Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pět kroků, jak převést své konto jinam

aktualizováno 
Ušetříte na poplatcích v jiné bance stokorunu měsíčně? Za pět let je to šest tisíc. Neplaťte zbytečně za drahé služby a uvažujte o změně.
Jestli máte platební kartu, výpovědní lhůta trvá až 60 dní.

Jestli máte platební kartu, výpovědní lhůta trvá až 60 dní. | foto: Profimedia.cz

Zjistili jste, že u jiné banky byste za stejné služby platili půlku, nebo dokonce desetinu ceny? Nebuďte líní a účet si převeďte ke konkurenci.

Když si spočítáte, kolik za dalších pět nebo deset let ušetříte, za tu trochu starostí a administrativy to určitě stojí. Banky navíc hřeší na to, že Češi jsou konzervativní klienti, kteří sice na poplatky nadávají, ale od banky stejně neodejdou. Pokud jste si však spočítali, že ušetříte, přestup k jiné bance není tak náročný. Začněte tím, že si založíte nový účet. Teprve nakonec zrušte ten starý.

1. Založte si nový účet
Zajděte do vybrané banky a založte si účet. Kromě mBank a Fio družstevní záložny je osobní návštěva nutná. Musíte totiž vlastnoručně podepsat smlouvu o běžném účtu a případné další dokumenty. S sebou si vezměte dva doklady totožnosti a peníze na minimální jednorázový vklad. Ten se většinou pohybuje od 100 do 1 000 korun.

Pokud chcete účet ovládat přes přímé bankovnictví, třeba internet nebo telefon, službu si zřiďte hned při zakládání účtu.

TIP
Domluvte si v pobočce schůzku na určitou hodinu předem, vyhnete se čekání ve frontě. Požádejte o pomoc s převodem účtu. Téměř všechny banky uvedly, že klientům poradí a pomohou nastavit platební příkazy, inkasa i SIPO.

2. Podejte si žádost o platební kartu
Platební kartu vám k novému účtu banka nevydá na počkání, většinou to trvá 7 až 10 dnů. Ještě o něco déle můžete čekat na PIN.

Jestli jste tedy na platební kartě závislí, účet u původní banky nerušte, dokud nebudete mít v ruce novou. Banka vám totiž kartu při zrušení účtu okamžitě vezme.

TIP
Žádost o platební kartu sepište hned při zakládání účtu, abyste dobu čekání co nejvíc zkrátili.

3. Nastavte si pravidelné platby
Ze starého účtu si na nový převeďte všechny trvalé příkazy, inkasa a SIPO. Počítejte s tím, že při změně SIPO budete muset zajít i na poštu a změnu účtu tam nahlásit.

Ohlídejte si správné načasování, aby se vám nestalo, že platba buď neodejde vůbec, nebo ji zaplatíte dvakrát. Přehled plateb získáte buď z výpisů, z přehledu v internetovém bankovnictví nebo o něj požádejte banku (není to to samé jako duplikát výpisu z účtu).

Nezapomeňte ani na peníze, které posíláte v jiném než měsíčním intervalu, například za povinné ručení nebo pojištění domácnosti.

TIP
Trvalé příkazy a inkasa na původním účtu zrušte přes internet nebo jiný kanál přímého bankovnictví, v pobočce to obvykle stojí od 30 do 40 korun za zrušení každého příkazu. U zakládání je to jedno, to bývá zdarma i v pobočce.

4. Nahlaste nové číslo účtu
Nezapomeňte ani na to, že z účtu peníze nejen odcházejí, ale také na něj přicházejí, třeba výplata od vašeho zaměstnavatele nebo sociální dávky. O změně čísla účtu tedy včas informujte všechny instituce a osoby, které vám peníze pravidelně posílají. Pokud jste zaměstnanec, zastavte se ve mzdové účtárně a vyplňte tam formulář.

TIP
Zkuste změnu bankovního spojení nejprve ohlásit pouze telefonicky nebo přes internet. Pokud na to plátce nepřistoupí, pošlete mu doporučený dopis.

5. Vyberte peníze a zrušte původní účet
Spočítejte si, kolik peněz musí na účtu zůstat na dobíhající platby a poplatky. Zbytek převeďte na nový účet. Teprve pak zrušte původní účet, se zůstatkem totiž ve výpovědní lhůtě nemůžete manipulovat. Jestli máte platební kartu, výpovědní lhůta trvá 30 až 45 dní, u Bawag dokonce 60 dní. Je to kvůli platbám, které do banky od obchodníků mohou teprve dojít. Vraťte bance všechny věci, například karty, elektronický klíč nebo šekovou knížku.

TIP
Jestli si nepamatujete, co všechno od banky máte, zavolejte do pobočky předem, abyste nemuseli návštěvu opakovat.

Autoři:


Nejčtenější

Platební karty dostávají nové funkce. Podívejte se, co už umí

Ilustrační snímek

Bezhotovostní placení „pípacími“ kartami strmě roste. Počet bezkontaktních transakcí v porovnání s loňskem stoupl o 28...

Rozpoutá nová regulace národní banky od října hypoteční šílenství?

Ilustrační snímek

Česká národní banka zaznamenala nárůst objemu poskytnutých hypotečních úvěrů. Za mírným růstem stojí zřejmě i takzvané...Češi mění čile zaměstnání. A budou ještě aktivnější

Ilustrační snímek

Nezaměstnanost je na historicky nejnižších hodnotách. Zatímco firmy mají těžké časy, zaměstnanci naopak ty nejlepší....

Ekonomka Lipovská: Délku pracovní doby a výši mezd by měl určit trh

Hana Lipovská je autorkou knihy „Kdo chce naše peníze? - Ekonomie bez politické...

Průměrná mzda v Česku roste, ve 2. čtvrtletí se vyhoupla na 31 851 korun. Platy ve veřejném sektoru však stoupají...

Jak být dobrým šéfem? Přiznávám, že jsem jen člověk, říká manažerka

Diana Rádl Rogerová

Jsou šéfové a pak ti druzí, co strhnou kolegy tak, že se do projektů pouštějí po hlavě a srdcem. Jedním z těch druhých...

Další z rubriky

Jak se pojistit proti vážné nemoci, abyste nepřišli o peníze

Ilustrační snímek

Aby vám životní pojištění pomohlo, musí být dobře nastavené. Pak pomůže i s výpadkem příjmu ve chvíli, kdy ze...

Adrenalinové sporty na dovolené jsou riziko, dejte si pozor na připojištění

Ilustrační snímek

Na dovolené lidé zkouší ledacos. Například adrenalinové sporty, zážitkové aktivity nebo různé atrakce. Dejte si pozor...

Nezaviněná autonehoda v cizině? Povinné ručení vám mnohdy nepomůže

Ilustrační snímek

Zažila to řada českých řidičů. I když autonehodu na evropských silnicích nezavinili, škodu nakonec uhradili ze svého,...

Německé automobilky jsou až překvapivě pozadu, Tesla může slavit

Německé automobilky jsou až překvapivě pozadu, Tesla může slavit

Kurzy.cz Pokud bychom si nyní měli nakreslit globální elekromobilní mapu, mohla by zhruba vypadat následovně: Dominantní hybnou ...

Najdete na iDNES.cz