Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Platové průměry zakrývají velké rozdíly

aktualizováno 
Možná vás při pohledu na žebříček nejlépe placených profesí udiví, že v pořadí nefigurují v hojném počtu statisícové mzdy. A přitom víte, že takové měsíční příjmy například ředitelé velkých průmyslových i obchodních podniků a bank pobírají. Je to tím, že průměr v sobě schovává jak extrémně vysoké příjmy, kterými se však může chlubit jen pár lidí, tak nižší odměny, které najde na výplatní pásce daleko více lidí.

Černé peníze v průměrech nenajdete

Pořadí neodpovídá úplně životní realitě také proto, že řada profesí má jinou odměnu na pracovní smlouvě a jinou dostává do ruky. Problém „černých“ výplat, dříve typický jen pro některé služby, jako je například pohostinství, se týká i mnoha dalších firem působících v obchodě, stavebnictví a podobně. 
 
Způsob odměňování manažerů v cizině je jiný

Na nejvyšších postech navíc hrají velkou roli kromě mezd také další výhody, takzvané benefity, které zaměstnavatelé k penězům přidávají. „Od určité hranice, například 100 000 korun, začíná nabídka benefitů v důležitosti předbíhat nominální částku platu a může zájemce o danou pozici hodně ovlivnit,“ říká Helena Kudláčková.

Plat manažerů je také často složen z pevné částky a takzvaných bonusů, které se vážou na splnění určitého cíle. Jejich výplata může být čtvrtletní, pololetní nebo roční.
Rozdíl mezi odměňováním českých manažerů a manažerů v západní Evropě je značný. „Český manažer je motivován zejména v horizontu jednoho roku prostřednictvím základní mzdy a krátkodobých bonusů, které tvoří 84 procent jeho balíčku odměňování. Jen 16 procent je tedy věnováno dlouhodobé motivaci. Manažeři v Belgii, Velké Británii či Německu jsou zainteresování na výsledcích společnosti zejména díky dlouhodobým motivačním stimulům, jako jsou opční akciové plány, dlouhodobé peněžní plány a pojištění, jež jsou v celkovém balíčku odměňování zastoupeny v průměru 32 procenty,“  vyplývá ze studie TOPEX, Hay Group. 

Jak správně vypočítat daň? Prohlédněte si modelové příklady spolu s vyplněnými formuláři. Jak si lze snížit daně? Kolik celkem státu zaplatíte? Klikněte ZDE.

Nejlépe platí v Praze a ve Středočeském kraji

Velké platy jsou doménou jen velkých měst. Poučka, která sice stále platí, ale s několika výjimkami. „Snižují se rozdíly mezi Prahou a středními Čechami. Mnoho firem mimo Prahu nabízí také vysokou mzdu, aby přilákalo kvalitní odborníky,“ říká konzultant PricewaterhouseCoopers Milan Barták.

Podle zkušeností personalistů však ani platy, které jsou srovnatelné s Prahou a nabízejí je nejčastěji firmy přicházející do průmyslových zón, lidi z velkých měst nenalákají. „Existuje velmi mnoho dobře odměňovaných pozic v regionech mimo velká města, přesto jsou těžko obsaditelné. Důvodem je preference lidí - často se nedokáží rozloučit s dalšími výhodami, které život ve velkoměstě nabízí,“ upozorňuje Tomáš Doležal z Hay Group.

Jestliže plat v Praze dosahuje 111 procent průměru sledovaných firem, druhé střední Čechy jsou na úrovni 109 procent a poslední severní Morava na 84 procentech průměru, jak vyplývá ze studie PayWell 2003, připravené společností PricewaterhouseCoopers.

Odstup Prahy způsobuje především koncentrace úřadů, sídel významných zahraničních i tuzemských firem. V nich jsou zaměstnaní hodně lidé s vysokoškolskou kvalifikací, kteří mají vyšší příjmy.

Autor:Nejčtenější

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Povinné ručení bobtná, havarijní pojistka přestává být atraktivní

Ilustrační snímek

Povinné ručení je jedním z hlavních byznysů tuzemských pojišťoven. A jeho podoba se postupně mění. Z jednoduchého...Je českou internetovou hvězdou. S Jirkou Králem o povolání youtuberů

YouTuber Jirka Král

Před lety tu za trest smažil hranolky, dnes má v McDonald’s vlastní burger. Mezitím se stal jedním z nejvlivnějších...

KOMENTÁŘ: Proč nejsou družstevní byty v Česku příliš v kurzu?

Ilustrační snímek

Dosáhnout na vlastní bydlení je pro řadu lidí velký ekonomický strašák. Jednou z možností je pořízení družstevního...

Hypotéky dál zdražují, úrokové sazby jsou nejvýše od roku 2014

Ilustrační snímek

Hypotéky podle očekávání dál zdražují. Ve druhém měsíci letošního roku se průměrná úroková sazba zvedla na 2,36...

Další z rubriky

Víte, jak ušetřit na daních? Otestujte svoje znalosti

Ilustrační snímek

Daně se platit musí, o tom není sporu. Ale určitě je dobré vědět, jak si můžeme snížit daňový základ a ušetřit. Jak...

Banky komplikují klientům nákup kryptoměn. Proč?

Ilustrační snímek

Kryptoměny jsou fenoménem posledních měsíců. Někteří je zatracují, jiní o nich básní. Byť jde o rizikovou investici,...

Pozor na úvěrové firmy bez licence, od konce května platí nové podmínky

Ilustrační snímek

Na konci května se úvěrový trh změní. Zmizí z něj definitivně mnoho společností, které poskytovaly spotřebitelské úvěry...

Potřebujeme výrazný posun ve mzdách

Potřebujeme výrazný posun ve mzdách

Kurzy.cz Nejsou řemeslníci, dělníci, snad i soustružníků je málo. Úvahy o tom, jak tento problém vyřešit, se množí jako houby po...

Najdete na iDNES.cz