Jestli máte platební kartu, výpovědní lhůta trvá až 60 dní.

Jestli máte platební kartu, výpovědní lhůta trvá až 60 dní. | foto: Profimedia.cz

Pět kroků, jak převést své konto jinam

  • 2
Ušetříte na poplatcích v jiné bance stokorunu měsíčně? Za pět let je to šest tisíc. Neplaťte zbytečně za drahé služby a uvažujte o změně.

Zjistili jste, že u jiné banky byste za stejné služby platili půlku, nebo dokonce desetinu ceny? Nebuďte líní a účet si převeďte ke konkurenci.

Když si spočítáte, kolik za dalších pět nebo deset let ušetříte, za tu trochu starostí a administrativy to určitě stojí. Banky navíc hřeší na to, že Češi jsou konzervativní klienti, kteří sice na poplatky nadávají, ale od banky stejně neodejdou. Pokud jste si však spočítali, že ušetříte, přestup k jiné bance není tak náročný. Začněte tím, že si založíte nový účet. Teprve nakonec zrušte ten starý.

1. Založte si nový účet
Zajděte do vybrané banky a založte si účet. Kromě mBank a Fio družstevní záložny je osobní návštěva nutná. Musíte totiž vlastnoručně podepsat smlouvu o běžném účtu a případné další dokumenty. S sebou si vezměte dva doklady totožnosti a peníze na minimální jednorázový vklad. Ten se většinou pohybuje od 100 do 1 000 korun.

Pokud chcete účet ovládat přes přímé bankovnictví, třeba internet nebo telefon, službu si zřiďte hned při zakládání účtu.

TIP
Domluvte si v pobočce schůzku na určitou hodinu předem, vyhnete se čekání ve frontě. Požádejte o pomoc s převodem účtu. Téměř všechny banky uvedly, že klientům poradí a pomohou nastavit platební příkazy, inkasa i SIPO.

2. Podejte si žádost o platební kartu
Platební kartu vám k novému účtu banka nevydá na počkání, většinou to trvá 7 až 10 dnů. Ještě o něco déle můžete čekat na PIN.

Jestli jste tedy na platební kartě závislí, účet u původní banky nerušte, dokud nebudete mít v ruce novou. Banka vám totiž kartu při zrušení účtu okamžitě vezme.

TIP
Žádost o platební kartu sepište hned při zakládání účtu, abyste dobu čekání co nejvíc zkrátili.

3. Nastavte si pravidelné platby
Ze starého účtu si na nový převeďte všechny trvalé příkazy, inkasa a SIPO. Počítejte s tím, že při změně SIPO budete muset zajít i na poštu a změnu účtu tam nahlásit.

Ohlídejte si správné načasování, aby se vám nestalo, že platba buď neodejde vůbec, nebo ji zaplatíte dvakrát. Přehled plateb získáte buď z výpisů, z přehledu v internetovém bankovnictví nebo o něj požádejte banku (není to to samé jako duplikát výpisu z účtu).

Nezapomeňte ani na peníze, které posíláte v jiném než měsíčním intervalu, například za povinné ručení nebo pojištění domácnosti.

TIP
Trvalé příkazy a inkasa na původním účtu zrušte přes internet nebo jiný kanál přímého bankovnictví, v pobočce to obvykle stojí od 30 do 40 korun za zrušení každého příkazu. U zakládání je to jedno, to bývá zdarma i v pobočce.

4. Nahlaste nové číslo účtu
Nezapomeňte ani na to, že z účtu peníze nejen odcházejí, ale také na něj přicházejí, třeba výplata od vašeho zaměstnavatele nebo sociální dávky. O změně čísla účtu tedy včas informujte všechny instituce a osoby, které vám peníze pravidelně posílají. Pokud jste zaměstnanec, zastavte se ve mzdové účtárně a vyplňte tam formulář.

TIP
Zkuste změnu bankovního spojení nejprve ohlásit pouze telefonicky nebo přes internet. Pokud na to plátce nepřistoupí, pošlete mu doporučený dopis.

5. Vyberte peníze a zrušte původní účet
Spočítejte si, kolik peněz musí na účtu zůstat na dobíhající platby a poplatky. Zbytek převeďte na nový účet. Teprve pak zrušte původní účet, se zůstatkem totiž ve výpovědní lhůtě nemůžete manipulovat. Jestli máte platební kartu, výpovědní lhůta trvá 30 až 45 dní, u Bawag dokonce 60 dní. Je to kvůli platbám, které do banky od obchodníků mohou teprve dojít. Vraťte bance všechny věci, například karty, elektronický klíč nebo šekovou knížku.

TIP
Jestli si nepamatujete, co všechno od banky máte, zavolejte do pobočky předem, abyste nemuseli návštěvu opakovat.