Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

PIN vám Britové vhodí jen tak do schránky

aktualizováno 
Při pobytu v Cambridgi jsem si postupně dával do pořádku veškeré náležitosti, bez kterých se při delším životě v Anglii nemůžete obejít.

Hned po příjezdu jsem si obstaral místní SIM kartu. Bez ní se nedá prakticky nic zařídit, cizí telefonní číslo všechny instituce ignorují.

Se založením bankovního účtu vám pomůže firma, u které budete pracovat, a to tak, že vám vydá potvrzení o zaměstnání. Pokud vám zaměstnavatel pronajímá i bydlení, potvrdí vám také adresu bydliště. Jinak se musíte prokázat svým jménem na složence za energie nebo na potvrzení o zaplacení obecní daně, kterou jste povinni při delším pobytu platit. Bez tohoto „důkazu adresy“ (proof of address) je získání účtu nemožné. Přivezte si s sebou také poslední výpis z české banky a alespoň dva doklady totožnosti.

Připravte se na pohovor
Při zakládání účtu musíte absolvovat pohovor s úředníkem. Asi týden po pohovoru vám číslo účtu a platební karta přijdou domů poštou, nikoliv však doporučeně.

Britové, kteří jsou jinak velmi striktní při prokazování totožnosti, vám tak důležitou informaci, jako je PIN, klidně vhodí jen tak do schránky. Dobrá zpráva pro všechny – za vedení účtu ani za výpisy nic neplatíte. Pokud chcete poslat peníze domů, poplatek je 20 liber, něco si strhne i česká banka. Musíte si také zařídit Národní pojišťovací číslo National Insurance Number (NIN). Na příslušném úřadu práce vám dají telefonní číslo. Po telefonu absolvujete krátké interview.

Budete muset sdělit běžné osobní informace včetně adresy a telefonního čísla. Také se budou ptát, zda jste už někdy byli v Británii a zda jste tam pracovali. Pokud jste tam někdy cestovali jako turisté, je zbytečně komplikované tento fakt uvádět.

Také vám řeknou, kdy se máte dostavit opět na úřad práce na hlavní pohovor, který se koná asi dva týdny poté. Vše vám přijde písemně potvrzené poštou s informacemi, co si máte vzít s sebou. Jsou to opět dva doklady, důkaz o zaměstnání nebo o tom, že hledáte práci, důkaz adresy. Tady vám pomůže pracovní smlouva, výpis z účtu nebo dopis od zaměstnavatele. Na dodání čísla se čeká 4 až 6 týdnů po hlavním pohovoru. Většinou vám do dvou týdnů přijde dopis s číslem, o něco později plastová kartička. Tato služba je zdarma. Pokud práci teprve hledáte, nechte si vždy u zaměstnavatele nebo pracovní agentury potvrdit, že jste u nich byli. I v tomto případě máte právo žádat o NIN.

Poslední administrativní nutností je registrace u úřadu s názvem Home Office, který eviduje zaměstnance pracující v Británii delší dobu. Zaregistrovat se musíte do jednoho měsíce od začátku práce. Nepříjemnou stránkou registrace je poplatek 90 liber. Ten musíte zaslat spolu s vyplněným formulářem, dopisem od zaměstnavatele, dvěma fotografiemi pasového formátu a originálem pasu nebo občanského průkazu na příslušnou adresu.

Autoři: ,


Nejčtenější

Zmapovali jsme pět spořicích účtů, které aktuálně vynášejí nejvíc

Ilustrační snímek

Česká národní banka letos již několikrát zvýšila úrokové sazby, naposledy v srpnu 2018. Některé finanční domy na to...

KOMENTÁŘ: Uplynulo deset let od krize, připravme se na tu příští

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Každá krize přináší finanční pády i nové investiční příležitosti. Krize před deseti lety, která vyvrcholila pádem banky...Rozpoutá nová regulace národní banky od října hypoteční šílenství?

Ilustrační snímek

Česká národní banka zaznamenala nárůst objemu poskytnutých hypotečních úvěrů. Za mírným růstem stojí zřejmě i takzvané...

Ekonomka Lipovská: Délku pracovní doby a výši mezd by měl určit trh

Hana Lipovská je autorkou knihy „Kdo chce naše peníze? - Ekonomie bez politické...

Průměrná mzda v Česku roste, ve 2. čtvrtletí se vyhoupla na 31 851 korun. Platy ve veřejném sektoru však stoupají...

Planeta nám za méně vyhozených bot poděkuje, zamítl prodejce reklamaci

Ilustrační snímek

Nové boty se mu začaly párat už po třech měsících, reklamaci však prodávající neuznal. Možná má nějakou anomálii prstů...

Další z rubriky

Češi mění čile zaměstnání. A budou ještě aktivnější

Ilustrační snímek

Nezaměstnanost je na historicky nejnižších hodnotách. Zatímco firmy mají těžké časy, zaměstnanci naopak ty nejlepší....

Jak být dobrým šéfem? Přiznávám, že jsem jen člověk, říká manažerka

Diana Rádl Rogerová

Jsou šéfové a pak ti druzí, co strhnou kolegy tak, že se do projektů pouštějí po hlavě a srdcem. Jedním z těch druhých...

Pekaři nejsou, lovíme mimo obor, říká majitel rodinného podniku

Kudy povede jeho profesní dráha, věděl Marek Nozar velmi brzy. Řídí rodinnou pekárnu, stejně jako předtím jeho dědeček...

Nejsou lidi: Za kopečky stále utíká tolik lidí, jako za dob komunismu

Nejsou lidi: Za kopečky stále utíká tolik lidí, jako za dob komunismu

Kurzy.cz Míra nezaměstnanosti je na historickém minimu a sehnat lidi je pro firmy velký problém. Vše ještě zhoršují u některých ...Najdete na iDNES.cz