Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Platby do zahraničí: s kým ušetříte tisíce?

aktualizováno 
Tisíce korun zaplacených za jednu platbu se zdají jako neuvěřitelná částka. Přesto jde však o realitu – kdo posílá často peníze do zahraničí, ví, o čem je řeč. Jaké jsou rozdíly v cenové politice jednotlivých českých bank v případě zahraničních plateb? Kdy budou banky k plošnému sjednocení některých poplatků donuceny?

Zahraniční platební styk je mnohem složitější než tuzemský, což se odráží ve výši poplatků. Ty rozhodně nepatří k nejnižším, a tak mnoho klientů jistě zajímá, jak se bude jejich výše vyvíjet v budoucnu.

Banky shodně potvrzují, že většina zahraničních plateb klientů je denominována v eurech. Právě těchto plateb se týká nařízení EU, které říká, že v rámci EU musí být převody v eurech (nyní do 12 500 EUR, od 1.6.2006 do 50 000 EUR) zpoplatněny stejně jako převody v EUR v rámci země – při stejné transakci prováděné stejnou institucí. Nařízení zahrnuje nejen platby jako takové, ale i  např. výběry z bankomatu (opět v eurech; týká se rovněž šeků). Týká se však pouze zemí eurozóny; bude tedy pro ČR platit až po přijetí eura za domácí měnu. Přesto banky v Česku začaly již vyvíjet aktivitu k postupnému slaďování.

Zatímco poplatky za výběr z bankomatu v zahraničí zůstávají stále na stejné, poměrně vysoké úrovni, na poli zpoplatnění zahraničních plateb jsme již od minulého roku svědky určitého zlevňování plateb v eurech. O prvním kroku ČSOB jsme vás v polovině loňského roku informovali. Které další banky ke změnám přistoupily a v jaké míře?

Kromě již zmíněné ČSOB jde o Českou spořitelnu, GE Money Bank a Komerční banku (viz tabulka). Změnou je  (s výjimkou GE Money Bank) stanovení paušálního poplatku za ty platby, které splňují předpoklady dané výše zmíněnou směrnicí EU (vyjmenované mimo jiné v poznámce pod tabulkou). Přitom se některé banky snaží naučit své klienty používat k zahraničním platbám kanály přímého bankovnictví, ať již jde o podmínku pro uplatnění „zlevněné“ eurové platby (pouze ČSOB), či formu příplatku za zadání příkazu přes pobočku ke standardním platbám, který dosahuje řádu několika set korun (např. opět ČSOB či KB). Živnobanka rozlišila v tomto směru daný poplatek procentem z částky a účtovaným maximem. V tabulce jsou uvedeny poplatky za platby odeslané/přijaté do/ze zahraničí v Kč nebo cizí měně.

Banka Odchozí platba Příchozí platba
Citibank 1%, 300 - 2000 Kč 0 Kč
ČS 220* / 1%, 220 - 1500 220* / 1%, 100 - 950
ČSOB** 250 / 1%, 250 - 1500 150 / 1%, 150-1000
eBanka 1%, 200 - 1500 1%, 100 - 1000
+ výlohy zahraničních bank mimo banky příkazce
GE Money Bank 1%, 220-1500 (-50 Kč)***/ 1%, 220-1500 1 %, 100 - 1 000
HVB Bank 0,9%, 500 - 2400 0,9%, 350 - 2200 / 200 Kč****
Komerční banka 225** / 0,9%, 250-1500 100***** / 225** / 0,9%, 225 - 1095
Raiffeisenbank 0,25 %, min. 500 0,25 %, min. 500
Volksbank 1%, 300-1700 0,5%, 100-750
Živnostenská banka 1%, 200 - 2000 / 0,8%, 200- 1500****** 1%, 200 - 1500

Pozn.: údaje v Kč, jedná se o jednorázové platby se zadáním SHA; *) v rámci zemí EHP  v EUR, do výše 12 500,- EUR, s typem poplatku SHA, s uvedením IBAN a BIC; **) v rámci zemí EHP  v EUR, do výše 12 500,- EUR, s typem poplatku SHA, s uvedením IBAN a BIC zadané elektronicky / standardní převod zadaný elektronicky - příplatek za zadání písemnou formou pak činí 250 Kč; ***) platba v EUR do EHP splňující podmínku správného IBAN a BIC; ****) úhrada do výše 2 000 Kč včetně; *****) úhrada ze zahraničí do 10 tisíc Kč, 1 za měsíc; ******) elektronicky nebo přes tel. bankéře; zdroj: banky

Je vidět, že rozdíly mohou překvapit – kalkulace nákladů při častějších platbách může odhalit několikatisícovou propast mezi nejlevnějšími a nejdražšími bankami. Kromě procenta z převáděné částky je třeba si všímat zejména minimálních a maximálních plateb. V tomto ohledu je pro klienty HVB Bank či Raiffeisenbank jistě alarmující, že minimální platba činí za standardních podmínek 500 Kč. U druhé z jmenovaných bank poté není určeno maximum, což může být rovněž pro někoho poněkud znepokojivé. Ojedinělý je potom i přístup Citibank, která došlé platby ze zahraničí nezpoplatňuje vůbec.

Důležitý je aspekt správně vyplněných údajů (zejména IBAN a BIC – čísla účtu v mezinárodních formátech), které v rámci zvýhodněných plateb zdůrazňují všechny zmíněné banky. Při nesplnění těchto podmínek nejenže „sleva“ neplatí, ale zaplatíte navíc leckde jakousi pokutu za zásah pracovníka do transakce (v řádech několika set korun). Již z předchozího textu je dále zřejmé, že se jedná o „evropské platby“ (v rámci EHP, do částky 12 500 eur – výjimkou je pouze GE Money Bank, kde výše není v sazebníku omezena).

U poplatků se bavíme o platbách typu SHA (SHARE), které patří k nejběžnějším. Pro zopakování jsme pro vás připravili tabulku typů poplatků pro převody do zahraničí (pokud klient neoznačí typ poplatku, bývá stanoven typ poplatku SHA):

· BEN - veškeré poplatky hradí příjemce

· SHA - plátce hradí poplatky banky plátce, příjemce hradí poplatky banky příjemce, popř. zprostředkujících bank

· OUR - veškeré související poplatky hradí plátce

S poplatky souvisí nově vzniklá konvence pro platební styk, která mimo jiné zaručuje, že platební příkazy nemohou být v průběhu transakce sníženy o další poplatky za zprostředkování. Konvenci dodržuje většina bank v EU, v ČR k ní zatím přistoupila jen ČSOB.

Zamyslet se nad výběrem banky se dále vyplatí těm, kteří chtějí posílat peníze v rámci bývalé federace. Při platebním styku se Slovenskem mohou být  totiž u sesterských bank poplatky za platbu v rámci České a Slovenské republiky zvýhodněny. Zvýhodnění tak ale platí vždy jen v rámci dané finanční skupiny (viz tabulka).

Banka Odchozí platba Příchozí platba Specifikace
Česká spořitelna 50 0 v rámci ČS a Slovenské sporitelny
ČSOB 9 v rámci ČSOB
Komerční banka 10 7 v rámci KB
Živnobanka  50 0 v CZK a SKK mezi ŽB a Unibankou
Raiffeisenbank 50  0 platba v SKK do Tatrabanky/přijatá platba v Kč z Tatra banky 
Volksbank 240 0 v SKK, CZK v rámci Volkbank ČR a Ludové
banky

 Pozn.: údaje v Kč; zdroj: banky

Je vidět, že v rámci zahraničního platebního styku se vyplatí vybírat. Ten, kdo posílá často příkazy do zahraničí, by se měl při výběru banky zaměřit i na poplatky za tyto služby. Rozdíly jsou totiž závratné. Tři největší banky již k úpravám přistoupily, avšak je vidět, že i u plateb v eurech splňujících dané podmínky rozdíl oproti předchozímu stavu pocítí pouze ti, kteří posílají vyšší částky. Jinak totiž obvykle „zvýhodněný poplatek“ představuje přibližně minimum pro ostatní, standardní zahraniční platby. S přibližujícím se termínem pro přijetí eura bude jistě zajímavé sledovat, jak se poplatky budou vyvíjet dále u těchto i ostatních bank v ČR.

Jaké jsou vaše zkušenosti s platbami do zahraničí? Co si myslíte o výši poplatků bank? Napište nám, těšíme se na vaše názory a zkušenosti.
 
Nejčtenější

Odeslal 30 tisíc na chybný účet. Už dva roky čeká na vrácení

Ilustrační snímek

Možná už se vám někdy stalo, že jste se spletli v čísle účtu, kam jste poslali peníze. Možná jste měli štěstí, že šlo o...

PENÍZE 2038: Euro v Česku nebude a hotovost jen okrajově, míní experti

(Ilustrační snímek)

Když se řekne peníze, určitě si umíte spočítat, kolik jich máte, jak s nimi nakládáte a co pro vás znamenají. Ale...Nežeň se, do důchodu času dost. Jak se vyhnout zklamání z nové práce

Ilustrační snímek

Nastupujete do prvního zaměstnání, těšíte se na kolegy, pracovní náplň a vhod přijdou i peníze pravidelně na účtu....

Podnikáte? Zabezpečte osobní údaje. Poradíme, jak na GDPR

Ilustrační snímek

Nejen podnikatelé jsou v panice. Stejně tak třeba party místních hasičů, kluby aktivních důchodců či útulky pro psy se...

Nepřipravujeme děti na život, ony už jej žijí, tvrdí zakladatel školky Bambíno

Tomáš Trnka, zakladatel školky a jeslí Bambíno

Do vzdělávacího sektoru přišel ze zcela jiného oboru. Ještě nedávno Tomáš Trnka pracoval v developerské firmě. Prvotní...

Další z rubriky

Sazby hypoték prudce rostou. Zájem o hypoteční úvěry však neklesá

Ilustrační snímek

Ve třetím měsíci letošního roku se průměrná úroková sazba hypoték zvedla na 2,49 procenta. Zájem o ně však překvapivě...

Sazby hypoték se dál zvedají. Banky sledují bedlivě konkurenci

Ilustrační snímek

V listopadu letošního roku úrokové sazby u hypotečních úvěrů znovu rostly. Během jedenáctého měsíce se vyšplhaly na...

Hypotéky opět zdražují, sazba pod dvě procenta je nejspíš minulostí

Ilustrační snímek

V prosinci 2017 úrokové sazby u hypotečních úvěrů znovu rostly. Hypoteční rok 2017 byl zakončen průměrnou úrokovou...

Tři absurdně levné akcie

Tři absurdně levné akcie

Kurzy.cz Nadpis jsem si vypůjčil z investičních stránek Fool.com, za ním se skrýval článek o akciích General Motors, Cirrus Logi...

Najdete na iDNES.cz