Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Píle? Někdo ji raději tají

  9:00aktualizováno  9:00
Zvládnete více práce než druzí zaměstnanci? Pokud ano, dobře vám tak, řekne někdo ironicky. Ocenění nadprůměrně výkonných zaměstnanců je v některých českých podnicích spíše výjimkou. Jejich elánu se někdy naopak zneužívá. A kdo si to nechá líbit, leží mu na bedrech tolik úkolů, že může pod jejich tíhou snadno selhat.

Schopnost předstírat práci a nenechat se od šéfa zahltit povinnostmi, které by bránily včasnému odchodu domů, se někde stále bere jako hrdinství. Nicméně přibývá těch, kteří se nestydí přiznat, že je práce baví. "Lidé chtějí v práci něco dokázat," tvrdí Milan Barták z Poradenství pro lidské zdroje společnosti PricewaterhouseCoopers (PWC). "Myslím, že takových, kteří se nestydí za viditelné pracovní nasazení, přibývá ale spíše ve společnostech se zahraničním kapitálem," dodává.

Podle průzkumu pracovního serveru Čechy k vyššímu pracovnímu výkonu nejvíce povzbudí fakt, že člověka práce baví. Až na druhém místě je motivující injekcí vyšší plat a uznání nadřízených. Jenže právě oni často v podpoře výkonnosti svých zaměstnanců zaostávají.

Nástup do práce: ostražitost je na místě. Zaměstnavatel nového pracovníka tlačí do nevýhodné pozice.Na paty mi šlapat nebudeš!

Pro nadprůměrně výkonné zaměstnance jsou typické elán a kreativita. Peníze pociťují jako velkou motivaci, ale na prvním místě u nich stojí odpovědnost a uznání. Kvůli tomu je méně přičinliví kolegové považují přinejmenším za blázny. A šéf, pokud si příliš nevěří, má z takových podřízených strach jako z možné konkurence.

"Proto takový šéf raději dělá všechno sám, je skoupý na informace, nevybírá si třeba ani dovolenou," říká Lenka Hrbáčová z poradenské společnosti PeopleComm. Zakomplexovaný šéf žije v neustálém strachu o své místo. Samozřejmě to nedává najevo přímo.

Zato dokáže pilného pracovníka zahltit i zbytečnými úkoly a s úsměvem mu přitom říkat, jakou je oporou podniku. Pokud je takový zaměstnanec naivní dobrák od kosti a přijímá podobné lichotky jako uznání a povzbuzení k ještě vyššímu výkonu, může se mu stát, že kupu povinností prostě nezvládne. Buď se zhroutí vysílením, nebo udělá nějakou chybu.

Řekněte si v práci o maximum. Čtěte ZDE

To je něco, na co šéf čeká. Následuje postih, třeba i v podobě napomenutí, psychického nátlaku či výpovědi kvůli neplnění pracovních povinností. Takové jednání nadřízeného samozřejmě vezme chuť do práce i ostatním. A navíc zvedne sebevědomí hochštaplerům, kteří mají od slov daleko k činům.

Úspěšné firmy: místo msty uznání

"Spokojenost a motivace pracovníků hrají důležitou roli pro výkon a konkurenceschopnost organizace. Úspěšné společnosti si to dobře uvědomují - spokojení a motivovaní zaměstnanci podávají vyšší výkon," říká Milan Barták, který se podílel na studii oddělení Poradenství pro lidské zdroje PWC nazvané PayWell 2004.
Ta zjistila, že úspěšné společnosti spojují v chování k zaměstnancům stejné věci. Například vynakládají více peněz na mzdy i zaměstnanecké výhody než ostatní podniky. K obsazení nové nebo uvolněné pracovní pozice využívají častěji vlastní interní zdroje. Sledují také alespoň jednou ročně spokojenost zaměstnanců. Výrazně více využívají mzdová pásma, a to u všech kategorií zaměstnanců (zhruba dvakrát častěji než ostatní společnosti) včetně vrcholového managementu (dokonce třikrát častěji). Stále více společností také umožňuje pružnou pracovní dobu.

"Tyto trendy považujeme za pozitivní, ale Česko stále musí vykonat značný kus cesty směrem k rovnováze mezi pracovním a osobním životem," upozorňuje Milan Barták.
O tom svědčí například i skutečnost, že v 90 procentech společností účastnících se průzkumu nedokázali manažeři vyčerpat ani zákonem stanovenou dovolenou, natož pak případné dny navíc udělované jako benefit.
Možná i ze strachu z výkonných pracovníků nebo kvůli neschopnosti je najít či jim předat díl odpovědnosti a pravomocí.

Co vás povzbudí ke zvýšení pracovního výkonu? (%)

Když mě práce bude bavit

44

Vyšší plat

30

Když vidím, že to v práci ocení

16

Možnost povýšení

4

Nic mě nedonutí

3

Výhoda dle výběru (auto aj.)

2

Snaha podpořit/nepoškodit své kolegy

1

Hlasovalo 481 lidí, zdroj: www.jobs.czStojíte o výkonné pracovníky?

Některým manažerům se do hledání schopných pracovníků nechce. Správně totiž tuší, že jde o střet s jejich vlastními chybami.

Krok 1 Ptejte se vedoucích pracovníků: Přijal byste opět všechny zaměstnance, které teď máte? Pokud ne, tak proč? Kdybyste si měl ponechat deset procent současných pracovníků, koho byste si vybral a proč?

Krok 2 Vyzvěte vedoucí pracovníky, aby napsali jména lidí z celého podniku, které považují za vysoce výkonné. Srovnejte odpovědi. Pokud se shodují, vytipovali jste skupinu výkonných zaměstnanců.

Krok 3 Zeptejte se vytipovaných zaměstnanců, co si myslí o podniku. Dejte jim cíl, úkoly, které je zaujmou. Podívejte se, zda jsou odměňováni dle zásluhy všichni zaměstnanci v podniku.

Zdroj:PWC

Autor:Nejčtenější

V Česku byl odhalen rozsáhlý a neobvyklý pojistný podvod za 50 milionů

Ilustrační snímek

Pryč jsou nejspíš časy, kdy se podvodníci snaží přijít k penězům hlavně v podvádění s auty a lidským zdravím. Gang,...

Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Další z rubriky

Becherové: jak se kapky na žaludeční problémy proměnily ve slavný likér

Zeď v areálu české likérky Jan Becher zdobí portréty členů slavné rodiny.

Nejznámější karlovarská rodačka nebo třináctý pramen. Proslulý bylinný likér Becherovka šíří jméno slavné rodiny v...

Poradna: musím ukazovat ostraze obsah tašky?

Ilustrační snímek

V nákupních centrech přibývá konfliktů mezi ochrankou a zákazníky. A tudíž stále hlasitěji zní otázka: může prodavač...

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Devět čínských pák na Američany. A jedna páka hodně zákeřná

Devět čínských pák na Američany. A jedna páka hodně zákeřná

Kurzy.cz Danske Bank ve svém posledním týdenním přehledu hovoří o deseti pákách, které může Čína efektivně použít v případné obc...

Najdete na iDNES.cz