Plánování osobních financí

  1. Vyhodnocení životní situace a určení strategie pro spoření či investování

    Jak velká část příjmů je využitelná pro spoření, případně pojištění? Na jak dlouhou dobu mohu jednotlivé části úspor postrádat? Jak velké riziko jsem ochoten nést? Plánuji koupi bytu či domu, pokud ano, kdy? Plánuji koupi automobilu, případně jiné větší výdaje? Kdy?

  2. Potřebujete i zajištění? Odpovězte si na otázky:

    Je na mém příjmu závislá také jiná osoba, nebo osoby? Mám nutné závazky, které při změně finanční situace z důvodu nemoci, úrazu či úmrtí nebude možné pokrýt? Vystačí mi příjmy na nutné výdaje při trvalé ztrátě příjmu například z důvodu invalidity. Zajistí mi dostatečnou životní úroveň ve stáří důchod garantovaný státem?

  3. Výběr produktů a omezení rizika

    Možností spoření a investování je celá řada, ale prvním doporučením je bezesporu diverzifikace rizika. Ač to zní cizokrajně, jde jednoduše o rozložení úspor do více finančních služeb u různých subjektů kvůli omezení možnosti ztráty vložených prostředků. Diverzifikace Vám také zajistí stabilnější výnosy. Při výběru z různých finančních služeb je třeba brát ohled i na investiční horizont. Některé výhodné kombinace pro Vaše finanční rozhodnutí najdete v Know-how sekcích Finančního rádce.

  4. Aktivní přístup v průběhu využívání finančních služeb

    Sledování vývoje úrokových sazeb a inflace. Provádění změn ve složení portfolia podle vývoje na trhu. Využívání dodatečných zisků, které nabízejí daňové odpočty.