Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pět kroků, jak být ve své profesi úspěšnější a vydělat více

aktualizováno 
Stanovíte si cíl a jdete za ním. Zní to jednoduše, ale takové to není. Než začnete cokoli dělat, musíte si odpovědět na spoustu otázek a vytvořit si neprůstřelnou strategii.

Velké zadání si rozložte na menší úkoly. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Asi každý se alespoň jednou v životě viděl milionářem či úspěšným podnikatelem. Jenže jak na to? Pokud byste zašli za profesionálním koučem, určitě by vám řekl, že nic není nemožné. Hlavní myšlenkou profesionálního koučinku je však fakt, že pokud nevíte, kam kráčíte, žádná cesta vás tam nemůže dovést.

Ať už plánujete vybudování firmy, či dosažení velkých výdělků, jednotlivé cíle je nutné rozplánovat do několika kroků.

1.Stanovte si, co vlastně chcete dokázat

Buďte úspěšní

Nastartujte svou kariéru na jobDNES.cz.

Uspějte před velkou konkurencí na pracovním trhu. Vytvořte si zdarma profesionální CV.

Jasná a přesně definovaná myšlenka a vize jsou základ. Zároveň je zapotřebí, abyste si zodpověděli následující otázku: Co všechno jste ochotni obětovat pro váš vysněný cíl po finanční stránce? Rovněž byste měli vědět, jaký styl či životní postoj k dosažení cíle zaujmete. Také si nezapomeňte najít takovou motivaci, při které si řeknete, co ještě dnes můžu udělat pro to, abych se svému cíli zase o kus přiblížil? Stejně tak funguje najít si věc, která motivaci posílí.

Nebojte se u svých snů omezení. Důležité je si uvědomit, že k jejich dosažení neexistují žádné limity. Ty si totiž vytváříte pouze vy sami ve svém vědomí a vždy jsou jen subjektivního charakteru.

2.Řekněte si, proč těch cílů chcete dosáhnout

Právě otázka „Proč?“ je jedním z nejdůležitějších a nejsilnějších hnacích motorů. Tento krok je spíše psychologickou hrou. Nezapomínejte totiž, že bez bolesti není výsledků a bez trochy utrpení není vítězství.

Pokud tedy chcete skutečně uspět a dosáhnout naplánovaného, upřímně si zodpovězte tyto otázky: Jaké finanční výsledky jste měli v minulosti? Jaké pocity ve vás vzbuzoval nedostatek peněz či nedobré finanční zázemí? Jaké myšlenky vás vedly k tomu, že jste se ve svých rozhodnutích a plánech drželi zpátky? V neposlední řadě si přiznejte, zda se náhodou neobáváte budoucnosti.

3.Velké zadání si rozdělte na menší úkoly

Třetí krok je prostor mezi tím, kde jste teď a kde chcete být. Znovu je nutné si položit několik otázek: Co konkrétně můžete udělat pro to, abyste se od tohoto okamžiku přiblížili ke svému cíli? Nezáleží přitom, jak velký ten úkol je, důležitý je význam. Ale hlavně se zeptejte, co můžete dělat, nebo jaké úkoly si můžete stanovit s pravidelnou platností.

Mějte na mysli, že každý cíl je dobré rozvrhnout do tří různých úkolů, které by se měly objevit ideálně ve vašich denních či týdenních plánech, následně měsíčních a také ročních.

Nenechte se otrávit tím, že se vaše cíle a sny zdají v daný moment nereálné. Protože když velké sousto rozložíte do menších úkolů a budete na nich postupně pracovat, sami uvidíte, jak dílčí složky pomalu vyplňují onen velký celek. Například pokud je vaším snem vydělat milion korun v horizontu pěti let, rozdělte si to na drobné úkoly podle toho, co můžete pro jejich získání udělat dnes, co za týden, měsíc, do konce roku a tak dále.

4.Průběžně bilancujte výsledky úkolů

To znamená, že byste si měli kontinuálně sepisovat dílčí výsledky a kontrolovat, zda je plníte včas. Ideální je sumarizovat úkoly po týdnu a následně dělat větší bilanci po každém měsíci a čtvrtletí.

5.Připomínejte si nastavení svého myšlení

Pokud se vám něco nedaří, změňte k dané věci svůj přístup. Jestliže to bude nezbytně nutné, dělejte to tak dlouho, než se podaří opět nastartovat váš plán a dosáhnout cíle.

Autor:


Témata: Zaměstnání

Nejčtenější

KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Je českou internetovou hvězdou. S Jirkou Králem o povolání youtuberů

YouTuber Jirka Král

Před lety tu za trest smažil hranolky, dnes má v McDonald’s vlastní burger. Mezitím se stal jedním z nejvlivnějších...

KOMENTÁŘ: Proč nejsou družstevní byty v Česku příliš v kurzu?

Ilustrační snímek

Dosáhnout na vlastní bydlení je pro řadu lidí velký ekonomický strašák. Jednou z možností je pořízení družstevního...

Další z rubriky

Nejlepší zaměstnavatelé: Snídáme společně a nechceme primadony

Ilustrační snímek

Známe výsledky soutěže Aon Best Employers. Titulem nejlepší zaměstnavatel roku se může pochlubit celkem sedm firem...

Pomluva zveřejněná na internetu vás může připravit o statisíce korun

Ilustrační snímek

Co když o vás na internetu, na sociálních sítích někdo napíše, že trpíte psychickou poruchou a přečtou si to známí i...

Je českou internetovou hvězdou. S Jirkou Králem o povolání youtuberů

YouTuber Jirka Král

Před lety tu za trest smažil hranolky, dnes má v McDonald’s vlastní burger. Mezitím se stal jedním z nejvlivnějších...

Výbuch v Kralupech je nejtragičtější za desítky let. Zpracování ropy v Unipetrol...

Výbuch v Kralupech je nejtragičtější za desítky let. Zpracování ropy v Unipetrol...

Kurzy.cz Při explozi v areálu chemičky v Kralupech nad Vltavou na Mělnicku dnes dopoledne zemřelo šest lidí a další dva utrpěli ...

Najdete na iDNES.cz