrádka, náklady nijak vysoké, pytlík travního semene jednou za dva roky nestojí za řeč. Zdraví utužují pravidelnými procházkami se psem.

Měsíčně ušetří 1 689 korun

Nakupují pravidelně, obchody střídají

Každou sobotu brzy ráno vyrážejí na nákup potravin do okolních supermarketů. Nemají žádný oblíbený, obchodní centra střídají. Ať už je to Globus, Tesco, Kaufland, Terno nebo Interspar. Neradi jezdí jen do Hypernovy, protože tam mají časově omezené parkování a Šrámkovi chtějí nakupovat v klidu, nehoněni časem.

"Letáky vyhazuji hned do odpadu, nečteme je," prohlásil rezolutně Vladimír. Přesto se při nákupech řídí cenou. Seznam v ruce nemají, ale zato v hlavě jasnou představu, co budou kupovat. Vždy si před odjezdem proberou, co budou v příštím týdnu vařit, a podle toho nakoupí. Přestože bydlí blízko hranic, do ciziny je to za nákupy neláká. "Už toho moc nepotřebujeme a benzin by nás vyšel dráž než sleva," vysvětluje pan Šrámek. Nevyhovují jim ani nákupy na internetu. Z toho mají obavu, nechtějí nikde uvádět osobní údaje.

Drahé spojení se světem

Vladimír rád brouzdá po internetu. Měsíčně za telefon s připojením zaplatí u O2 950 korun. "Sleduji nabídky, a až bude něco zajímavého, třeba jen internet bez pevné za 500, jdu do toho," svěřuje se. Pak ušetří přibližně 400 korun měsíčně. Mobil Vladimír odmítá, prý se bez něj obejde. Jeho žena využívá mobilní tarif O2 se slevou pro seniory. Za 190 korun měsíčně má 40 volných minut volání a víkendy neomezeně. Může pak s dcerou mluvit klidně i hodiny. "Dříve jsem platila téměř 400 měsíčně, zdálo se mi to hodně, a tak jsem si sama našla tuhle nabídku," dodává Marie.

Auto už vyměnili

Pokud potřebují někam dojet, využívají seniorských jízdenek na městskou dopravu. "Před třemi roky jsme prodali naše auto a koupili si starší s menším obsahem, abychom se dostali do nižší kategorie povinného ručení," říká Vladimír.

 Účet rodiny 
 za co  částka ročně
(v korunách)
 potraviny   96 000
 drogerie     6 000
 dárky     5 000
 pošta        100
 jídlo v restauraci     1 500
 oblečení a obuv     3 000
 telefon a internet   11 400
 mobil     2 280
 noviny     3 700
 knihy        500
 spotřebiče do domácnosti     2 500
 krmivo pro psa        600
 služby (kadeřnictví, kosmetika)     1 000
 dovolená   18 000
 auto     7 100
 MHD (autobus)     5 720
 celkem ročně  164 400
 celkem měsíčně    13 704

Expertka radí Šrámkovým

Ani v důchodu by se člověk neměl vzdávat koníčků, radí Ivana Picková. Manželé by se mohli zajímat třeba o seniorskou slevu do divadla. Také pořadatelé výstav vyhlašují někdy den, kdy je volný vstup.

Vybírejte obchod podle cen
Pokud nezatratíte úplně letáky a prohlédnete si slevové akce dopředu, můžete zajet rovnou do obchodu, kde mají potřebné zboží levnější. Orientujte se podle jednotkových cen a kupujte spíš větší balení. Protože denně vaříte, určitě není problém ho spotřebovat.

Auto si nechte, ale změňte pojišťovnu
Když si sjednáte povinné ručení u Triglavu, ušetříte skoro tisíc korun za rok. Prodávat auto bych neradila, přece jen ho využíváte na větší nákupy a máte ho k dispozici i v případě, že byste potřebovali k lékaři.
Nejčtenější

Odeslal 30 tisíc na chybný účet. Už dva roky čeká na vrácení

Ilustrační snímek

Možná už se vám někdy stalo, že jste se spletli v čísle účtu, kam jste poslali peníze. Možná jste měli štěstí, že šlo o...

Nežeň se, do důchodu času dost. Jak se vyhnout zklamání z nové práce

Ilustrační snímek

Nastupujete do prvního zaměstnání, těšíte se na kolegy, pracovní náplň a vhod přijdou i peníze pravidelně na účtu....Podnikáte? Zabezpečte osobní údaje. Poradíme, jak na GDPR

Ilustrační snímek

Nejen podnikatelé jsou v panice. Stejně tak třeba party místních hasičů, kluby aktivních důchodců či útulky pro psy se...

Nepřipravujeme děti na život, ony už jej žijí, tvrdí zakladatel školky Bambíno

Tomáš Trnka, zakladatel školky a jeslí Bambíno

Do vzdělávacího sektoru přišel ze zcela jiného oboru. Ještě nedávno Tomáš Trnka pracoval v developerské firmě. Prvotní...

Rostou ceny chat a chalup, zvlášť těch, v nichž se dá žít celoročně

Ilustrační snímek

Ceny chat a chalup věrně kopírují současný růst cen bytů a rodinných domů. Ceny rekreačního objektů přitom stejně jako...

Další z rubriky

Kvíz: Víte jak, kde a za kolik letos získat nový cestovní pas?

Ilustrační snímek

Cestování do zahraničí je dnes jednodušší, než bylo před lety. Stačí koupit letenku nebo sednout do auta, vlaku či...

Kvíz: Víte, jak se správně pojistit na cestu do zahraničí?

Ilustrační snímek

Jedete k moři, chcete vylézt na Mount Everest anebo musíte na zahraniční služební cestu? Ve všech těchto případech...

Necháváte peníze na bankovních účtech? Nemá to smysl, tvrdí analytici

Ilustrační snímek

Spolu s ekonomikou roste i objem peněz domácností na běžných účtech u bank. Už loni v květnu překonala částka na těchto...

Od roku od roku 2021 bude zrušeno stávající osvobození od DPH při dovozu malých ...

Od roku od roku 2021 bude zrušeno stávající osvobození od DPH při dovozu malých ...

Kurzy.cz Ministryně financí Alena Schillerová se dnes zúčastnila česko-francouzského kolokvia o obchodu se zbožím a službami pro...

Najdete na iDNES.cz