Dáte-li sami výpověď, budete mít od ledna nižší podporu v nezaměstnanosti.

Dáte-li sami výpověď, budete mít od ledna nižší podporu v nezaměstnanosti. | foto: Profimedia.cz

Pět největších změn v zákoníku práce. Jak to bude s podporou a odstupným

  • 141
Vláda se v plánovaných změnách podívá na zoubek i podpoře v nezaměstnanosti. Celková úprava zákoníku práce má vést k větší flexibilitě pracovně právních vztahů. Většinou však jde o škrty, ale chystá se i příspěvek pro začínající podnikatele.

Plánované změny, které vláda už schválila, by měly platit od ledna. Úprava zákoníku práce teď míří do Sněmovny, kde je na programu koncem října. Pokud návrh projde, dočkáme se několika změn.

1. Příspěvek pro podnikatele
Pokud přijdete o práci, vyplatí se v příštím roce začít podnikat. Vláda totiž navrhuje, aby začínající podnikatelé dostali jednorázový příspěvek, který by jim měl pomoci. Využít by ho měli hlavně na zřízení firmy, nákup základního vybavení a poplatky spojené se začátkem podnikání.

Výše nového příspěvku by se měla odvíjet od průměrné měsíční mzdy za první tři čtvrtletí předchozího roku. Podnikatel by si tak odhadem mohl přijít až na 30 tisíc korun.

2.

Délka pobírání podpory:

• do 50 let - 5 měsíců,
• od 50 do 55 let - 8 měsíců
• nad 55 let - 11 měsíců.

Odstupné podle odpracovaných let

Odstupné bude záviset na tom, jak dlouho ve firmě zaměstnanec pracoval. Za práci kratší než jeden rok dostane měsíční odstupné, pokud byl zaměstnán u jedné firmy dva roky, bude mu náležet dvouměsíční odstupné a nad dva roky, tříměsíční odstupné.

3. Podpora se nebude prolínat s odstupným

Podpora v nezaměstnanosti se pozdrží tomu, kdo dostane odstupné. Dostane-li zaměstnanec dvouměsíční odstupné, nebude mít nárok dva měsíce od ukončení pracovního poměru na podporu v nezaměstnanosti. Pokud si do dvou měsíců nesežene práci nebo nezačne podnikat, bude mít na podporu nárok.

4. Dohoda = nižší podpora

Pracovník, který sám dá výpověď nebo přistoupí na ukončení pracovního poměru dohodou, dostane od ledna nižší podporu v nezaměstnanosti. Zachránit ho mohou jen vážné důvody.

Závažné důvody spočívající v:

1. nezbytné osobní péči o dítě ve věku do 4 let,
2. nezbytné osobní péči o dlouhodobě těžce zdravotně postižené dítě ve věku do 18 let,
3. nezbytné osobní péči o převážně nebo úplně bezmocnou fyzickou osobu nebo částečně bezmocnou fyzickou osobu starší 80 let, pokud s uchazečem o zaměstnání trvale žije a společně uhrazují náklady na své potřeby; tyto podmínky se nevyžadují, jde-li o osobu, která se pro účely důchodového pojištění považuje za osobu blízkou,
4. docházce dítěte do předškolního zařízení a povinné školní docházce dítěte,
5. místě výkonu nebo povaze zaměstnání druhého manžela nebo registrovaného partnera,
6. zdravotních důvodech, které podle lékařského posudku brání vykonávat zaměstnání nebo plnit povinnost součinnosti s úřadem práce při zprostředkování zaměstnání, nebo
7. jiných vážných osobních důvodech, například etických, mravních či náboženských, které uchazeč o zaměstnání doloží a prokáže

Zdroj: Zákon č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti

Pokud zaměstnanec dá výpověď bez vážných důvodů, dostane podporu jen 45 procent z průměrného měsíčního výdělku od začátku do konce vyplácení. Momentálně je podpora první dva měsíce 65 procent, další dva měsíce 50 procent a po zbytek pobírání je 45 procent. Maximálně může nezaměstnaný pobírat 13 280 korun.

Čtete rádi idnes.cz?

Dejte nám svůj hlas v anketě Křišťálová lupa. Hlasujte ZDE

5. Při podpoře nebude možné si přivydělat
Další omezení se týká přivýdělku k podpoře v nezaměstnanosti. Dosud si nezaměstnaní pobírající podporu mohli přivydělat polovinu minimální mzdy, což jsou čtyři tisíce korun. Od ledna je to jednoduché. Kdo si přivydělá, podporu nedostane.

Pravděpodobně vzroste i rozsah zaměstnání na základě dohody o provedení práce ze 150 na 300 hodin ročně. Firmy také budou moci po delší dobu převádět zaměstnance podle aktuální potřeby