Plastový úvěr do kapsy

  0:03aktualizováno  0:03
Znáte to. Jdete po ulici a zalíbí se vám třeba plyšový pes ve výkladní skříni. Jenže nemáte dost peněz. Nemusíte být smutní, pokud máte některý z plastových úvěrů do kapsy. Říkáme jim kreditní a nákupní úvěrové karty.
Znáte to. Jdete po ulici a zalíbí se vám třeba plyšový pes ve výkladní skříni. Jenže nemáte dost peněz. Nemusíte být smutní, pokud máte některý z plastových úvěrů do kapsy. Říkáme jim kreditní a nákupní úvěrové karty.

Kreditní karty – osvědčená klasika

Kreditní karta je obdobou karty platební, rozdíl je však ve způsobu zúčtování plateb. Ty jsou hrazeny z revolvingového úvěru, který posléze i s úroky klient splácí. Klient banky může tedy kartu používat libovolně v tuzemsku i v zahraničí a to u obchodníků i k výběrům hotovosti z bankomatu.

Výhodnou nabídkou některých bank jsou určitá období, po která není klientovi z úvěru počítán žádný úrok (tzv. bezúročná doba odkladu splátek) a u některých bank nemusí dokonce klient splácet při dodržení přesných podmínek úrok žádný. Součástí většiny kreditních karet je také základní pojištění pro případ úrazu a cestovní pojištění. Nabídky těchto doplňkových služeb jsou však u různých bank různé a tak se i kvalita pojištění může značně lišit.

Nevýhodou kreditních karet je v porovnání s jejich konkurentem – nákupní úvěrovou kartou – poměrně složitá cesta k jejich získání. U mnohých bank musí klient spolu s prokázáním svých příjmů projít ještě scoringem a vydání karty tak trvá až tři týdny. Rovněž poplatky za vydání a vedení kreditní karty se v závislosti na její kvalitě (třídě) pohybují v řádu několika set korun ročně.

Banka - kartaMěsíční úroková sazbaMax. výše úvěrového rámceMinimální výše měsíční splátkyPoplatek za nákup zboží
Komerční banka  Inter Card EC/MC1,90%100 000 Kč10%0 Kč
Bank Austria Creditanstalt    MAXIM VISA1,95%180 00010%0 Kč
Česká spořitelna  VISA Classic - kreditní1,21%individuální scoring0%0 Kč
Citibank               Citibank kreditní karta - stříbrná2,20%až trojnásobek čistého měsíčního příjmu5%0 Kč

Kromě zde uvedených karet standardní třídy můžete získat i karty zlaté, jejichž princip je ovšem naprosto shodný a rozdíly spočívají pouze v doplňkových službách a úvěrových limitech.

Nákupní úvěrové karty – výrazná konkurence „kreditek“

Nákupní úvěrové karty jsou obdobou kreditních karet s několika rozdíly. Snad nejdůležitějším rozdílem je použitelnost karet. Na rozdíl od kreditních karet lze použít nákupní úvěrové karty pouze k placení zboží v obchodech, které tyto karty akceptují. Pokud byste chtěli vybírat pomocí nákupní úvěrové karty hotovost, musíte navštívit vybranou banku, která s vaší splátkovou společností spolupracuje a vybrat hotovost na přepážce. Nákupní úvěrovou kartu tedy nemůžete v žádném případě použít k výběru hotovosti z bankomatu a nemůžete ji použít ani v zahraničí (neplatí pro Kartu YES společnosti Home Credit, která je akceptována na všech místech jako platební karty Cirrus Maestro a lze s ní vybírat i z bankomatu). Dalším rozdílem je vydavatel, jelikož tyto karty nevydávají banky, ale společnosti zabývající se splátkovým prodejem. V současné době můžete získat nákupní úvěrovou kartu od třech společností:

GE Capital Multiservis – OK Karta
Home Credit – Karta YES
CETELEM – Karta Aura

Výhodou nákupních úvěrových karet je v porovnání s kreditními kartami relativní snadnost jejich získání. Budoucímu klientovi pouze stačí ve většině případů potvrzení o výši příjmů a sepsání smlouvy přímo u prodejce. Na základě příjmů je potom stanoven úvěrový rámec a výše pevné měsíční splátky a zákazník může hned při první návštěvě obchodu odejít s vytouženým zbožím. Například u OK Karty tak v obchodě netrvá proces vystavení karty déle než deset minut.

Podstatou nákupních úvěrových karet je revolvingový úvěr, jehož úrokové sazby jsou stanoveny na měsíční bázi. Úroky jsou účtovány k tíži klienta každý měsíc z čerpaného úvěru a klient splácí každý měsíc stejnou částku. Ta činí minimálně pět procent úvěrového rámce u OK Karty a Karty Aura a čtyři procenta u karty YES. Základní údaje o jednotlivých kartách jsou uvedeny v následující tabulce:

Splátková společnost - kartaMěsíční úroková sazbaMax. výše úvěrového rámcePoplatek za nákup zbožíMinimální výběr hotovosti u...
GE Capital Multiservis - OK Karta2,46%75 000 Kč0 Kč1 500 Kč u GE Capital Bank
Home Credit - Karta YES2,22%50 000 Kč0 Kčminimální výběr není stanoven, lze ho provést kdekoli, kde je akceptována karta Maestro
CETELEM - Karta Aura1,98%60 000 Kč0 Kč1 000 Kč u Union banky

A která karta je vítězem?

Co se týče poplatků, vycházejí ze souboje vítězně nákupní úvěrové karty. Ty jsou totiž na rozdíl od většiny kreditních karet vydávány a vedeny zdarma a jejich vlastník tak může ušetřit ročně i několik set korun. Výhodnější jsou nákupní úvěrové karty také z hlediska minimální měsíční splátky čerpaného úvěru. Nakupující totiž splácí pouze 5% úvěru měsíčně, tedy o polovinu méně než u bank.

Naopak ve výhodnosti úrokových sazeb jsou vítězem klasické kreditní karty. Ty se v drtivé většině (až na kartu od Citibank) dostanou s měsíčním úrokem pod dvě procenta a u kreditní karty České spořitelny dokonce na 1,21% měsíčně. Bonitnějším klientům umožní kreditní karty rovněž větší nákupy než nákupní úvěrové karty, neboť jejich úvěrové limity jsou ve standardní třídě přibližně dvojnásobné.

Používáte kreditní kartu nebo nákupní úvěrovou kartu? Jste zastáncem nákupů na úvěr, nebo preferujete heslo „kupuj jen to, na co máš“?

Autor:

Nejčtenější

KVÍZ: Jak jste na tom s jazykovou inteligencí? Otestujte se

Ilustrační snímek

Už jste někdy absolvovali inteligenční test, abyste se dozvěděli, jaké máte IQ? Dnešní kvíz vám konkrétní číslo sice...

Má smysl pořídit si nyní investiční byt? Odborníci radí nečekat

ilustrační snímek

Ceny nemovitostí jsou vyšroubované na maximum. Přesto realitní makléři doporučují pořízení investičního bytu...

Roste nám obrat, brzdí nás však nedostatek lidí, říká personalistka

Monika Rousová, personální ředitelka společnosti 2N Telekomunikace

Trh práce kolabuje, nejsou na něm téměř žádní volní uchazeči o zaměstnání. Nezaměstnanost v Česku je přitom na novém...

Studentský nápad ho přivedl k podnikání. Chce změnit kavárenský svět

Praha,22.10.2018, Adrian Drozdek, SPECIÁL PRO IDNES, FOTO MAFRA DAN MATERNA

Adrian Drozdek je z Brna, má 18 let a hlavu plnou nápadů. Před rokem přišel s myšlenkou vytvořit mobilní aplikaci,...

Po rozvodu jí zbyly manželovy dluhy a stres. Řešení se nakonec našlo

Exekuce je stresující záležitost pro každého.

Dostali jste se kvůli někomu blízkému do finančních problémů? Hrozí vám exekuce? Neskákejte hned z mostu a raději se...

Další z rubriky

Jízda v terénu: jak se na utopené nebo rozbité auto dívají pojišťovny

Ilustrační snímek

Každé čtvrté auto v Česku je z kategorie SUV. Označení sportovní užitkový vůz přitom občas svádí majitele k tomu, aby v...

Češi mají mnohdy nesmyslné životní pojistky, říká odborník

Petr Borkovec

„V životním pojištění jsou Češi velmi často podpojištěni a mají nesmyslná připojištění,“ říká generální ředitel...

Co řeší profesionální sportovec: jak se pojistí a finančně zajistí

Ilustrační snímek

Profesionální sport nejsou jen slavná vítězství, ale i hořké prohry a mnoho zdravotních rizik. Kariéra profesionálního...

Bitcoin dále padá, už byl kolem 4 600 USD. Přišel o 1000 USD za 5 dnů. Katastrof...

Bitcoin dále padá, už byl kolem 4 600 USD. Přišel o 1000 USD za 5 dnů. Katastrof...

Kurzy.cz Cena bitcoinu po relativně klidném víkendu pokračuje ve výrazném propadu a dostává se pod úroveň 5 200 USD a je tak nej...

Najdete na iDNES.cz