Tři pilíře důchodového systému: státní důchod, důchodové spoření a doplňkové penzijní spoření

Tři pilíře důchodového systému: státní důchod, důchodové spoření a doplňkové penzijní spoření | foto: iDNES.cz

Pletou se vám důchodové pilíře? Podívejte se na grafiku

  • 13
Na případný vstup do druhého pilíře penzijního systému zbývají Čechům starším než 35 let už jen necelé tři měsíce. Pokud ještě pořád nevíte, co to vůbec druhý pilíř je, zkuste se podívat na naši infografiku.

Přirovnání k pilířům má naznačit, že budoucí penze by měla stát na několika základech.

Infografika: co znamená první, druhý a třetí pilíř

První pilíř je státem vyplácený starobní důchod. I když tvoří pro většinu lidí základ jejich zajištění na penzi a má v Česku i nejdelší tradici, je s ním spojený i jeden zakořeněný omyl. A sice, že si peníze léta placené na sociálním pojištění, lidé někam odkládají pro sebe (to je onen častý povzdech: "Celý život si platím na důchod a teď z toho nic nemám.").

Ne. Peníze, které pravidelně každý měsíc na sociální pojištění platíte, slouží k vyplacení důchodů lidem, kteří penzi pobírají právě teď. Proto se také tomuto systému financování důchodů říká průběžný - peníze, co do něj přitečou se hned průběžně vyplatí.

Nepřehlédněte

Různé varianty spoření na penzi vám propočítá 
důchodový kalkulátor

Druhý pilíř zavedla současná vláda ve snaze přimět budoucí české důchodce k zajištění více zdrojů pro jejich budoucí penze. Hlavní motivací mají být tři procenta, která si dotyčný vyvede z průběžného systému (neposílá je tedy současným důchodcům) a spoří si je na svůj důchodový účet. K nim si posílá další dvě procenta ze své mzdy, o tuto částku má tedy nižší výplatu. 

Třetí pilíř tvoří doplňkové penzijní spoření, dříve nazývané penzijní připojištění. V současnosti ho využívá přes pět milionů Čechů.

Pokud vám z nějakého důvodu žádná z těchto variant nevyhovuje, můžete si podle svého naturelu vytvořit vlastní pilíř a své úspory či investice nasměrovat jinam. Spolehnout se ovšem jen na státní penzi je ale podle všeho dost riskantní. Takový sloup vaše budoucí nároky totiž nejspíš neunese.