Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Platební karta vězí v polovině kapes

  16:19aktualizováno  16:19
Už ve více než polovině českých kapes či peněženek se skrývá platební karta. Jejich počet se každoročně zvyšuje a již vloni překročil pětimilionovou hranici. Většina z nich nese značku asociace MasterCard, také konkurenční Visa ale oslovuje stále víc lidí.

MasterCard v Česku spravuje 2,7 milionu karet. Většinu z nich přitom tvoří debetní karty s obchodní značkou Maestro.

Na konci roku 2002 jich bylo 2,032 milionu, meziročně o pětinu více. Karet se značkou MasterCard bylo ke konci minulého roku 678 tisíc kusů.

"Z hlediska platebních karet se tak Česká republika vyrovná zemím Evropské unie," uvedla společnost.

Zvýšil se i počet obchodníků, kteří karty přijímají. S MasterCardem lze platit u více než 38 tisíc pokladen, Maestro akceptuje přes 23 tisíc terminálů. Karty přijímá také 2200 bankomatů.

"Znatelný je také růst zájmu o karty kreditní a co-brandované, které poskytují svým držitelům další přidanou hodnotu," uvedl ředitel MasterCard Europe pro ČR a SR Ján Čarný.

MasterCard si letos hodně slibuje od rozšíření nejmladšího typu karet MasterCard Electronic a plateb na internetu, k nimž nabízí virtuální platební kartu.

Visa pomalu zvyšuje podíl
Výrazný růst na českém trhu loni zaznamenala i karetní asociace Visa, která na svého konkurenta ztrácí zhruba půl milionu lidí. Karty s jejím logem vlastnilo loni přes 2,4 milionu českých klientů.

Počet karet se zvýšil o osmnáct procent, výdaje uskutečněné kartami pak stouply o 61 procent. Zákazníci s Visa kartou při 75 milionech transakcí utratili 5,16 miliardy dolarů (asi 155 miliard korun).

"Češi stále častěji platí kartou v obchodě. Počet transakcí u obchodníků dosáhl téměř 17 milionů a celková hodnota výdajů činila 669 milionů dolarů," uvedla Visa.

Také Visa karty přijímá téměř 38 tisíc obchodníků a 2200 bankomatů.

"Přestože nejpopulárnějším produktem v České republice jsou debetní karty s 82procentním podílem na trhu, významný nárůst zaznamenaly rovněž kreditní karty," uvedl šéf Visa pro ČR a SR Miloslav Kozler.

Visa připravuje kampaň, kterou chce motivovat majitele platebních karet k jejich používání při každodenních běžných nákupech.

Autor:Nejčtenější

Automobilky přitvrzují. Ceny aut letí nahoru

Zdražování aut

Možná jste si toho všimli sami, pokud uvažujete o koupi auta a sledujete ceníky. V některých se najednou objevily vyšší...

Dostali žárovky jako dárek, pak je měli draze zaplatit

Za žárovky jako dárek měl zaplatit skoro sedm tisíc. Ilustrační snímek

Žárovky jako dárek při podpisu smlouvy s novým dodavatelem energií jsou letitý šlágr. Smutné je, že si na takový dárek...Proč jsou kanály kulaté? Obvyklé i nezvyklé otázky padající u pohovorů

Ilustrační snímek

Při pracovním pohovoru čelí uchazeči různým otázkám personalistů. Třeba dotaz „Jaké jsou vaše silné a slabé stránky?“...

Zrušíme hotovost, sílí hlasy. Co by to přineslo, rozebírá ekonomka

Ilustrační snímek

Objem bezhotovostních plateb výrazně narůstá. Co se stane, když peníze budou jen virtuální a skutečné peníze přestanou...

Zažil úspěch i pád. Dnes mluví o renesanci podnikání se zážitky

Jan Hájek

Před deseti lety založil firmu na zážitky. Lidem nabízí lety balonem, jízdu v rychlém autě, adrenalin ve větrném tunelu...Další z rubriky

Analýza deseti bank: co už umí mobilní bankovnictví a co má úspěch

Ilustrační snímek

Mobilní bankovnictví ušlo za šest let kus cesty. Pro řadu Čechů se stalo běžnou součástí života. S chytrými telefony...

Sonda: proč vám bezkontaktní karta odmítne při placení poslušnost

Bezkontaktní karta odmítla třikrát poslušnost. Transakce proběhla až po vložení...

Bezkontaktní karty už prakticky převálcovaly ty klasické. Používá je v Česku přes 84 procent lidí. Placení je s nimi...

Přinášíme aktuální přehled 10 nejvýhodnějších bankovních účtů

Ilustrační snímek

Banky vylepšují své bankovní účty a snaží se klienty hýčkat mnohem víc než dříve. Ve spolupráci s analytiky Scott &...

Další nabídka

Kurzy.cz

Rozbřesk: ČNB nic nebrání nasadit vyšší rychlost. Koruna na post-exitovém maximu
Rozbřesk: ČNB nic nebrání nasadit vyšší rychlost. Koruna na post-exitovém maximu

ČNB zatím její prognóza vychází, minimálně u dvou nejsledovanějších ukazatelů, a sice u inflace a HDP. Do příštího leto... celý článekNajdete na iDNES.cz