Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pět pravidel společného zdanění

aktualizováno 
Letos mohou manželé platit daně naposledy společně. Čtěte, jestli se vás společné zdanění týká a jak ho využít.
Sociální dávky nejsou zdanitelný příjem.

Sociální dávky nejsou zdanitelný příjem.

Prý budeme platit nižší daně, ale zase nám vezmou společné zdanění. To už neušetříme? Mnoho podobných dotazů dochází do redakce už od doby, kdy jsme začali o reformě psát. Jak to tedy je?

Daňová reforma skutečně společné zdanění manželů ruší, ale za loňský rok ho ještě využít můžete. Později už nebude společné zdanění potřeba – nebude několik daňových pásem, takže by nepřineslo žádný efekt.

1. Láska nestačí, musíte být manželé
První podmínkou pro možnost společného zdanění je manželství. Přitom vůbec nevadí, že jste sňatek uzavřeli třeba 31. prosince 2007. Navíc je třeba, abyste vedli společnou domácnost. Nemusíte mít ale nutně oba stejné trvalé bydliště.

Tip: Společně danit nemůžete, když jste se během roku 2007 rozvedli. A dokonce ani když manželství trvalo do 31. 12. 2007 a počátkem letošního roku, ale ještě před podáním daňového přiznání skončilo rozvodem. Pokud však máte stanovené konečné rozvodové stání na 1. dubna a stihnete podat daňové přiznání do konce března, společného zdanění ještě využít můžete.

2. Podmínkou je dítě
Ve společné domácnosti s vámi musí žít dítě, které živíte. Vyživované dítě je i student do 26 let. Pro splnění podmínky přitom není důležité, zda se dítě narodilo třeba až na konci roku 2007, nebo dosáhlo zletilosti či přestalo studovat například v červnu.

Tip: Společné zdanění můžete využít, i když vaše dítě studuje a přes týden bydlí na koleji.

3. Vyplatí se tam, kde jsou rozdílné příjmy
Na společném zdanění vydělají hlavně rodiny s dětmi, ve kterých má jeden z manželů vysoké příjmy a druhý nízké nebo nejlépe žádné. Výpočet daně za rok 2007 je totiž vstřícnější, když se daní dvě menší částky, než když se daň počítá z jednoho původně vysokého příjmu. Pokud si ještě nejste jisti, zda společně ušetříte, porovnejte si své příjmy podle tabulky, případně využijte kalkulačku na straně E2.

Tip: Dobře si to však spočítejte, abyste úsporou na daních nezvýšili své čisté příjmy natolik, že přijdete třeba o přídavky na děti.

4.Dávky ani důchody se nedaní
Zaměstnanci i podnikatelé počítají daně z příjmů v roce 2007. Ale co do tiskopisu vyplní žena, která má jen rodičovský příspěvek? Nechá jednoduše kolonku „příjem“ prázdnou, protože veškeré dávky státní sociální podpory, mezi něž rodičovský příspěvek patří, se nedaní.

Daně nebudete platit ani z případné nemocenské, stipendia, invalidního a starobního důchodu, důchodu pro bezmocnost, dávek a služeb sociální péče, státních příspěvků na penzijní připojištění a stavební spoření. Stejně tak alimenty na děti nejsou zdanitelný příjem.

Tip: Když jeden z manželů nemá vlastní příjmy vyšší než 38 040 korun za rok, může si na něj druhý uplatnit roční slevu na dani 4 200 korun.

5. Přiznání musíte podat v jednom termínu
Nezapomeňte, že budete potřebovat dva formuláře s Přílohou 5. Musíte totiž vyplnit každý svůj, a to i v případě, že jeden z vás je v domácnosti či zaměstnaný, takže by jinak daňové přiznání vůbec nepodával.

Nejprve si shromážděte doklady, které budete pro vyplňování okének potřebovat nebo je budete k formuláři přikládat. Určitě se neobejdete bez potvrzení o příjmech vás obou, která dostanete od zaměstnavatele. Pokud je vaše dítě starší než 18 let, budete potřebovat potvrzení o jeho studiu.

Připravte si i dokumenty, které vám poslali z bank a pojišťoven, pokud máte životní pojistku, penzijní připojištění nebo platíte úroky z úvěru na bydlení. Formulář získáte na finančním úřadě, najdete ho i na internetu, například na stránkách www.mfcr.cz.

A kam potom musíte vyplněné daňové přiznání dodat?
Na finanční úřad podle místa trvalého bydliště nejpozději do 31. března 2008. Pokud má každý z manželů jiné trvalé bydliště, podává každý přiznání „svému“ finančnímu úřadu. Jejich seznam najdete na stránkách www.financni-urad.info.

Tip: Pokud za vás řeší přiznání daňový poradce, termín kdy musíte formulář na úřad doručit se posune na 30. červen. Při společném zdanění oba musíte svá přiznání podat ve stejném termínu, buď v březnu, nebo v červnu – není ale třeba, abyste šli na úřad oba najednou, ve stejný den a stejnou hodinu.

popisek DAŇOVÉ FORMULÁŘE ON-LINE
Stáhněte si daňové formuláře ZDE

Autoři:Nejčtenější

Jak ukončit zaměstnání. Stáhněte si vzor výpovědi

Ilustrační snímek

Výpověď z pracovního poměru je základním a nejrozšířenějším způsobem odchodu ze zaměstnání. A protože lidé mění práci...

Nový trend v práci Čechů. Konec dřiny, čtyři hodiny a domů

Ilustrační snímek

Práce na méně než osm hodin denně už není výsadou jen v kancelářích. Kvůli nedostatku lidí na trhu práce hledají firmy...Odeslal 30 tisíc na chybný účet. Už dva roky čeká na vrácení

Ilustrační snímek

Možná už se vám někdy stalo, že jste se spletli v čísle účtu, kam jste poslali peníze. Možná jste měli štěstí, že šlo o...

Nežeň se, do důchodu času dost. Jak se vyhnout zklamání z nové práce

Ilustrační snímek

Nastupujete do prvního zaměstnání, těšíte se na kolegy, pracovní náplň a vhod přijdou i peníze pravidelně na účtu....

Podnikáte? Zabezpečte osobní údaje. Poradíme, jak na GDPR

Ilustrační snímek

Nejen podnikatelé jsou v panice. Stejně tak třeba party místních hasičů, kluby aktivních důchodců či útulky pro psy se...

Další z rubriky

Podnikáte při zaměstnání? Daně si musíte vyřešit sami

Ilustrační snímek

I když je pro vás podnikání jen přivýdělkem, nic to nemění na tom, že s daňovým přiznáním vám zaměstnavatel nepomůže....

Přehledně: Kdy jako zaměstnanci musíte sami řešit daně

Ilustarční snímek

Zaměstnanci mají výhodu. Obvykle si nemusí zatěžovat hlavu daňovými zákony, stačí jim, když do 15. února zaměstnavatele...

Přehledně: slevy, odpočty a zvýhodnění, které vám sníží daň z příjmů

Ilustrační snímek

Daň z příjmů má na rozdíl od povinného zdravotního a sociálního pojištění jednu velkou výhodu: při jejím výpočtu se...

Tři absurdně levné akcie

Tři absurdně levné akcie

Kurzy.cz Nadpis jsem si vypůjčil z investičních stránek Fool.com, za ním se skrýval článek o akciích General Motors, Cirrus Logi...

Najdete na iDNES.cz