Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pilot Tomáš Novák: létání bych za žádnou jinou profesi nevyměnil

aktualizováno 
Být pilotem je sen mnoha malých kluků. Jen někomu se však jeho přání splní. Tomáš Novák, pilot ČSA, měl štěstí. S financováním nákladné školy mu vypomohli rodiče. Dnes se mamince odvděčuje tak, že ji bere na dovolenou do New Yorku.

Pilot ČSA Tomáš Novák. | foto: iDNES.cz

Proč jste se chtěl stát zrovna pilotem?

Ve 14 letech jsem začal létat na větroních v aeroklubu, profesionální dráha pak začala studiem na Žilinské univerzitě, obor Provoz a ekonomika letecké dopravy, pilotní zaměření. Po absolvování základní vojenské služby a dalším roku manažerské činnosti v aeroklubu, jsem dostal pozvánku k výběrovému řízení ČSA na funkci pilot, kam jsem 3.ledna 2000 nastoupil.

Jaké bylo studium a praktický výcvik?

V roce 1992, kdy jsem nastupoval na fakultu, brali přibližně 10 % uchazečů. Jednalo se asi o 30 posluchačů v ročníku, z toho jen polovina měla pilotním zaměřením. Před rokem 1989 rozhodoval o zařazení na pilotní obor především prospěch, také třeba nálet hodin z aeroklubu. Pilotní výcvik jsme si hradili sami, s malým příspěvkem školy.

Financování školy tedy nebylo jednoduché. Jak jste si poradil?

V mém případě pomohli hlavně rodiče, část prostředků jsem získával, stejně jako mnoho mých spolužáků, na prázdninových brigádách. Myl jsem nádobí  v kuchyni penzionu u Bodamského jezera. Dnes jsou, vedle tohoto, běžné různé bankovní půjčky a úvěry.

Co druhá složka studia, praktický výcvik?

Praktický výcvik jsme zahájili o prázdninách po ukončení prvního ročníku, potom již probíhal v průběhu celého studia. Létali jsme na českých letounech řady Zlín 142. Výcviková osnova obnášela 150 letových hodin, poté ještě dalších 45 hodin na dvoumotorovém typu L-200 Morava pro získání přístrojové doložky, tj.pro létání podle přístrojů, bez toho se v dopravním letadle neobejdete. V dnešní době letový výcvik do určité míry doplňují a především zlevňují letecké trenažery.

Co říkáte na letecké simulátory? Je to podobné realitě?

Pokud jde o ty počítačové simulátory, tak určitě dobrá zábava a pomůcka nejen pro začínající piloty. Jde-li o ty skutečné, jsou  neodmyslitelnou součást výcviku profesionálních pilotů. Oba dva druhy jsou dnes velmi reálné.

Ing. Tomáš Novák

Létá jako kapitán na letounu ATR 42/72 u ČSA. Rád má kromě "velkého" létání také to "malé" motorové i bezmotorové. Často a s chutí sportuje. Oblíbil si hlavně lyže, tenis, hokej a pochopitelně také cestování.

Který typ letadla nejčastěji pilotujete?

Létám na typu ATR 42/72, to jsou dvoumotorové turbovrtulové dopravní letouny pro 46 až 64 cestujících.

Jakou trasu rád létáte?

Nejoblíbenější trasa, to je těžké, ale asi nejhezčí výhled je za dobrého počasí na Alpy při letech do italských Benátek a Bologni. U ČSA létám na přibližně 25 evropských destinací, především jsou to metropole okolních a s nimi sousedících států.

Máte své oblíbené místo pro dovolenou? Vždyť musíte znát celý svět.

Cestuji opravdu poměrně hodně, jednak služebně na trenažery ve Finsku, Řecku, Francii, ale také soukromě. Nejraději asi do slunné podzimní Kalifornie, oblíbil jsem si také Washington a New York, kam beru pravidelně na jaře na pár dní svou maminku. Aspoň tak trochu splácím velký dluh. Musím dodat, že rád. Využívám ale také služeb klasických cestovních kanceláří, před nedávnem jsem se vrátil z potápění v egyptské Hurghadě. Bylo tam nádherně.

. nenechte si ujít seriál o úspěšných podnikatelích

Připravili jsme pro vás seriál rozhovorů se zajímavými osobnostmi, které se pustily do netradičního podnikání a uspěly. V jednotlivých dílech se s vámi podělí o své zkušenosti ze světa byznysu mimo jiné i známí herci, zpěváci či modelky.

V předchozích dílech jste se mohli například dočíst, jaké to je, podnikat v showbyznysu, obchodovat s kávou či prodávat zbraně.

Čtěte další příběhy známých i méně známých podnikatelů

Kolik si přibližně měsíčně vyděláte?

Kolik si vydělám myslím odpovídá náročnosti a specifičnosti profese, konkrétnější nebudu.

Máte povahu a příjmy na investice?

Investic se opravdu nebojím. Investuji do nemovitostí, akcií a fondů. Snažím se své vydělané peníze zhodnotit

Je pravda, že piloti a letušky často mívají vztah?

Piloti a letušky - také jsem o tom již slyšel (smích).

Bál jste se někdy v letadle?

V letadle se nebojím, ale jde spíš o respekt, který cítím jak ke složitému stroji, tak i k přírodě. 

Létáte někdy jako pasažér?

Létám poměrně často jako běžný cestující, ať už na služební cesty nebo soukromě. Létání jako pasažér je pro mě pouze přesunem z A do B, ocením, když je let rychlý, na čas a pohodlný. Služby tradičních leteckých dopravců, s kterými létám, jsou srovnatelné a kvalitní. "Za kniplem" vnímám let určitě jinak, to je jako sledovat hokejový zápas z tribuny nebo být na ledě.

Jaký máte názor na katastrofické filmy o létání?

Názor na katastrofické filmy o létání mám podobný jako na nekonečné seriály, nevadí mi, ale většinou je nesleduji.

Který druh relaxace je vám blízký, sport nebo odpočinek?

Létání je svým způsobem relax, ale samozřejmě jako profesionálové létáme hodně a odpočinek určitě potřebujeme. Zaměstnavatel nám po určitých letech u společnosti a nalétaných hodinách hradí lázeňské pobyty. Každý rok na podzim dobíjíme baterky s partou kamarádů v Kalifornii. Letos jsme zdolali vrchol nejvyšší hory kontinentální severní Ameriky - Mt.Whitney v pohoří Sierra Nevada. Odpočinkem je pro mě sport, ale někdy také velice rád jen tak polenoším.

Máte nějaký nepříjemný  nebo naopak veselý zážitek z letu?

Létání mám rád, takže vyloženě nepříjemný zážitek nemám. Snad jen když let končí.

Z úsměvných příhod se mi vybavuje ta s kocourem - "černým pasažérem". Jednoho podzimního rána, po příchodu do letadla po nočním stání na letišti ve Frankfurtu jsme zjistili, že v kokpitu není něco v pořádku. Mapy a manuály strhané na podlaze, pošpiněné normálně běloskvoucí povlaky na sedačkách, ostrý zápach...no zkrátka binec. Po chvíli se zjistilo, že onou černou rukou, která přes noc řádila v kokpitu, byl obrovský mourovatý kocour, který se k nám pravděpodobně připojil už na letišti v Praze, skryt mezi zavazadly a nákladem.

Situace se zdála být z počátku banální, kocoura chytíme, trochu v letadle uklidíme a letíme...ale kocour byl jiného názoru. Ani přivolaný, kvalitně vybavený, speciální odchytávací tým na něj nevyzrál. Let s pasažery byl samozřejmě zrušen a po celodenní neúspěšné snaze kocoura odchytit, jsme se vrátili do Prahy - i s kocourem na palubě, resp. někde pod ní. Samozřejmě šlo o technický přelet bez cestujících. Až šikovné ruce českých mechaniků nad kocourem vyzrály, ten se nyní těší snad dobrému zdraví v jednom z pražských útulků.

Chtěl jste někdy dělat něco jiného?

Zní to možná jako klišé, ale nic jiného jsem nikdy opravdu dělat nechtěl. Moje první usednutí do kokpitu větroně přišlo zkrátka dřív, než doba, kdy člověk vážně řeší, čím chce jednou být. No a když ta doba přišla, už jsem neměl co řešit.
Nejčtenější

Automobilky přitvrzují. Ceny aut letí nahoru

Zdražování aut

Možná jste si toho všimli sami, pokud uvažujete o koupi auta a sledujete ceníky. V některých se najednou objevily vyšší...

Dostali žárovky jako dárek, pak je měli draze zaplatit

Za žárovky jako dárek měl zaplatit skoro sedm tisíc. Ilustrační snímek

Žárovky jako dárek při podpisu smlouvy s novým dodavatelem energií jsou letitý šlágr. Smutné je, že si na takový dárek...Proč jsou kanály kulaté? Obvyklé i nezvyklé otázky padající u pohovorů

Ilustrační snímek

Při pracovním pohovoru čelí uchazeči různým otázkám personalistů. Třeba dotaz „Jaké jsou vaše silné a slabé stránky?“...

Zrušíme hotovost, sílí hlasy. Co by to přineslo, rozebírá ekonomka

Ilustrační snímek

Objem bezhotovostních plateb výrazně narůstá. Co se stane, když peníze budou jen virtuální a skutečné peníze přestanou...

Zažil úspěch i pád. Dnes mluví o renesanci podnikání se zážitky

Jan Hájek

Před deseti lety založil firmu na zážitky. Lidem nabízí lety balonem, jízdu v rychlém autě, adrenalin ve větrném tunelu...Další z rubriky

Co si Češi závidí a co by chtěli mít jisté. Zapojte se do ankety

Ilustrační snímek

O Češích se říká, že jsou závistiví. Ale je česká závist stále tak silná, že se nám nedaří vymanit z klubka intrik,...

Naše práce je dřina, uchazeče to odrazuje, říká pekař

Meduna

Je brzy ráno, stojím v pekárně čakovického hypermarketu Globus a vypadám jak šmoula. Na sobě mám bílý ochranný hábit a...

Proč jsou kanály kulaté? Obvyklé i nezvyklé otázky padající u pohovorů

Ilustrační snímek

Při pracovním pohovoru čelí uchazeči různým otázkám personalistů. Třeba dotaz „Jaké jsou vaše silné a slabé stránky?“...

Další nabídka

Kurzy.cz

Nečekané: velký obchodní řetězec na Vánoce zavře prodejny
Nečekané: velký obchodní řetězec na Vánoce zavře prodejny

Jeden z největších obchodních řetězců v Česku ve čtvrtek přišel s nečekaným prohlášením, že na Štědrý den nechá všech 3... celý článekNajdete na iDNES.cz