Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Platové průměry zakrývají velké rozdíly

aktualizováno 
Možná vás při pohledu na žebříček nejlépe placených profesí udiví, že v pořadí nefigurují v hojném počtu statisícové mzdy. A přitom víte, že takové měsíční příjmy například ředitelé velkých průmyslových i obchodních podniků a bank pobírají. Je to tím, že průměr v sobě schovává jak extrémně vysoké příjmy, kterými se však může chlubit jen pár lidí, tak nižší odměny, které najde na výplatní pásce daleko více lidí.

Černé peníze v průměrech nenajdete

Pořadí neodpovídá úplně životní realitě také proto, že řada profesí má jinou odměnu na pracovní smlouvě a jinou dostává do ruky. Problém „černých“ výplat, dříve typický jen pro některé služby, jako je například pohostinství, se týká i mnoha dalších firem působících v obchodě, stavebnictví a podobně. 
 
Způsob odměňování manažerů v cizině je jiný

Na nejvyšších postech navíc hrají velkou roli kromě mezd také další výhody, takzvané benefity, které zaměstnavatelé k penězům přidávají. „Od určité hranice, například 100 000 korun, začíná nabídka benefitů v důležitosti předbíhat nominální částku platu a může zájemce o danou pozici hodně ovlivnit,“ říká Helena Kudláčková.

Plat manažerů je také často složen z pevné částky a takzvaných bonusů, které se vážou na splnění určitého cíle. Jejich výplata může být čtvrtletní, pololetní nebo roční.
Rozdíl mezi odměňováním českých manažerů a manažerů v západní Evropě je značný. „Český manažer je motivován zejména v horizontu jednoho roku prostřednictvím základní mzdy a krátkodobých bonusů, které tvoří 84 procent jeho balíčku odměňování. Jen 16 procent je tedy věnováno dlouhodobé motivaci. Manažeři v Belgii, Velké Británii či Německu jsou zainteresování na výsledcích společnosti zejména díky dlouhodobým motivačním stimulům, jako jsou opční akciové plány, dlouhodobé peněžní plány a pojištění, jež jsou v celkovém balíčku odměňování zastoupeny v průměru 32 procenty,“  vyplývá ze studie TOPEX, Hay Group. 

Jak správně vypočítat daň? Prohlédněte si modelové příklady spolu s vyplněnými formuláři. Jak si lze snížit daně? Kolik celkem státu zaplatíte? Klikněte ZDE.

Nejlépe platí v Praze a ve Středočeském kraji

Velké platy jsou doménou jen velkých měst. Poučka, která sice stále platí, ale s několika výjimkami. „Snižují se rozdíly mezi Prahou a středními Čechami. Mnoho firem mimo Prahu nabízí také vysokou mzdu, aby přilákalo kvalitní odborníky,“ říká konzultant PricewaterhouseCoopers Milan Barták.

Podle zkušeností personalistů však ani platy, které jsou srovnatelné s Prahou a nabízejí je nejčastěji firmy přicházející do průmyslových zón, lidi z velkých měst nenalákají. „Existuje velmi mnoho dobře odměňovaných pozic v regionech mimo velká města, přesto jsou těžko obsaditelné. Důvodem je preference lidí - často se nedokáží rozloučit s dalšími výhodami, které život ve velkoměstě nabízí,“ upozorňuje Tomáš Doležal z Hay Group.

Jestliže plat v Praze dosahuje 111 procent průměru sledovaných firem, druhé střední Čechy jsou na úrovni 109 procent a poslední severní Morava na 84 procentech průměru, jak vyplývá ze studie PayWell 2003, připravené společností PricewaterhouseCoopers.

Odstup Prahy způsobuje především koncentrace úřadů, sídel významných zahraničních i tuzemských firem. V nich jsou zaměstnaní hodně lidé s vysokoškolskou kvalifikací, kteří mají vyšší příjmy.

Autor:


Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...První obchodní počin byl fiaskem, dnes jeho firma funguje už 26 let

Mít vlastní obchod byl vždycky jeho sen.

Jeho otec byl vášnivý zahradník. Zdeněk Adam mu musel od malička pomáhat a nenáviděl to. Přesto se dnes zahradničením...

Na splátku hypotéky padne průměrně 42 procent příjmů. A bude hůř

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku bude od 1. října výrazně složitější. Pro 13 procent Čechů jsou změny motivací...

Porovnali jsme osm možností, kdy a jak spořit pro své potomky

Ilustrační snímek

Pokud to dovolí finanční situace, spořit pro děti se snaží nejen rodiče, ale často i prarodiče. Způsobů a produktů,...

Další z rubriky

Proč měnit dodavatele energií v létě a neodkládat to na později

Ilustrační snímek

Kdo by v parném létě myslel na účty za plyn a elektřinu? Možná byste měli. I když je nová topná sezona daleko před...

KVÍZ: Víte, jaká je životní úroveň v Česku a kdo je chudý?

Ilustrační snímek

Podle statistik snědli Češi loni v průměru přes 80 kilo masa a 84 kilo ovoce. Průměrnému Čechovi se také zvýšila mzda,...

KVÍZ: Modrý mauritius nebo známka na pohled. Co o nich víte?

Ilustrační snímek

Modrý mauritius je bezesporu nejznámější známkou světa, tu ovšem nemůže mít každý. Ale jistě každý z nás aspoň někdy...

ČNB: Ať je koruna klidně slabší

ČNB: Ať je koruna klidně slabší

Kurzy.cz ČNB v srpnu podruhé v řadě zvýšila sazby, čímž je dostala nejvýše za skoro deset let a za stejnou dobu to bylo poprvé, ...

Najdete na iDNES.cz