Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Platební karty pro podnikatele: výborný pomocník i pro řízení financí

aktualizováno 
Platební karty jsou dnes standardním platebním nástrojem nejen mezi běžnými spotřebiteli, ale i mezi firemními zákazníky bank. Firmy a podnikatelé by přitom neměli brát karty jako běžnou součást bankovních služeb, ale jako nástroj, který jim může ušetřit řadu starostí a přinést lepší řízení firemních financí.
Významným motivem pro pořízení firemních karet jsou nejrůznější doplňkové služby, jako např. cestovní pojištění nebo asistenční služby.

Významným motivem pro pořízení firemních karet jsou nejrůznější doplňkové služby, jako např. cestovní pojištění nebo asistenční služby. | foto: Profimedia.cz

Obyčejné karty až karty inteligentní
Standardem na trhu je vydání elektronické nebo embosované mezinárodní platební karty k běžnému účtu pro firmy a podnikatele. Tyto základní karty mají většinou debetní funkci - podnikatel s nimi může vybírat hotovost z bankomatu nebo platit pouze do výše zůstatku na běžném účtu.

Řada firemních klientů dnes vyžaduje raději karty, se kterými je spojena určitá forma úvěru. Lze rozlišit dva základní typy těchto karet:

  • Kreditní karty
    Při jejich použití čerpá držitel karty (firma nebo podnikatel) kontokorentní úvěr. Transakce realizované během daného měsíce jsou na konci období shrnuty na výpisu z kreditní karty. Držitel karty má pak na výběr, zda celou částku úvěru splatí během bezúročného období (obvykle 30 až 50 dní) a nezaplatí tak žádný úrok, nebo zda bude úvěr splácet delší dobu. Někdy se bezúročné období vztahuje i na výběry z bankomatu.
  • Charge karty
    Držitel charge karty provádí během měsíce transakce, které jsou pak shrnuty ve výpisu. Do 30 až 50 dní od vystavení výpisu musí držitel karty celou čerpanou částku splatit. Transakce charge kartou tak mají charakter krátkodobého, nulově úročeného úvěru se splatností 30 až 50 dnů.

Firemní platební karty dnes ale umí mnohem více než jen platit, vybírat hotovost nebo poskytnout svému držiteli výhodný a pohotový úvěr. Vyspělé bankovní systémy umožňují omezit platnost firemních platebních karet například pouze na úhradu určitého druhu zboží a služeb (například pouze platba u čerpacích stanic), umí poskytnout firmám detailní přehledy o realizovaných transakcích a dále s nimi analyticky pracovat.

Jak vybrat firemní karty
Před výběrem platební karty by se měl podnikatel a budoucí držitel karty zamyslet, jaké požadavky na kartu primárně má. Výběru karty by mělo předcházet rozhodnutí, zda podnikateli stačí klasická debetní platební karta k běžnému účtu, nebo zda by využil i možnost čerpání výhodného úvěru – v takovém případě se rozhodne nejspíš pro kreditní kartu nebo charge kartu.

Dalšími klíčovými kritérii výběru by měl být rozsah služeb spojených s platební kartou, možnost nastavení limitů maximální částky nákupu či výběru hotovosti. V případě kreditní karty potom délka bezúročného období a fakt, zda se vztahuje také na výběry hotovosti z bankomatu, úroková sazba a ostatní náklady spojené s platební kartou i třída platební karty (karta zlatá, platinová atp.).

. Dvacetkrát méně než soukromých karet

Podle dostupných statistik vydaly tuzemské banky ke konci loňského roku již více než 400 000 firemních platebních karet. Soukromých karet byl dosud vydáno 8 300 000.

Zájem o firemní karty v České republice stále roste. Spolu s firemní kartou podnik získává nejen pohodlný nástroj pro bezhotovostní placení za zboží a služby, ale svým způsobem také komplexní systém umožňující efektivní řízení jeho finančních toků. Významným motivem pro pořízení firemních karet jsou nejrůznější doplňkové služby, jako např. cestovní pojištění, asistenční služby, zvýhodněné ceny a nadstandardní služby u leteckých přepravců

Nejen funkce, ale i podoba a pohodlí
Oblast platebních karet se velmi dynamicky rozvíjí. Dnes již banky zcela standardně nabízí možnost vytvořit si platební kartu "na míru“. Držitel karty si může vybrat dle svého přání obrázek, který by se mu na kartě líbil, může volit buď z galerie obrázků nabízených bankou, nebo si může zvolit svoji vlastní fotografii. Kromě designu karty si klienti mohou nastavit i PIN dle vlastní volby tak, aby byl snadno zapamatovatelný a předešli tak případným komplikacím v případě zapomenutí PIN na kartě.

Autor:


Nejčtenější

Platební karty dostávají nové funkce. Podívejte se, co už umí

Ilustrační snímek

Bezhotovostní placení „pípacími“ kartami strmě roste. Počet bezkontaktních transakcí v porovnání s loňskem stoupl o 28...

KOMENTÁŘ: Uplynulo deset let od krize, připravme se na tu příští

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Každá krize přináší finanční pády i nové investiční příležitosti. Krize před deseti lety, která vyvrcholila pádem banky...Rozpoutá nová regulace národní banky od října hypoteční šílenství?

Ilustrační snímek

Česká národní banka zaznamenala nárůst objemu poskytnutých hypotečních úvěrů. Za mírným růstem stojí zřejmě i takzvané...

Ekonomka Lipovská: Délku pracovní doby a výši mezd by měl určit trh

Hana Lipovská je autorkou knihy „Kdo chce naše peníze? - Ekonomie bez politické...

Průměrná mzda v Česku roste, ve 2. čtvrtletí se vyhoupla na 31 851 korun. Platy ve veřejném sektoru však stoupají...

Jak být dobrým šéfem? Přiznávám, že jsem jen člověk, říká manažerka

Diana Rádl Rogerová

Jsou šéfové a pak ti druzí, co strhnou kolegy tak, že se do projektů pouštějí po hlavě a srdcem. Jedním z těch druhých...

Další z rubriky

Odborník radí, jak poznat a motivovat budoucího šéfa

Ilustrační snímek

Aby byli spokojení zaměstnanci, musí být spokojení i vedoucí. Na nich závisí správných chod společnosti. Jak poznat...

PORADNA: Jak funguje nemocenská u zaměstnanců, kteří mají „dvanáctky“

Ilustrační snímek

Jak je to s nemocenskou, když pracujete v jiném než osmihodinovém režimu denně, vysvětluje advokátka Markéta...

Pekaři nejsou, lovíme mimo obor, říká majitel rodinného podniku

Kudy povede jeho profesní dráha, věděl Marek Nozar velmi brzy. Řídí rodinnou pekárnu, stejně jako předtím jeho dědeček...

Fed bude zvyšovat sazby. Nastal čas shortovat dolar?

Fed bude zvyšovat sazby. Nastal čas shortovat dolar?

Kurzy.cz Americká centrální banka bude tento měsíc zvyšovat sazby. Jde o krok, který obecně bývá impulsem pro nákup „zasažené“ m...

Najdete na iDNES.cz